Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Humanistiska biblioteken - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Humanistiska biblioteken

vid Göteborgs universitetsbibliotek

Humanistiska biblioteken
Box 222
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 1, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 4, 412 55 Göteborg


Bibliotekschef: Helena Siesjö

Om enheten

Humanistiska biblioteken ansvarar för litteraturförsörjningen inom humaniora, musik, dramatik och konstvetenskap. Universitetsbibliotekets stora samling av äldre litteratur är till största delen placerad här.

Humanistiska biblioteken består av tre fysiska bibliotek:

Biblioteket för musik och dramatik
Humanistiska biblioteket
Konstbiblioteket

Verksamheten är organiserad i ett antal funktioner och team som leds av koordinatorer.

Senaste publikationer

Esperantoutställning på Göteborgs universitetsbibliotek
Joakim Lilljegren
La Espero, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Working with Omeka S in the Master’s programme in digital humanities at Gothenburg University
Anna Svensson
Higher Education Programs in Digital Humanities: Challenges and Perspectives: 3rd workshop. DHN 2019: 4th Digital Humanities in the Nordic Countries, Copenhagen, 6-8 March 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Magnus Mörner y sus aportes a los estudios jesuíticos desde una perspectiva biográfico-historiográfica
Anna Svensson, Maria Clara Medina
La primera generación de historiadores laicos de la Compañía de Jesús en Iberoamérica, 1. Carlos A. Page (ed.), Córdoba, Centro de Investigaciones y Estudios sobre Cultura y Sociedad (CIECS), (CONICET), Universidad Nacional de Córdoba ; Báez Ediciones, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

"Mistral och femton böcker". Om Gabriela Mistral, Matilde Goulard, Nils Hedberg och Iberoamerikanska institutets första år
Anna Svensson
Desde Chile a Suecia: caminos culturales por Latinoamérica y Europa: festskrift till Álvaro Foresti. Andrea Castro, Eduardo Jiménez Tornatore & Ingmar Söhrman (utg.), Göteborg, Göteborgs universitet, Institutionen för språk och litteraturer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

I musikens värld
Pia Shekhter
Världen där utanför: bibliotekariens roll som omvärldsbevakare och analytiker, Stockholm, Kungliga biblioteket, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

En e-resurs vara eller inte vara. En kvalitativ metod för utvärdering av tidskrifter och databaser.
Erik Byström , Andrea Carozzi Bjurström , Lena Larsson, Stina Högvik Hansson, Annika Svantesson
Förvärv i en föränderlig tid: Nationell konferens om förvärv och samlingsuppbyggnad. Kungliga biblioteket, 1 juni 2017, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Magi i magasinen: Om Iwan Ljunggrens bibliotek i Göteborgs universitetsbibliotek
Anna Svensson
Språkens magi. Festskrift till professor Ingmar Söhrman. Andrea Castro och Anton Granvik (ansvariga red.), Ester Fernández Incognito, Sara Lindblad, Andreas Romeborn, Katharina Vajta (red.), Göteborg, Göteborgs universitet, Institutionen för språk och litteraturer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Improved service to students and professional development of staff at the Learning Centre Studietorget Hälsovetarbacken, Gothenburg University Library
Lena Larsson, Carina Torildsson
WLIC 2017 IFLA World Library and Information Congress 83rd IFLA General Conference and Assembly 19–25 August 2017, Wrocław, Poland, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

“It will make future papers more easy to write”: Samarbete mellan ämne och bibliotek för att utveckla studenternas färdigheter inom akademiskt skrivande, källhantering och informationssökning
Miguel Garcia-Yeste, Karin Pettersson, Anna Svensson
Abstracts. Högskolepedagogisk konferens i Göteborg (HKG 2017). Pedagogen, 26 oktober 2017, Göteborg, Göteborgs universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 50 av 75

