Göteborgs universitet
Bild
Ingvor Ring porträtt
Foto: Martin Larsvik
Länkstig

Ingvor Ring är ny lokalvårdare på Tjärnölaboratoriet

I april anställdes Ingvor Ring som både lokalvårdare och köksbiträde, arbetsuppgifter som hon har bred erfarenhet av från tidigare arbetsplatser. Hon efterträder Kirsti Voss. Oljemåleri och växthusodling lockar på fritiden.

Vad ska du arbeta med här?

– Jag skall jobba som lokalvårdare. Till och börja med har jag städat i entrén med hörsal, lektionssalar, akvarium och övriga publika lokaler. Det ingår också att tvätta lakan och handdukar. Dessutom har jag en anställning som köksbiträde, då jag skall laga måltider åt studenter, gästforskare och anställda.

Vad gjorde du tidigare?

– Jag är utbildad undersköterska, och har senast jobbat inom Hemtjänsten på Koster. Dessförinnan har jag drivit café Kaffekompaniet i Strömstad. På Daftö Camping har jag arbetat både som receptionist och lokalvårdare.

Vad gör du när du inte arbetar?

– Umgås med familj och vänner är roligt. I familjen finns en hund av rasen Cavalier king charles spaniel. Jag älskar trädgård och odlar tomat, gurka, paprika och chili i växthus. På senare år målar jag, mest i olja och ibland akvarell. Favoritmotiven är hav och annan natur. Vi har en husbil som ofta rullar till Halland och Skåne.

Något mer du vill berätta?

Det skall bli roligt att jobba på Tjärnölaboratoriet, också för att jag får så nära till jobbet nu när jag bor på Tjärnö. Till jobbet på Koster hade jag lång resväg, men nu kan jag cykla. Det är underbart att få arbeta i den här härliga miljön.

Intervju: Martin Larsvik