Seminarier och konferenser
Segerstedtinstitutet är en aktiv arrangör av konferenser och seminarium. Dessa tillfällen är inte bara viktiga i förhållande till institutets uppdrag att synliggöra och diskutera nya forskningsrön, utan utgör också tillfällen där nya nätverk kan bildas.
Segerstedtinstitutets seminarieserie
Segerstedtinstitutets seminarieserie är en arena för att diskutera och sprida aktuell forskning och kunskap som berör förebyggande arbete mot våldsbejakande ideologier - och strukturer samt rasistiska organisationer. Seminarierna riktar sig såväl till akademiker som till en intresserad allmänhet och bjuder in svenska och utländska forskare att berätta om sin forskning.
Tidigare konferenser (i urval)
The 5th Nordic Conference on Violent Extremism, 19-21 September 2022. Hösten 2017 anordnades den första forskningskonferensen Nordic Conference on Violent Extremism (NCVE) Göteborg. Konferensen initierades av Segerstedtinstitutet vid Göteborgs Universitet. Sedan 2017 har konferensen blivit en mycket väletablerad forskningskonferens och genomförts i Oslo 2018, Århus 2019 och senast 2021 i Helsingfors (digitalt med anledning av pandemin). Konferensen sammanför forskare, utövare och beslutsfattare för att diskutera aktuell utveckling och ny forskning som berör våldsbejakande extremism och terrorism. Mellan 19–21 september 2022 kom forskningskonferensen åter att genomföras i Göteborg.