Namn Titel Telefon E-post
Larsson, Anders Bibliotekarie fö 031-786 1713 anders.larsson@ub.gu.se
Pylsy, Anders Servicesamordnare 031-786 1708 anders.pylsy@ub.gu.se
Strinnholm, Anders Samordnare, Koordinator ub 031-786 5891 anders.strinnholm@ub.gu.se
Carozzi Bjurström, Andrea Universitetsbibliotekarie 031-786 5461 andrea.bjurstrom@ub.gu.se
Abrahamsson, Anna-Karin Universitetsbibliotekarie 031-786 4094 anna-karin.abrahamsson@ub.gu.se
Herbertsson, Anna-Maria Universitetsbibliotekarie 031-786 1752 anna-maria.herbertsson@ub.gu.se
Isaksson, Anna Bibliotekschef bitr, Bibliotekschef, bitr 031-786 5577 anna.isaksson@ub.gu.se
Johansson, Anna Universitetsbibliotekarie anna.johansson@ub.gu.se
Landstedt, Anna Bokbindare 031-786 1705 anna.landstedt@ub.gu.se
Bergquist, Annalena Universitetsbibliotekarie 031-786 1717 anna.lena.bergquist@ub.gu.se
Lindemark, Anna Universitetsbibliotekarie 031-786 1162 anna.lindemark@ub.gu.se
Svensson, Anna Arkivarie 031-786 5187 anna.m.svensson@ub.gu.se
Sjödahl Hayman, Anna Bibliotekschef bitr, Bibliotekschef, bitr 031-786 1761 anna.sjodahl.hayman@ub.gu.se
Svensson, Anna Universitetsbibliotekarie 031-786 5144 anna.svensson@ub.gu.se
Bretan, Anne Katrine Universitetsbibliotekarie 031-786 1734 anne.katrine.bretan@ub.gu.se
Karlsson, Anton Bokbindare anton.karlsson@ub.gu.se
Nilsson, Benny Servicetekniker 031-786 1733 benny.nilsson@ub.gu.se
Andréasson, Birgitta Universitetsbibliotekarie 031-786 1721 birgitta.andreasson@ub.gu.se
Eriksson, Birgitta Universitetsbibliotekarie, Koordinator ub 031-786 5183 birgitta.eriksson@ub.gu.se
Ekberg, Camilla Universitetsbibliotekarie, Koordinator ub 031-786 1233 camilla.ekberg@ub.gu.se
Pop, Daniel Universitetsbibliotekarie 031-786 6545 daniel.pop@ub.gu.se
Nybergh, Elina Universitetsbibliotekarie 031-786 5310 elina.nybergh@ub.gu.se
Hammarberg, Elisabeth Universitetsbibliotekarie 031-786 1838 elisabeth.hammarberg@ub.gu.se
Holst, Erik Universitetsbibliotekarie 031-786 1732 erik.holst@ub.gu.se
Dahlqvist, Felicia Universitetsbibliotekarie 031-786 1731 felicia.dahlqvist@ub.gu.se
Cordenius, Fredrik Biblioteksassistent 031-786 1932 fredrik.cordenius@ub.gu.se
Oxelqvist, Gunnar Universitetsbibliotekarie 031-786 4855 gunnar.oxelqvist@ub.gu.se
Granath, Håkan Fotograf 031-786 1706 hakan.granath@ub.gu.se
Brännström, Helena Universitetsbibliotekarie 031-786 6183 helena.brannstrom@ub.gu.se
Siesjö, Helena Bibliotekschef 031-786 1787 helena.siesjo@ub.gu.se
Tegström Flyckt, Henrik Universitetsbibliotekarie 031-786 4922 henrik.tegstrom@ub.gu.se
Andersson Zintchenko, Inger Universitetsbibliotekarie 031-786 5172 inger.andersson.zintchenko@ub.gu.se
Jullander, Inger Universitetsbibliotekarie 031-786 1157 inger.jullander@ub.gu.se
Folkesson, Isabel Universitetsbibliotekarie 031-786 1714 isabel.folkesson@ub.gu.se
Cordenius, Isabelle Universitetsbibliotekarie 031-786 1723 isabelle.cordenius@ub.gu.se
Hurtig, Jacob Biblioteksassistent 031-786 1726 jacob.hurtig@ub.gu.se
Nyberg, Jenny Universitetsbibliotekarie 031-786 6448 jenny.nyberg@ub.gu.se
Lilljegren, Joakim Universitetsbibliotekarie 031-786 5108 joakim.lilljegren@ub.gu.se
Karlsson, Johan Universitetsbibliotekarie 031-786 3007 johan.karlsson@ub.gu.se
Hildebrand, Johanna Universitetsbibliotekarie 031-786 2757 johanna.hildebrand@ub.gu.se
Leksell, Jonas Servicetekniker 031-786 2724 jonas.leksell@ub.gu.se
Edlund, Karin Universitetsbibliotekarie 031-786 3104 karin.edlund@ub.gu.se
Henning, Karin Universitetsbibliotekarie 031-786 1910 karin.henning@ub.gu.se
Pettersson, Karin Universitetsbibliotekarie, Koordinator ub 031-786 1982 karin.pettersson@ub.gu.se
Pettersson, Karl Universitetsbibliotekarie 031-786 5618 karl.pettersson@ub.gu.se
Halling, Katarina Universitetsbibliotekarie 031-786 4479 katarina.halling@ub.gu.se
Pilgren, Katarina Biblioteksassistent 031-786 1310 katarina.pilgren@ub.gu.se
Landin Witte, Kerstin Biblioteksassistent 031-786 1746 kerstin.landin@ub.gu.se
Rewucha, Klara Universitetsbibliotekarie 031-786 1718 klara.rewucha@ub.gu.se
Petersson, Klas Universitetsbibliotekarie 031-786 4814 klas.petersson@ub.gu.se

