Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Institutionen för medicin - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Senaste publikationer

Impact of eplerenone on major cardiovascular outcomes in patients with systolic heart failure according to baseline heart rate
K. L. Chin, T. Collier, S. Pocock, B. Pitt, J. J. V. McMurray et al.
Clinical Research in Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting filamin A reduces macrophage activity and atherosclerosis.
Sashidar Bandaru, Chandu Ala, Reza Salimi, Murali K Akula, Matias Ekstrand et al.
Circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carer Support Needs and Quality of Life in Palliative Care: A Methodological and Empiri-cal Study
Anette Alvariza, Maja Holm, Inger Benkel, Maria Norinder, Gail Ewing et al.
16th Word Congress of the European Association for Palliative Care (EAPC). Berlin, May 23-25, Abstract P01-148. , Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Reasons for longer LOS at the emergency departments: Practical, patient‐centred, medical, or cultural?
Amir Khorram-Manesh, Ingela Wennman, Björn Andersson, Lina Dahlén Holmqvist, Tobias Carlson et al.
International Journal of Health Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safety and efficacy of recovery-promoting drugs for motor function after stroke: A systematic review of randomized controlled trials
N. Firth, R. N. Barker, K. S. Hayward, J. Bernhardt, M. Bellingan et al.
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vaccination of haemopoietic stem cell transplant recipients: guidelines of the 2017 European Conference on Infections in Leukaemia (ECIL 7)
C. Cordonnier, S. Einarsdottir, S. Cesaro, R. Di Blasi, M. Mikulska et al.
Lancet. Infectious Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

PCSK7 gene variation bridges atherogenic dyslipidemia with hepatic inflammation in NAFLD patients.
Paola Dongiovanni, Marica Meroni, Guido Alessandro Baselli, Rosellina M Mancina, Massimiliano Ruscica et al.
Journal of lipid research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 251 - 300 av 625

