Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Institutionen för medicin - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Senaste publikationer

Patient-reported outcomes of adults with congenital heart disease from eight European countries: scrutinising the association with healthcare system performance.
Liesbet Van Bulck, Koen Luyckx, Eva Goossens, Silke Apers, Adrienne H Kovacs et al.
European journal of cardiovascular nursing : journal of the Working Group on Cardiovascular Nursing of the European Society of Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Education as important predictor for successful employment in adults with congenital heart disease worldwide.
Maayke A Sluman, Silke Apers, Judith K Sluiter, Karen Nieuwenhuijsen, Philip Moons et al.
Congenital heart disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcomes and Effect of Treatment According to Etiology in HFrEF An Analysis of PARADIGM-HF
C. Balmforth, J. Simpson, L. Shen, P. S. Jhund, M. Lefkowitz et al.
Jacc-Heart Failure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The incidence of Cushing's disease: a nationwide Swedish study.
Oskar Ragnarsson, Daniel S Olsson, Dimitrios Chantzichristos, Eleni Papakokkinou, Per Dahlqvist et al.
Pituitary, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rising rural body-mass index is the main driver of the global obesity epidemic in adults
H. Bixby, J. Bentham, B. Zhou, M. Di Cesare, C. J. Paciorek et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A national study on collaboration in care planning for patients with complex needs
Lena Gunvor Larsson, Siv Bäck-Pettersson, Sven Kylén, Bertil Marklund, Martin Gellerstedt et al.
International Journal of Health Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Extensive undertreatment of osteoporosis in older Swedish women
Mattias Lorentzon, A. G. Nilsson, H. Johansson, J. A. Kanis, Dan Mellström et al.
Osteoporosis International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Age and sex related self-reported symptoms in a general population across 30 years: Patterns of reporting and secular trend
A. Bardel, M. A. Wallander, T. Wallman, Annika Rosengren, Saga Johansson et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 624

Namn Titel Telefon E-post
Bergman, Bengt Oavlönad docent, Lungcancer, cytostatikabehandling, kliniska utvärderingsstudier, livskvalitet,. tum... 031-342 3354 bengt.bergman@lungall.gu.se
Bergman, Caroline Doktorand
Bergman, Stefan Professor, adjungerad stefan.bergman.2@gu.se
Bergmann, Berglind Forskarstuderande 031-342 4827 berglind.bergmann@gu.se
Bergqvist, Linda Forskare, biträdande linda.bergqvist@rheuma.gu.se
Bergström, Göran Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst Goran.Bergstrom@hjl.gu.se
Bergö, Martin Professor 031-786 6731 martin.bergo@gu.se
Berkowicz, Adam Läkare, Överläkare. Forskarstuderande - rättsmedicin 031-741 1555 adam.berkowicz@gu.se
Bertilsson, Lennart Forskarstuderande 031-342 6422 lennart.bertilsson@gu.se
Bertilsson, Monica Forskarassistent 031-786 6857 monica.bertilsson@socmed.gu.se
Bertéus Forslund, Heléne Universitetslektor 031-786 3720 helene.berteus.forslund@medfak.gu.se
Bilberg, Annelie Forskarstuderande 031-342 4173 annelie.bilberg@rheuma.gu.se
Bjersing, Jan Universitetslektor, adjungerad jan.bjersing@rheuma.gu.se
Bjersing, Jan Forskare/​postdoc 031-342 6475 jan.bjersing@rheuma.gu.se
Björkelund, Cecilia Seniorforskare cecilia.bjorkelund@allmed.gu.se
Björklund, Christina Tekniker christina.bjorklund@gu.se
Björkman, Kristina Forskningsbiträde Kristina.Bjoerkman@wlab.gu.se
Björkman, Lena Forskare 031-342 4635 lena.bjorkman@rheuma.gu.se
Björnson, Elias Doktorand elias.bjornson@gu.se
Blomberg, Agneta Forskare, biträdande 031-786 3222 agneta.blomberg@gu.se
Blomgren, Carina Forskningssjuksköterska carina.blomgren@medic.gu.se
Blomstrand, Ann Med dr, Specialist i allmänmedicin ann.blomstrand@allmed.gu.se
Bock, David Forskare david.bock@gu.se
Bokarewa, Maria Professor/​överläkare maria.bokarewa@rheuma.gu.se
Bonander, Carl Universitetslektor, biträdande carl.bonander@gu.se
Bondjers, Göran Seniorforskare 031-786 6629 goran.bondjers@gu.se
Bonnet, Laurianne Postdoktor laurianne.bonnet@gu.se
Boren, Jan Professor, Prefekt 031-342 2949 Jan.Boren@wlab.gu.se
Boren, Jan Professor 031-342 2949 Jan.Boren@wlab.gu.se
Borgkvist, Helen Utbildningsadministratör 031-786 6825 helen.borgkvist@allmed.gu.se
Boström, Kristina kristina.bengtsson@allmed.gu.se
Boucher, Jeremie Universitetslektor, adjungerad jeremie.boucher@gu.se
Brandhagen, Martin Projektledare martin.brandhagen@gu.se
Brembeck, Petra Forskningssjuksköterska petra.brembeck@gu.se
Bremell, Tomas Oavlönad docent 031-342 4060
Brisman, Jonas Överläkare 031-786 6275 jonas.brisman@amm.gu.se
Brisslert, Mikael Forskare 031-786 4393 mikael.brisslert@gu.se
Brolin, Harald Forskare, biträdande harald.brolin@wlab.gu.se
Brune, Mats Oavlönad docent 031-342 7349 brune@gu.se
Brusved, Gunilla Forskningsadministratör 031-342 2990 gunilla.brusved@gu.se
Burman, Sven Projektledare sven.burman@wlab.gu.se
Bygdell, Maria Postdoktor maria.bygdell@gu.se
Bäckhed, Fredrik Professor 031-342 7833 fredrik.backhed@gu.se
Bäckhed, Fredrik Professor Fredrik.Backhed@wlab.gu.se
Bärebring, Linnea Postdoktor 031-786 3771 linnea.barebring@gu.se
Böhn, Lena Forskare, biträdande lena.bohn@gu.se
Börgeson, Emma Universitetslektor, biträdande Emma.Borgeson@wlab.gu.se
Börjesson, Mats Läkare 031-342 1000 mats.borjesson@gu.se
Caddeo, Andrea Doktorand andrea.caddeo@wlab.gu.se
Caesar, Robert Forskare 031-342 8672 robert.caesar@gu.se

