Studiemiljö på forskningsfartyget Skagerak
R/V Skagerak är Göteborgs universitets toppmoderna forskningsfartyg. Fartyget ingår i den marina forskningsinfrastrukturen Skagerak Facility. På R/V Skagerak sker undervisning i marinbiologi, marin geologi, marin kemi och fysisk oceanografi.
Undervisning på R/V Skagerak
Att studera ombord R/V Skagerak är att kliva rakt in i den marina vetenskapen. Lektioner ombord består bland annat av insamling av olika prover som studenterna antingen undersöker ombord, eller analyserar resultat senare på land. Det finns ett stort akterdäck studenten tydligt kan se vad som pågår i till exempel vattenprovtagning med CTD, eller upptagning av sedimentkärnor. Labbutrymmena är stora och det finns plats för grupper om tio studenter i labbet.
De kortaste resorna är några timmar och då åker R/V Skagerak en mindre sträcka ut från hamnen. Några kurser är istället ute flera dagar i sträck. Då serveras måltider i mässen och studenterna sover över i hytterna.
R/V Skagerak används för utbildning inom marinbiologi, marin geologi, marin kemi och fysisk oceanografi. Hur mycket forskningsfartyget används i utbildningen beror på vilka kurser studenten väljer att läsa – antingen inom utbildningsprogrammet, eller som fristående kurser.
R/V Skagerak i kandidatprogrammet, marin vetenskap
Under den första terminen får den som läser kandidatprogrammet i marin vetenskap åka ut med R/V Skagerak på kursen ”Det fria vattnet – provtagningsmetodik” för att få kunskap i olika provtagningsmetoder.
Ombord tar studenterna vattenprover och undersöker syrehalt (kemi), tittar på skiktningar i vattenmassan och skillnaden mellan ytvatten och djupvatten (fysisk oceanografi) och tar planktonprover för att titta på i Skageraks labb (biologi).
R/V Skagerak i masterprogrammen
R/V Skagerak används också i kursmoment på flera olika masterprogram på Göteborgs universitet, till exempel Marina vetenskaper, Fysisk oceanografi, Geovetenskap och Kemi.
En av de mest populära kurserna på masternivå i marina vetenskaper är enligt studentutvärderingar ”Marint projekt – från idé till handling”, där studenterna skapar egna forskningsprojekt och ansvarar för genomförandet ombord på R/V Skagerak.
Du kan själv påverka hur mycket tid du tillbringar ombord på R/V Skagerak genom ditt val av masterprogram och inriktning.
På masterprogrammet Hav och samhälle används forskningsfartyget Nereus.
R/V Skagerak i fristående kurser
R/V Skagerak används också i fristående kurser med marin inriktning på både på grund och avancerad nivå, där studenterna kan komma från en bakgrund inom till exempel geologi, kemi, eller teknik.
Exempel på sådana kurser är: maringeologi, marin miljögeologi, och tillämpad analytisk kemi inom marin vetenskap.
Forskning på R/V Skagerak
Sedan invigningen 2021 har R/V Skagerak använts för både utbildning och forskning och är i dag en etablerad plattform inom svensk marin vetenskap. Ombord bedrivs forskning inom biologi, kemi, fysisk oceanografi och geologi.
Fartyget opererar såväl i svenska kustområden som i mer avlägsna havsmiljöer. Expeditioner går regelbundet till Arktis, exempelvis Svalbard och Grönland, ofta i samarbete med internationella universitet och forskningsinstitut.
Med hjälp av avancerad utrustning samlas prover från vatten, sediment och luft för analyser som ökar kunskapen om havets processer och klimatets utveckling.
R/V Skagerak fungerar även som bas för fjärrstyrda och autonoma system, såsom bentiska landare, AUV:er, ROV:er, sail buoys och ocean gliders, vilket möjliggör forskning även i krävande miljöer.