Kulturgeografi: kandidatkurs
Om utbildningen
Kandidatkursen i kulturgeografi innehåller 3 delkurser:
1. Idéhistoria, teori och metod
2. Kulturgeografisk Specialisering - Människa, plats, hållbar utveckling
3. Självständigt arbete och opposition
Behörigheter och urval
Förkunskapskrav
För tillträde till kursen krävs minst 90 hp kurser på grundnivå varav minst 60 hp i kulturgeografi inkluderat 7,5 hp GIS. För studenter på samhällsanalysprogrammet motsvaras det av kurser med kulturgeografi som huvudområde under termin 1 3 samt godkänd fortsättningskurs i kulturgeografi, inklusive 7,5 hp GIS.
Urval
Förtur ges till sökande med godkänt resultat på kurspaketen Samhällsplanering 1 och 2 inom Rekommenderad studiegång i Kulturgeografi (kurserna KGG102, KGG103, KGG104, KGG105 samt KGG201, KGG202, KGG203, KGG204) alternativt godkänd grund- och fortsättningskurs i kulturgeografi (KGG101 och KGG210).
Rekommenderad studiegång
Kulturgeografi med inriktning mot samhällsplanering
Efter studierna
Studier i kulturgeografi ger dig möjlighet att arbeta inom en mängd olika branscher och yrken. Exempelvis kan du arbeta som samhällsplanerare, utredare, handläggare, analytiker eller konsult, både inom den offentliga och den privata sektorn.
Så är det att plugga
Lokaler
Handelshögskolans verksamhet finns på Vasagatan 1 och på Viktoriagatan 13. I lokalerna på Vasagatan 1 finns dessutom ekonomiska biblioteket, som är flera våningar högt och har många studieplatser.