Visar 51 - 100 av 624

Visar 1 - 10 av 1084

2019

Patient-reported outcomes of adults with congenital heart disease from eight European countries: scrutinising the association with healthcare system performance.
Liesbet Van Bulck, Koen Luyckx, Eva Goossens, Silke Apers, Adrienne H Kovacs et al.
European journal of cardiovascular nursing : journal of the Working Group on Cardiovascular Nursing of the European Society of Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Education as important predictor for successful employment in adults with congenital heart disease worldwide.
Maayke A Sluman, Silke Apers, Judith K Sluiter, Karen Nieuwenhuijsen, Philip Moons et al.
Congenital heart disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcomes and Effect of Treatment According to Etiology in HFrEF An Analysis of PARADIGM-HF
C. Balmforth, J. Simpson, L. Shen, P. S. Jhund, M. Lefkowitz et al.
Jacc-Heart Failure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The incidence of Cushing's disease: a nationwide Swedish study.
Oskar Ragnarsson, Daniel S Olsson, Dimitrios Chantzichristos, Eleni Papakokkinou, Per Dahlqvist et al.
Pituitary, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rising rural body-mass index is the main driver of the global obesity epidemic in adults
H. Bixby, J. Bentham, B. Zhou, M. Di Cesare, C. J. Paciorek et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A national study on collaboration in care planning for patients with complex needs
Lena Gunvor Larsson, Siv Bäck-Pettersson, Sven Kylén, Bertil Marklund, Martin Gellerstedt et al.
International Journal of Health Planning and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trabecular bone pattern assessment in dental radiographs for prediction of bone fracture risk
Astera Johanen, Susanne Bernhardsson, Jennie Hagman, Magnus Hakeberg, Dominique Hange et al.
Göteborg: Västra Götalandsregionen, Sahlgrenska Universitetssjukhuset, HTA-centrum, Rapport 2019
Rapport

Extensive undertreatment of osteoporosis in older Swedish women
Mattias Lorentzon, A. G. Nilsson, H. Johansson, J. A. Kanis, Dan Mellström et al.
Osteoporosis International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Age and sex related self-reported symptoms in a general population across 30 years: Patterns of reporting and secular trend
A. Bardel, M. A. Wallander, T. Wallman, Annika Rosengren, Saga Johansson et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1084

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?