Visar 1 - 50 av 75

Visar 11 - 20 av 51

2017

The role of exile, migration and academic scholarships in Swedish Latin American Studies: a review of PhD-theses 1960-2010.
Anna Svensson
Abstracts and posters from the session Resources and documentation = Resúmenes y carteles de la sesión Recursos y Documentación : 9th Conference Nordic Latin American Research Network, NOLAN, XXVIII Asamblea y Jornadas de Red Europea de Información y Documentación sobre América Latina, REDIAL, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

2016

Integrating reference practices and information literacy in academic writing: A collaboration between faculty and library
Miguel Garcia-Yeste, Karin Pettersson, Anna Svensson
Nordic Journal of Information Literacy in Higher Education. Vol 8, No 1 (2016): Creating Knowledge VIII - Special Issue. Creating Knowledge VIII, Reykjavík 2-3 June 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Revistas europeas de Estudios Latinoamericanos : informe preparado para el 8º Congreso CEISAL, Salamanca 2016. Análisis
Luis Rodríguez Yunta, Anna Svensson, Tomás Manzano Fraile
Madrid, Red Europea de Información y Documentación sobre América Latina (REDIAL), Rapport 2016
Rapport

Digital Humanities in Swedish research: a bibliographic review
Anna Svensson
DHN 2016: Digital Humanities in the Nordic Countries, Oslo March 15-17 2016: Conference Abstracts, Poster (konferens) 2016
Poster (konferens)

2015

Nu ser jag biblioteket som en resurs
Ika Jorum
Bortom förlägenheten - bibliotekariens pedagogiska roll i utveckling. Hilda Androls, Elin Lucassi, Christine Wallén (red.), Stockholm, Kungliga Biblioteket, Kapitel i bok 2015
Kapitel i bok

Artistic Research - Inside or Outside the Box?
Ika Jorum
Nye forskere og Ph.D.-studerende: De underviser, de forsker og de publicerer - Hvordan kan bibliotekernes services indrettes for at støtte bedst? Nyborg, DK. 3-4 november 2015, Poster (konferens) 2015
Poster (konferens)

Zotero - ett hjälpmedel för att stödja studenters källhantering och skrivande
Ika Jorum, Anna Svensson
Abstracts. Högskolepedagogisk konferens i Göteborg (HKG 2015). Pedagogen, 22 oktober 2015, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2015
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Evert Taube - Brev från Bohuslän
Pia Schmidt de Graaf
Veddige, Pia de Graaf, Bok 2015
Bok

Visar 11 - 20 av 51

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?