Namn Titel Telefon E-post
Hessle, Christina Universitetslektor christina.hessle@gu.se
Hjorth, Stephan Forskare stephan.hjorth@gu.se
Holdfeldt, André Doktorand andre.holdfeldt@rheuma.gu.se
Holm, Mathias Överläkare 031-786 6279 mathias.holm@amm.gu.se
Holmberg, Anna Projektsamordnare 031-786 2614 anna.holmberg@handels.gu.se
Hoppe, Michael Forskare, Nutritionist 031-786 3705 michael.hoppe@nutrition.gu.se
Horster, Lisa Ekonom lisa.horster@gu.se
Hovgard, Annika Läkare 031-786 6296 annika.hovgard@amm.gu.se
Huang, Shan Forskare shan.huang@gu.se
Hulander, Erik Doktorand 031-786 3725 erik.hulander@gu.se
Hulegårdh, Erik Doktorandanställning 031-342 8719 erik.hulegardh@gu.se
Hunsberger, Monica Universitetslektor 031-786 6846 monica.hunsberger@gu.se
Hussain, Laith Postdoktor 031-786 3148 laith.hussain@gu.se
Håkonsen, Helle Universitetslektor 031-786 6872 helle.hakonsen@gu.se
Håversen, Liliana Forskare liliana.haversen@gu.se
Högberg, Tine Utbildningssamordnare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst tine.hogberg@allmed.gu.se
Högberg, Tine Utbildningssamordnare 031-786 6826 tine.hogberg@allmed.gu.se
Isgaard, Jörgen Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-741 1714 jorgen.isgaard@medic.gu.se
Islander, Ulrika Forskare ulrika.islander@rheuma.gu.se
Ivarsson, Emil Doktorand/​projektassistent emil.ivarsson@gu.se
Jacobsson, Lennart Professor/​överläkare 031-343 9823 lennart.jacobsson@gu.se
Jakobsson, Annika Forskare annika.jakobsson@socmed.gu.se
Jakobsson, Kristina Professor/​specialistläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6256 kristina.jakobsson@amm.gu.se
Jakubowicz, Robert Biomedicinsk analytiker Robert.Jakubowicz@wlab.gu.se
Jamialahmadi, Oveis Doktorand oveis.jamialahmadi.2@gu.se
Jamsek, Adriana Utbildningsadministratör 031-786 6538 adriana.jamsek@gu.se
Jansson, Christel Forskningsadministratör 031-342 1315 christel.jansson@gu.se
Jansson, Per-Anders Professor/​överläkare Per-Anders.Jansson@wlab.gu.se
Javidgonbadi, Davood Doktorand/​projektass davood.javidgonbadi@gu.se
Jensen, Gert Läkare 031-342 3590
Jeppsson, Anders Professor/​överläkare anders.jeppsson@gu.se
Jern, Sverker Seniorforskare sverker.jern@gu.se
Jin, Tao Forskare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 6476 tao.jin@rheuma.gu.se
Johannesson, Sandra Yrkeshygieniker 031-786 2842 sandra.johannesson@amm.gu.se
Johannsson, Gudmundur Professor/​överläkare, Viceprefekt 031-342 7052 gudmundur.johannsson@medic.gu.se
Johannsson, Gudmundur Professor/​överläkare gudmundur.johannsson@medic.gu.se
Johansson, Inger Forskare inger.johansson@gu.se
Johansson, Minna Doktorand/​projektass minna.johansson@gu.se
Johansson, Naimi Doktorand 031-786 5534 naimi.johansson@gu.se
Johansson, Sven-Göran It-ansvarig 031-822460 sven-goran.johansson@gu.se
Johansson, Thomas Laboratoriebiträde, Programmerare 031-786 3719 thomas.johansson@nutrition.gu.se
Johnsson, Agneta Administrativ chef agneta.johnsson@gu.se
Johnsson, Agneta Administrativ chef, inst agneta.johnsson@gu.se
Jonsson, Charlotte Forskningsingenjör 1.e charlotte.jonsson@gu.se
Jonsson, Per Yrkeshygieniker 031-786 6288 per.jonsson@amm.gu.se
Jungstrand, Olivia Ekonomiadministratör 031-342 2211 Olivia.Jungstrand@wlab.gu.se
Kaczynski, Jerzy Läkare jerzy.kaczynski@gu.se
Kalaitzakis, Evangelos Forskare evangelos.kalaitzakis@medicine.gu.se
Karacic, Jesenko Forskningsingenjör jesenko.karacic@wlab.gu.se
Karlberg, Ingvar Forskare

Visar 251 - 300 av 625

Visar 61 - 70 av 1095

2018

Meta-analyses and blood pressure goals
Karin Manhem, Annika Rosengren, Samuel Adamsson Eryd
The Journal of Clinical Hypertension, Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Impact of socioeconomic status on coronary artery calcification
D. Djekic, Oskar Angerås, Georg Lappas, Erika Fagman, Björn Fagerberg et al.
European Journal of Preventive Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterisation of patients with familial chylomicronaemia syndrome (FCS) and multifactorial chylomicronaemia syndrome (MCS): Establishment of an FCS clinical diagnostic score
P. Moulin, R. Dufour, M. Averna, M. Arca, A. B. Cefalù et al.
Data in Brief, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prediction of COPD and Related Events Improves by Combining Spirometry and the Single Breath Nitrogen Test
Jan Olofson, Björn Bake, Bengt Bergman, Anders Ullman, K. Svardsudd
Copd-Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Weapons Used to Harm Female Victims of Intimate Partner Violence and Community Violence.
Maria Ulnes, Hanna Hultquist, Manjika M Sithum, Muditha Vidanapathirana, Kumudu Wijewardene et al.
Medico-Legal Journal of Sri Lanka, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fixed But Not Autoadjusting Positive Airway Pressure Attenuates the Time-dependent Decline in Glomerular Filtration Rate in Patients With OSA
O. Marrone, F. Cibella, J. L. Pepin, Ludger Grote, J. Verbraecken et al.
Chest, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bacterial Outer Membrane Vesicles Induce Vitronectin Release Into the Bronchoalveolar Space Conferring Protection From Complement-Mediated Killing
M. Paulsson, K. F. Che, J. Ahi, J. Tham, L. Sandblad et al.
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1095

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?