IRISCC: Fullt finansierad klimatforskning på Tjärnö
Forskningsnätverket IRISCC erbjuder full finansiering för klimatforskning på Tjärnö marina laboratorium. IRISCC täcker alla utgifter för att få tillgång och använda utrustning, laboratorier och annan infrastruktur på laboratoriet. Erbjudandet gäller också support på plats från personal som kan hjälpa till med utbildning, logistik, med mera. Besök IRISCC:s webb för att se när ansökningsperioder är öppna. Välkommen till Tjärnö!
Första ansökan öppen för tillgång till IRISCC
IRISCC:s utlysning för transnationell och virtuell tillgång är öppen flera gånger per år. Denna utlysning ger forskare, beslutsfattare och branschfolk tillgång till banbrytande forskningstjänster och anläggningar som hanterar klimatförändringsdrivna risker.
IRISCC (Integrated Research Infrastructure Services for Climate Change Risks) omfattar 79 partner från 22 europeiska länder som representerar 14 forskningsinfrastrukturer.
Detta är ett utmärkt tillfälle att få tillgång till infrastruktur och tjänster i världsklass, som Tjärnö marina laboratorium, det det finns stöd för att brett spektrum af klimatforskning, relaterad till faror, exponering och sårbarhet.
Besök IRISCC:s webb för att se när det går att ansöka.
Faciliteter
På Tjärnö marina laboratorium bedrivs forsknings- och innovationsprojekt inom en rad marina områden. Forskningen spänner från grundläggande frågor som att förstå funktioner i havet till mer tillämpade ämnen som kustzonsförvaltning, övervakning och vattenbruk.
Här finns de faciliteter, den kunskap och den utrustning du behöver för din klimatforskning.
Forskningsresurser och tjänster på Tjärnö
- Forskningsfartyget Nereus utrustat för marin forskning och utbildning under dagsturer i kustnära vatten, samt flera mindre båtar som kan användas av gästforskare.
- Rinnande djupvatten (40 m djupt) med relativt hög och stabil salthalt, samt ytvatten, där både salthalt och temperatur varierar, direkt in till våra laboratorier.
- ROV (Remotely Operated Vehicle) för tillgång till stora djup, för att observera, provta, utplacera, flytta eller samla in olika föremål. Samt annan utrustning för biologisk provtagning och sensorer för att samla in information om havsvatten och havsbotten.
- Flera laboratorier som lämpar sig för havs- och klimatforskning. Vi har bland annat hydrodynamiskt labb, marint kemiskt ekologilabb, RNA-labb, molekylärbiologiskt labb, mikrobiologilabb och histologilabb. Sex termoreglerade rum där både luft- och vattentemperatur kan regleras.
- Fält- och dykutrustning, både för användning på grunt vatten närmare land och för dykning och forskning på djupare vatten.
Lokal expertis
Vid Tjärnö marina laboratorium är cirka 50 forskare verksamma året runt. Evolution och artbildning, restaurering av kallvattenskorallrev och utveckling av svensk makroalgsodling är exempel på pågående projekt. Gästforskare från hela världen besöker också stationen för att arbeta i laboratorier och ute i fält. Här hittar du en mängd olika kompetenser inom marina vetenskaper, alla angelägna om att hjälpa dig med din klimatforskning.
Se länkarna för några av forskningsprojekten vid Institutionen för marina vetenskaper och Tjärnö marina laboratorium:
REEFS – Researching Ecosystem Functioning in Vulnerable Marine Habitats: Cold Corals in Bratten
Eelgrass adaptation to climate change - predicting future survival
SAMSKAG: Marine protected areas as a means of climate adaptation of Skagerrak ecosystems
LIFE Lophelia – coral reef habitat restoration in Sweden
Effects of climate change on seaweeds
Unik miljö
Tjärnö marina laboratorium ligger i Sveriges artrikaste havsområde, i norra Bohuslän, intill Kosterhavets nationalpark och Kosterrännan, som når ett djup på som mest 247 meter. Undervattensrännan är kopplad till Nordatlanten, vilket gör att kallt vatten med hög salthalt strömmar in i Kosterfjorden. Detta skapar en unik fauna med stor biologisk mångfald, vilket är ovanligt för vatten så nära kusten, och öppnar upp för en mängd olika klimatforskningsmöjligheter.
Att bo, arbeta och leva på Tjärnö
Tjärnö marina laboratorium erbjuder boende, god mat och många möjligheter till rekreation. Vi har enkelrum, dubbelrum och även några större lägenheter för längre vistelser. Det finns även möjlighet att hitta privat boende på andra delar av ön, eller i den lilla men livliga staden Strömstad som ligger bara 15 minuter bort med bil eller kollektivtrafik.
Vår restaurang är öppen för frukost, lunch och middag. I våra förläggningar finns även kök för den som vill laga sin egen mat.
När det gäller rekreation är öarna Tjärnö och närliggande Saltö underbara platser för vandring, bad, fiske eller bara avkoppling i den orörda naturen. Det finns ett gratis gym på laboratoriet.
Strömstad erbjuder bra shopping, restauranger och allt som behövs för en dag i staden, med goda kommunikationer både till Göteborg (tåg, buss) och Oslo (buss). Båda städerna nås på cirka två timmar.
Mer information
Om du behöver hjälp med ansökningsprocessen eller vill ha mer information om de möjligheter som Tjärnö marina laboratorium har att erbjuda, vänligen kontakta vår stationschef Marina Panova. Hon kan också ge råd och berätta mer om vilka möjligheter du har att utföra din forskning hos oss och sätta dig i kontakt med rätt lokal expertis.
Vi ser fram emot att träffa dig på Tjärnö!