Hoppa till huvudinnehåll
Göteborgs universitet

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

Kontaktinformation

Postadress
Kemihuset
412 96 Göteborg

Lundbergslaboratoriet
Box 462, 405 30 Göteborg
Besöksadress
Kemihuset
Kemigården 4, 412 96 Göteborg

Lundbergslaboratoriet
Medicinaregatan 9C, 413 90 Göteborg
Leveransadress
Kemihuset
Kemivägen 10, 412 96 Göteborg

Lundbergslaboratoriet
Medicinaregatan 1G, 413 90 Göteborg

Ann Amberntsson, Ekonom
E-post: ambernts@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9004

Poh Lin Andersson, Ekonom
E-post: poh.lin.andersson@gu.se
Telefon: 031-786 6819

Katleen Burm, Kommunikatör
E-post: katleen.burm@gu.se
Telefon: 031-786 6156

Linn Bäckdahl, Ekonom
E-post: linn.backdahl@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9008

Ingrid Kubista, Ekonomiadministratör
E-post: kubist@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9028

Lotta Lysmark, Personalhandläggare
E-post: lotta.lysmark@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 3908

Catarina Mörck, Personaladministratör
E-post: catarina.morck@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 2561

Veronica Nordström, Ekonom
E-post: veronica.nordstrom@gu.se
Telefon: 031-786 5006

Mariia Pavlovska, Ekonomiadministratör
E-post: mariia.pavlovska@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9010

Kalle Påsse Sundvall, Administrativ chef
E-post: kalle.passe.sundvall@gu.se
Telefon: 031-786 3949

Ann Svensson, Personalhandläggare
E-post: ann.svensson@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 2558

Clara Wilow Sundh, Personalhandläggare
E-post: clara.wilow.sundh@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 3909

Arbetsmiljöansvarig
Kristina Hedfalk
E-post: kristina.hedfalk@gu.se
Telefon: 031-786 3923

Ansvarig för den fysiska arbetsmiljön
 

Arbetsmiljöombud
Lars Nordvall - Huvudskyddsombud
E-post: lars.nordvall@gu.se
Telefon: 031-786 3934
Mobil: 0705-109501 

Camilla Forsman
E-post: camilla.forsman@gu.se
Telefon: 031-786 9080
Mobil: 0766-229080 

Ingrid Johansson
E-post: ingrid.johansson.4@gu.se
Telefon: 031-786 2575
Mobil: 0766-182575 

Catarina Mörck
E-post: catarina.morck@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 2561
Mobil: 0766-182561 

Likabehandlingsombud
Johanna Höög
E-post: johanna.hoog@gu.se
Telefon: 031-786 3937
Mobil: 0766-183937 

Brandskydd - Föreståndare för brandfarlig och explosiv vara
Bijan Nekoueishahraki
E-post: bijan.nekoueishahraki@gu.se
Telefon: 031-786 9112
Mobil: 0766-229112 

Markus Tamas, Prefekt
Professor
E-post: markus.tamas@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 2548
Mobil: 0733-732548

Kristina Hedfalk, Proprefekt
Universitetslektor
E-post: kristina.hedfalk@gu.se
Telefon: 031-786 3923

Zareen Abbas, Vice Prefekt för utbildning
Universitetslektor
E-post: zareen.abbas@gu.se
Telefon: 031-786 9015

Kalle Påsse Sundvall, Administrativ chef
E-post: kalle.passe.sundvall@gu.se
Telefon: 031-786 3949

Miljösamordnare 
 

Ordförande för samverkan
Gisela Brändén
E-post: gisela.branden@gu.se
Telefon: 031-786 3915 

Peter Dahl,  Forskningsingenjör
E-post: peter.dahl@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 9086
Rumsnummer: 1452 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Camilla Forsman, Forskningsingenjör
E-post: camilla.forsman@gu.se
Telefon: 031-786 9080
Rumsnummer: 5153 | Kemihuset, Kemigården 4

Jürgen Gräfenstein, Systemingenjör
E-post: jurgen.grafenstein@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9016
Rumsnummer: 8074 | Kemihuset, Kemigården 4

Ingrid Johansson, Forskningsingenjör
E-post: ingrid.johansson.4@gu.se
Telefon: 031–786 2575
Rumsnummer: 1346 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Valida Jarmetova, Forskningsbiträde
E-post: valida.jarmetova@cmb.gu.se
Telefon: 031–786 3954
Rumsnummer: 1212 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Anders Lennartsson, Forskningsingenjör
E-post: anders.lennartsson@chem.gu.se
Telefon: 
Rumsnummer: 5204 | Kemihuset, Kemigården 4

Jill Ågren, Forskningsingenjör
E-post: jill.agren@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9093
Rumsnummer: 6163 | Kemihuset, Kemigården 4

Kontakta utbildnings- och studieadministrationen för information om kurser och program i kemi och molekylärbiologi, behörigheter, registrerings- och resultatintyg, studieuppehåll och -avbrott, betygsrapportering i LADOK, kursregistrering, med mera.

Hannah Ahlborg, Studieadministratör, Studieexpedition kemi
E-post: studieadmkemi@cmb.gu.se
Öppettider/Telefontider: tisdag och torsdag, 10:00-13:00
Telefon: 031-786 9097
Rumsnummer: 7011 | Kemihuset, Kemigården 4

Per Martin Björemark, Utbildningsadministratör, Studievägledare kemi
E-post: svlkemi@cmb.gu.se
Telefontider: tisdag och torsdag, 10:00-12:00
Telefon: 031-786 9013 
Rumsnummer: 7012 | Kemihuset, Kemigården 4

Peter Gulz, Studievägledare biologi och molekylärbiologi
E-post: education@biology.gu.se
Telefon: 031-786 2524
Rumsnummer: 271 | Kansliet för biologiutbildning, Medicinaregatan 18

Thérèse Jernevad, Studieadministratör, Studieexpedition molekylärbiologi
E-post: studieadmmolbio@cmb.gu.se
Öppettider/Telefontider: tisdag och torsdag, 12:30-14:30
Telefon: 031-786 3966
Rumsnummer: 2235 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Elsa Jegerås Andersson, Studievägledning och programadministration receptarieprogrammet
(Studievägledning, studieplanering, information om praktik och exjobb, övergripande frågor om programmet exempelvis behörighetskontroller, avbrott, studieuppehåll och snabbrättning).
E-post: receptarie@gu.se
Telefon: 031-786 9083
Rumsnummer: 2236 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Marie Kannius JansonStudievägledare för lärarutbildning i kemi och naturkunskap, koordinator för utbytesstudier i kemi
E-post: marie.kannius@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 3879
Rumsnummer: 1410 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Jeanette NilssonStudierektor inom molekylärbiologi
E-post: jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Telefon: 031-786 3879
Rumsnummer: 1410 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Johan Boman, Studierektor inom kemi
E-post: johan.boman@chem.gu.se
Telefon: 031-786 9009
Rumsnummer: 4244 | Kemigården 4

Örjan Hansson, Studierektor för lärarutbildningen
E-post: orjan.hansson@chem.gu.se
Telefon: 031-786 3929
Rumsnummer: 1139 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C

Beidong Liu, Studierektor för forskarutbildning
E-post: martin.billeter@chem.gu.se
Telefon: 031-786 3925
Mobil: 0707-831912
Rumsnummer: 1411 | Lundbergslaboratoriet, Medicinaregatan 9 C