Hoppa till huvudinnehåll
Bild
kvinna som lyssnar i hörlurar, man som fotograferar och en hög med tidningar
Foto: Johan Wingborg
Länkstig

Pressrum

I pressrummet kan du som journalist hitta pressmeddelanden, expertlistor och bildarkiv. Här finns också presskontakter. Ta i första hand kontakt med pressansvarig för det ämnesområde som rör din förfrågan. För övergripande frågor rörande universitetet är du välkommen att kontakta en av våra pressekreterare.

Pressjour, sommaren 2021

Pressjouren under sommaren nås vardagar mellan klockan 9:00 och 15:00.

V 27, 5 juli–9 juli

Peter Sundberg Åbrandt, tel: 073–201 5894, e-post: peter.sundberg@gu.se  

V 28, 12 juli–16 juli

Margareta Gustafsson Kubista (mån-tis), tel: 070–530 1980, e-post: margareta.g.kubista@gu.se
Peter Larsson (ons-fre), tel: 073−079 1172, e-post: peter.larsson@gu.se

V 29, 19 juli–23 juli

Lars-Olof Karlsson, tel: 076–618 4841, e-post: lars-olof.karlsson@gu.se  

V 30, 26 juli–30 juli

Catharina Jerkbrant, tel: 076-618 2748, e-post: caje@itfak.gu.se

V 31, 2 augusti–6 augusti

Mikael Stoltz, tel: 070–583 6207, e-post: mikael.stoltz@gu.se

V 32, 9 augusti–13 augusti

Peter Sundberg Åbrandt, tel: 073–201 5894, e-post: peter.sundberg@gu.se 

Presskontakter centralt

THOMAS MELIN
Pressekreterare

Telefon: 031–786 3404
Mobil: 073–404 2021
E-post: thomas.melin@gu.se

ULRIKA LUNDIN
Pressekreterare

Telefon: 031–786 6705
Mobil: 070–775 88 51
E-post: ulrika.lundin@gu.se

HELÉN SEDSTRÖM
Ledningskommunikatör (pressfrågor som rör universitetsledningen)

Telefon: 031–786 5418
Mobil: 076–618 5418
E-post: helen.sedstrom@gu.se

Prenumerera

Vill du prenumerera på våra pressmeddelanden? Kontakta en av våra pressekreterare. 

Presskontakter i verksamheten

Maria Norrström
Kommunikationsansvarig
Handelshögskolan
031–786 1247, 070–922 6689
maria.norrstrom@handels.gu.se

Johanna Hillgren
Kommunikatör
Humanistiska fakulteten
031–786 1068, 076–618 1068
johanna.hillgren@gu.se

Catharina Jerkbrant
Kommunikatör
IT-fakulteten
031–772 4898, 076–618 2748
catharina.jerkbrant@itfak.gu.se

Cecilia Köljing
Kommunikatör
Konstnärliga fakulteten
070–141 21 64
cecilia.koljing@akademinvaland.gu.se

Margareta Gustafsson Kubista
Kommunikatör
Sahlgrenska akademin
031–786 4976, 070–530 1980
margareta.g.kubista@gu.se

Carina Eliasson
Kommunikatör
Naturvetenskapliga fakulteten
031–786 9873, 076–622 9873
press@science.gu.se

Carl-Magnus Höglund
Redaktör
Utbildningsvetenskapliga fakulteten
031-786 6155, 076-618 61 55
carl-magnus.hoglund@gu.se

Lars-Olof Karlsson
Kommunikatör
Samhällsvetenskapliga fakulteten
031–786 4841, 076–618 4841
lars-olof.karlsson@gu.se