Rebecca Vidin ser fram emot att börja dyka oftare
Rebecca Vidin har nyligen börjat arbeta som forskningsingenjör på Kristineberg Center. Resan dit har gått via bland annat Hawaii och Skottland. Hon har tidigare studerat på Gullmarsgymnasiet i Lysekil och tycker det är roligt att vara tillbaka.
Vad ska du arbeta med här?
– Jag ska arbeta med närsaltsanalyser och kvalitetssäkra våra metoder så att vi kan bli ackrediterade hos Swedac. Jag jobbar också en del med ett miljöövervakningsprogram för primärproduktion, provtagning och analyser.
– Jag är placerad på Kristineberg vilket känns kul, då jag fick komma hit på studiebesök och seminarier när jag först studerade marinbiologi på Gullmarsgymnasiet i Lysekil.
Vad gjorde du tidigare?
– Jag läste min bachelors i marinbiologi på universitetet i Hawaii, och sedan min masters i Skottland. Innan jag kom hit jobbade jag på ett mikrobiologiskt labb i Uppsala som gjorde kontroller av läkemedel, och på ett miljölabb i Lidköping som gjorde kontroller av förorenad mark.
Vad gillar du att göra när du är ledig?
– På fritiden tycker jag om att laga mat, titta på tv med mina katter och läsa. Jag ska också börja dyka mer nu när jag flyttat till havet. Tidigare bodde jag i Uppsala men nu har jag flyttat till Lysekil.
Intervju: Susanne Liljenström