Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Högskolan för scen och musik - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

To offer dance as aesthetic experience and communication among elderly people: An art-based study.
Cecilia Ferm Almqvist, Ninnie Andersson
International Journal of Education and the Arts, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Breaking out of the circle of fifths
Niklas Rudbäck
RiME (Research in Music Education) Coference 2019, 23–26 April, Bath Spa University, UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Belle ciarle e tristi fatti
Anders Wiklund
Berlin, G.Ricordi & Co, Bühnen- und Musikverlag GmbH, Textkritisk utgåva 2019
Textkritisk utgåva

Assessment and legitimation of entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
RIME 2019. Research in Music Education Conference, 23-26 April, Bath Spa University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"almost invisible until now": Antigone, Ismene, and the Dramaturgy of Tragedy
Kristina Hagström-Ståhl
Nordic Theatre Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eine original erhaltene Furtwängler-&-Hammer-Orgel von 1923 in Rytterne (Schweden)
Paul Peeters
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 101 - 150 av 197

Namn Titel Telefon E-post
Karlgren, Sara Personalhandläggare 031-786 4005 sara.karlgren@hsm.gu.se
Karlsson, Carl Michael Universitetsadjunkt carl.michael.karlsson@hsm.gu.se
Karlsson, Oskar Tekniker 031-786 4166 oskar.karlsson@hsm.gu.se
Kihlström, Mats Utbildningshandläggare 031-786 4009 mats.kihlstrom@hsm.gu.se
Kjellgren, Mikael Universitetslektor mikael.kjellgren@hsm.gu.se
Kjerstadius, Tobias Tekniker tobias.kjerstadius@gu.se
Koziomtzis, Anna Maria Universitetslektor 031-786 4186 anna.maria.koziomtzis@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Kuuse, Anna-Karin Universitetsadjunkt anna-karin.kuuse@hsm.gu.se
Köllerström, Anders Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4168 anders.kollerstrom@hsm.gu.se
Lagerström, Cecilia Professor 031-786 5562 cecilia.lagerstrom@hsm.gu.se
Landgren, Johannes Professor johannes.landgren@konst.gu.se
Larsson, Christer Doktorand christer.larsson@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare maria.larsson@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare, Studierektor maria.larsson@hsm.gu.se
Larsson, Mårten Universitetsadjunkt marten.larsson@hsm.gu.se
Lilliedahl, Jonathan Universitetslektor jonathan.lilliedahl@hsm.gu.se
Lindgren, Adam Utbildningshandläggare 031-786 4037 adam.lindgren@hsm.gu.se
Lindgren, Monica Professor, Viceprefekt 031-786 4157 monica.lindgren@hsm.gu.se
Lindkvist, Lina Universitetsadjunkt 0739-838601 lina.lindkvist@hsm.gu.se
Lindén, Daniel Universitetsadjunkt daniel.linden@hsm.gu.se
Lundén, Lena Koordinator 031-786 4008 lena.lunden@hsm.gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@gu.se
Löfdahl, Marcus Universitetsadjunkt 031-786 4064 marcus.lofdahl@hsm.gu.se
Lützow-Holm, Ole Professor 031-786 4048 ole.lutzow-holm@hsm.gu.se
Lützow-Holm, Ole Professor, Studierektor ole.lutzow-holm@hsm.gu.se
Magnusson, Fredrik Ingenjör 031-786 3335 fredrik.magnusson@hsm.gu.se
Magnusson, Håkan Universitetsadjunkt hakan.magnusson@hsm.gu.se
Magnusson, Thomas Ingenjör 031-786 3157 thomas.magnusson@hsm.gu.se
Marin, Mia Universitetsadjunkt mia.marin@hsm.gu.se
Markusson, Thomas Universitetsadjunkt 031-786 4118 thomas.markusson@hsm.gu.se
Markusson, Thomas Universitetsadjunkt, Studierektor thomas.markusson@hsm.gu.se
Mars, Annette Universitetslektor annette.mars@hsm.gu.se
Mayas, Magdalena Doktorand magda.mayas@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt peter.melin@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt, Studierektor peter.melin@hsm.gu.se
Menke, André Utbildningshandläggare andre.menke@hsm.gu.se
Midbjer, Peter Tekniker 031-786 6313 peter.midbjer@hsm.gu.se
Milocco, Monica Universitetsadjunkt monica.milocco@hsm.gu.se
Mossenmark, Staffan Professor 031-786 4087 staffan.mossenmark@hsm.gu.se
Nelson, Karin Professor karin.nelson@hsm.gu.se
Nilsson, Per Anders Professor 031-786 4031 per.anders.nilsson@hsm.gu.se
Niste, Eva Utbildningshandläggare, Viceprefekt eva.niste@hsm.gu.se
Norbakken, Helge Andreas Universitetsadjunkt helge.andreas.norbakken@gu.se
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4045 nina.norblad@hsm.gu.se
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studierektor nina.norblad@hsm.gu.se
Norlind, Michael Universitetslektor michael.norlind@hsm.gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor johan.norrback@hsm.gu.se
Nyholm, Ina Föreståndare 031-786 5391 ina.nyholm@hsm.gu.se
Olsson, Barbro Universitetsadjunkt barbro.olsson@hsm.gu.se

Visar 101 - 150 av 197

Visar 31 - 40 av 877

2018

Extended Hybridity in Ludo-Immersive Opera
Hedvig Jalhed
CATR2018, Kingston, Canada, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The “Carillon” organ stop: A short history – with a special focus on Cavaillé-Coll
Paul Peeters
Festschrift for Prof. Kerala J. Snyder. Norrback, J.; Speerstra, J. (red.), Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Notation of Meter and Tempo ca. 1620–1670: Theory and Practice
Alexander Silbiger, Johan Norrback, Joel Speerstra, Ralph Locke
GOArt Publications 4, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

In the Darkness, Everything Went All Black
Hedvig Jalhed
Halmstad, Sweden, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Reich of Ran
Hedvig Jalhed
Halmstad, Sweden, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

"To beguile the Time, look like the Time" - Hur fri kan en orkestermusiker bli ?
Roger Johansson
Verkets slutgiltiga namn ; ...while it was Smiling! för 7 sångare och stor orkester uruppfördes den 21 september 2018 på Högskolan för scen och musik, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Groupa Kind of Folk – Norway
Jonas Simonson, Mats Edén, Terje Isungset
CD-skiva släppt i nov 2018 på bolaget All Ice Records. Konsertturné 20/11 Musikens hus, Gbg, 21/11 Kirsebergs kulturhus, Malmö, 22/11 Sagohuset, Lund 2018, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Visar 31 - 40 av 877

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?