Hoppa till huvudinnehåll
Göteborgs universitet

Institutionen för kulturvetenskaper

Kontaktinformation

Postadress
Göteborgs universitet
Institutionen för kulturvetenskaper
Box 200
405 30 GÖTEBORG
Besöksadress
Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Leveransadress
Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Prefekt
Mats Björkin
Tel: 031-786 5333
mats.bjorkin@gu.se

Proprefekt
Erika Alm
Tel: 031-786 5332
erika.alm@gu.se

Viceprefekt för forskning
Tobias Pontara
031-786 4082
tobias.pontara@gu.se

Viceprefekt för forskarutbildning 
Erika Alm
Tel: 031-786 5332
erika.alm@gu.se

Viceprefekt för utbildning på grund- och avancerad nivå
Erika Alm
Tel: 031-786 5332
erika.alm@gu.se

Chef avdelningen för estetik
Thomas Bossius
thomas.bossius@kultur.gu.se
031- 786 5491

Chef avdelningen för genusvetenskap
Lena Martinsson
lena.martinsson@gu.se
031-786 5910

Chef avdelningen för kultur
Åsa Bergman
asa.bergman@gu.se
031-786 5218

Chef avdelningen för verksamhetsstöd
Lena Kolvik
lena.kolvik@gu.se

Administrativ chef
Lena Kolvik
lena.kolvik@gu.se
031-786 6575
0766-186575

Ekonomi
Marie Louise Hagelberg
marie-louise.hagelberg@gu.se
031-786 4136
0766-184136

Ingrid Jarlsmark
ingrid.jarlsmark@gu.se
031-786 4063

Personal
Gunilla Zachau
gunilla.zachau@gu.se
031-786 6160
0766-186160

Studentexpedition
Gila Javanbakht & Caroline Tengroth
studentexp@kultvet.gu.se

Studievägledning
Lise-Lotte Gustafsson
lise-lotte.gustafsson@gu.se
031-786 5321
0766-185321

Utbildningsadministration
Jila Javanbakht
jila.javanbakht@gu.se
031-786 2788
0766-182788

Caroline Tengroth
caroline.tengroth@gu.se
031-786 1971
0766-181971

Utbildningskoordinator
Carl-Magnus Forsudd
carl-magnus.forsudd@gu.se
031-786 6110
0766-186110

Webbredaktör
Caroline Tengroth
caroline.tengroth@gu.se
031-786 1971
0766-181971

Programkoordinatorer

H2KOD, Kultur och demokrati masterprogram
Åsa Andersson

H2GPR, Genuspraktiker masterprogram
Jeanette Sundhall

H1KLT, Kultur kandidatprogram
Catarina Bengtsson

H1MEK, Medier, estetik och kulturellt entreprenörsskap, kandidatprogram
Stefan Jensen

Ämneskoordinatorer

Genusvetenskap - grundnivå
Elin Lundsten

Genusvetenskap - avancerad nivå
Jeanette Sundhall

Konst- och bildvetenskap
Alexandra Fried

Musikvetenskap
Jan Eriksson

Filmvetenskap
Ingrid Ryberg

Kulturanalys
Catarina Bengtsson

Etnologi/Barn- och ungdomskultur
Åsa Andersson