Göteborgs universitet
Bild
En kvinna på en sandstrand vid havet.
Cynthia Rogers samlar in små gobidfiskar i tidvattenzonen utanför Heron Island på Stora Barriärrevet i Australien.
Foto: Romi Castagnino
Länkstig

Gästprofessor Cynthia Riginos ser fram emot att skriva, undervisa och tänka

Denna höst gästas vår institution av Cynthia Riginos från Brisbane, Australien, genom Marks gästprofessur. Cynthia har sin arbetsplats på Tjärnölaboratoriet och ser fram emot att få mycket tid att tänka och reflektera kring sin forskning. På fritiden vandrar hon gärna i skogen och bakar surdegsbröd.

Vad ska du göra här?

– Mitt fokus är att skriva en konceptuell forskningsartikel om hur populationsgenetiska data från flera arter kan kombineras och användas inom fysisk havsplanering. Den kommer att innehålla tidigare publicerade data och förhoppningsvis kommer kollegor på Tjärnö att vilja samarbeta och bidra med lokala exempel. Många andra små projekt, planerade och oväntade, kommer sannolikt att fylla min forskningstid.

–Jag ser också fram emot att vara med och undervisa på doktorandkursen om havslandskapsgenomik i oktober. Det blir ett bra tillfälle att uppdatera mina egna kunskaper i ämnet och att reflektera över hur min forskning passar in i detta snabbt växande forskningsfält. Jag ser också fram emot att lära av andra lärare och av studenterna – som alltid har fantastiska och friska idéer.

Vad arbetar du med hemma i Australien?

– Jag är professor vid Queensland universitet i Brisbane, Australien, sedan 17 år tillbaka. Min forskargrupp studerar olika organismer som fiskar, sjöstjärnor, blötdjur och koraller för att försöka förstå samspelet mellan ekologi och evolution på DNA-nivå, kopplat till larvspridning och naturligt urval i havslandskapet. Vårt arbete relaterar till ämnen som genflöde, anpassning, artbildning, hybridisering, invasiva arter, bevarande och restaurering.

Vad gör du på fritiden?

– Hemma tillbringar jag mycket tid med min familj och mina två hundar. Jag gillar att läsa skönlitteratur (förslag på gripande "Nordic noir"-böcker välkomnas), att träna yoga och njuter av att spendera tid utomhus. Jag joggar (långsamt) men föredrar egentligen att vandra i skogen. Matlagning är ett av mina fritidsintressen och jag har redan startat en surdegskultur för att baka surdegbröd här på Tjärnö.

Något mer som du vill berätta?

– Jag är oerhört glad över att få tillfälle och tid att fördjupa mig i min forskning. Att ha gott om tid att tänka är en sådan lyx. Säg gärna "hej" och berätta om din forskning eller ge tips om vad som är på gång på Tjärnö!

Intervju: Susanne Liljenström

Porträttfoto Cynthia Riginos
Cynthia Riginos.
Foto: Susanne Liljenström