Verkstad
Vid Tjärnölaboratoriet finns en verkstad, utrustad för arbete med motorer, trä, metall och plast. Där sker nytillverkning, reparation och service. Vår kunniga personal utför arbeten upp till 30 minuter för universitetsanställda utan extra kostnad och i mån av tid. Gäller det större uppdrag eller andra än universitetsanställda; begär offert. Endast anställda verkstadstekniker eller anställda med tillstånd får arbeta i verkstaden.
Verkstadspersonalen kan konsulteras i tekniskt-vetenskapliga frågor, t ex:
- Planering, tillgänglighet (fysiska och logistiska resurser) av fält- och/eller labbexperiment
- Experimentdesign (i labb och fält, rörarbete till akvarier, replikering, kontroll av miljöfaktorer)
- Elektronik (reparation, ombyggnad, installation)
- Fältverksamhet (småbåtar, snorkling, dykning, logistik, sjösättning av instrument, riskanalys)
Infrastruktur och personal är också tillgänglig för:
- ROV-arbete
- Arbete med forskningsfartyg (Nereus, Doris)
- Odling av mikroalger
- Konstruktion (metall, plast, trä, svetsning, svarvning)
Minibuss
En Volkswagen minibuss med plats för 9 personer ska i första hand användas av Tjärnölaboratoriets anställda för resor i tjänsten. Den får i andra hand användas av forskare och andra som arbetar eller studerar vid Tjärnölaboratoriet, för hämtning och lämning av studenter samt andra resor i tjänsten. Studenter på kurser i grupp som pågår på Tjärnö längre än en vecka får använda bussen även för att handla mat som tillagas under helg. Dock ska studenter i första hand åka kollektivt med buss 891 mellan Tjärnö och Strömstad eller samåka. Privata resor med minibussen är inte tillåtna.
Övrigt
- Studenter på tillämpat projekt eller examenskurs måste få ett godkännande av sin handledare innan bussen får användas.
- Resor längre än 24 h ska godkännas av stationschef eller samordnare.
- Bussen bokas i Google Kalkylark.
- Pris: 70 kr/mil exkl 25% moms.
Elbil
Vi värnar om miljön och erbjuder därför en Volvo elbil, med plats för 5 personer, endast för anställdas resor i tjänsten. Den är ett klimatsmart alternativ till Tjärnölaboratoriets minibuss, eller till egen bil eller buss som drivs av fossilt bränsle.
Längre resor, t.ex. till Göteborg, har företräde framför kortare turer till exempelvis Strömstad, om den kortare resan kan lösas på annat sätt (t.ex. genom att byta dag eller åka buss).
Om du bor på Tjärnölaboratoriet och behöver boka bilen, t.ex. vid ett akut ärende, kontakta Receptionen så hjälper de dig.
Regler kring användning av elbil:
- Innan du kör elbilen första gången, ska Henrik Johansson ge en kort genomgång av bil, laddning, alkolås och betalkort.
- Bilen bokas i Google Kalkylark.
- Pris: 70,00 kr/mil exkl 25% moms.