Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Konstnärliga fakulteten - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Konstnärliga fakulteten

Konstnärliga fakulteten
Box 141
405 30 Göteborg
Leveransadress: Storgatan 43
Besöksadress: Storgatan 43, 411 38 Göteborg

Webbplats: www.konst.gu.se
Epost: information@konst.gu.se

Vicedekan: Tarja Häikiö

Om enheten

Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet är nordens största konstnärliga fakultet. 

Fakultetens tre institutioner har en internationellt sett unik bredd av utbildningar och verksamheter, inkluderande konstnärligt utvecklingsarbete och konstnärlig forskning. De tre institutionerna är:

  • Akademin Valand
  • HDK - Högskolan för Design och Konsthantverk
  • Högskolan för scen och musik
     

Dekan och prodekan på konstnärliga fakulteten är Ingrid Elam och Johannes Landgren. Läs mer om dem här.

Visar 1 - 50 av 468

Namn Titel Telefon E-post
Abdulla, Behjat Omer Universitetsadjunkt behjat.o.a@akademinvaland.gu.se
Abrahamsson, Staffan Tekniker 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Adam, Kacper Tekniker 031-786 4876 kacper.adam@hdk.gu.se
Aderby, Mathias Teknisk chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5867 mathias.aderby@gu.se
af Ekström, Hanna Doktorand hanna.af.ekstrom@hdk.gu.se
Agblad, Eva Ekonomiadministratör 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Ahlin, Rikard Tekniker rikard.ahlin@gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor, Studierektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@gu.se
Ahnlund, Pia Kommunikatör, Strategisk kommunikation, internkommunikation, pressaktiviteter 031-786 6817 pia.ahnlund@gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt martina.almgren@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt, Studierektor martina.almgren@hsm.gu.se
Almquist, Börje Universitetslektor, Grafik 031-786 5105 borje.almqvist@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand, Konstnärlig gestaltning andre.alves@akademinvaland.gu.se
Anderberg, Anna Ekonom 031-786 4803 anna.anderberg@hdk.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt, Studierektor henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Joakim Universitetsadjunkt joakim.andersson@hdk.gu.se
Andersson, Joakim Doktorand joakim.andersson@hdk.gu.se
Andersson, Katarina Universitetslektor katarina.andersson.2@hdk.gu.se
Andersson, Katarina Universitetslektor, Studierektor katarina.andersson.2@hdk.gu.se
Andersson, Magnus Universitetsadjunkt magnus.andersson.3@hdk.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor, Studierektor 031-786 4024 ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Askaner, Anna-Sara Utbildningshandläggare 031-786 4734 anna-sara.askaner@gu.se
Bache, Anja Professor, adjungerad anja.bache@gu.se
Back, Linnea Personaladministratör 031-786 4021 linnea.back@gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Bartov, Mira Professor, adjungerad mira.bartov@hsm.gu.se
Beckman, Jenny Universitetsadjunkt 0531-71017 jenny.beckman@gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Benesch, Henric Universitetslektor, Prodekan 031-786 1858 henric.benesch@hdk.gu.se
Benesch, Henric Universitetslektor, Prodekan 031-786 1858 henric.benesch@hdk.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor, Fri konst kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Bergström, Markus Olof Universitetsadjunkt markus.olof.bergstrom@hdk.gu.se
Berlin, Gunnel Universitetsadjunkt gunnel.berlin@hdk.gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent erik.bernskiold@goart.gu.se

Visar 1 - 50 av 468

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?