Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Akademin Core Facilities - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Core Facilities

vid Sahlgrenska akademin

Akademin Core Facilities
Box 413
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 5
Besöksadress: Medicinaregatan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 3555
Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se/forskning
Epost: corefacilities@gu.se

Administrativ chef, inst: Morgan Lidén

Senaste publikationer

Homeostatic Chemokines and Prognosis in Patients With Acute Coronary Syndromes.
Kenneth Caidahl, Marianne Hartford, Annica Ravn-Fischer, Erik Lorentzen, Arne Yndestad et al.
Journal of the American College of Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glycosylation influences activity, stability and immobilization of the feruloyl esterase 1a from Myceliophthora thermophila
C. Bonzom, S. Huttner, Ekaterina Mirgorodskaya, S. L. Chong, S. Uthoff et al.
AMB Express, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetically Determined Risk of Depression and Functional Outcome After Ischemic Stroke: Mendelian Randomization Study
D. Gill, N. E. James, G. Monori, Erik Lorentzen, I. Fernandez-Cadenas et al.
Stroke, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMI change during puberty is an important determinant of adult type 2 diabetes risk in men.
Claes Ohlsson, Maria Bygdell, Maria Nethander, Annika Rosengren, Jenny Kindblom
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Role of apolipoprotein C-III overproduction in diabetic dyslipidaemia
Martin Adiels, M. R. Taskinen, Elias Björnson, Linda Andersson, N. Matikainen et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cardiomyopathy with lethal arrhythmias associated with inactivation of KLHL24
Carola Oldfors Hedberg, Alexandra Abramsson, D. P. S. Osborn, O. Danielsson, A. Fazlinezhad et al.
Hum Mol Genet, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hemostatic Genes Exhibit a High Degree of Allele-Specific Regulation in Liver
Martina Olsson Lindvall, L. Hansson, Sofia Klasson, Marcela Davila Lopez, Christina Jern et al.
Thrombosis and Haemostasis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Investigation of human apoB48 metabolism using a new, integrated non-steady-state model of apoB48 and apoB100 kinetics
Elias Björnson, C. J. Packard, Martin Adiels, L. Andersson, N. Matikainen et al.
Journal of Internal Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 51

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Sanna Forskare, biträdande 031-786 4404 sanna.abrahamsson@gu.se
Almstedt, Alvar Forskare, biträdande alvar.almstedt@gu.se
Andersson, Björn Statistiker bjorn.andersson@medic.gu.se
Andersson, Mikael Forskare, biträdande 031-786 2941 mikael.andersson.2@gu.se
Angerfors, Annelie Forskare, biträdande annelie.angerfors@gu.se
Bacelis, Jonas Forskare jonas.bacelis@gu.se
Berger, Evelin Forskare 031-786 9791 evelin.berger@gu.se
Bergström, Jörgen Forskare 031-786 9794 jorgen.bergstrom@gu.se
Bäckström, Malin Forskare malin.backstrom@medkem.gu.se
Börjesson, Vanja Forskare, biträdande vanja.borjesson@gu.se
Camacho, Rafael Forskare 031-786 9718 rafael.camacho@gu.se
Canfjorden, Vilma Forskare, biträdande 031-786 2333 vilma.canfjorden@gu.se
Carlsohn, Elisabet Chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6685 elisabet.carlsohn@gu.se
Cukur, Kanita Forskare, biträdande 031-786 9795 kanita.cukur@gu.se
Davila, Marcela Forskare 031-786 9717 marcela.davila@gu.se
Ericsson, Pernilla Statistiker 031-786 6266 pernilla.ericsson@gu.se
Fernandez, Luciano Forskare 031-786 9508 luciano.fernandez@gu.se
Fernandez-Rodriguez, Julia Forskare 031-786 9719 julia.fernandez-rodriguez@cci.sahlgrenska.gu.se
Fuchs, Johannes Forskare, biträdande 031-786 5869 johannes.fuchs@gu.se
Gotlib, Dagmara Forskare, biträdande dagmara.gotlib@gu.se
Hamngren Blomqvist, Charlotte Forskare charlotte.hamngren.blomqvist@gu.se
Jacobson, Frida Forskare frida.jacobson@gu.se
Jin, Chunsheng Forskare chunsheng.jin@medkem.gu.se
Johansson, Carina Administrativ chef, inst 031-786 4408 carina.johansson.2@gu.se
Johansson, Mathias Forskare, biträdande 031-786 5504 mathias.johansson@gu.se
Kleinas, Carina Personalhandläggare carina.kleinas@gu.se
Lassesson, Stina Forskare 031-786 9723 stina.lassesson@gu.se
Lidén, Morgan Administrativ chef, inst morgan.liden@sahlgrenska.gu.se
Liu, Peidi Statistiker 031-786 9503 peidi.liu@gu.se
Llodra, Jaime Forskare 031-786 9799 jaime.llodra@gu.se
Lymer, Richard Forskare, biträdande 031-786 9715 richard.lymer@gu.se
Martikainen, Jari Statistiker jari.martikainen@gu.se
Micaroni, Massimo Forskare 031-786 9804 massimo.micaroni@gu.se
Mirgorodskaya, Ekaterina Forskare 031-786 9308 ekaterina.mirgorodskaya@gu.se
Nallani, Vijay Kumar Forskare 031-786 9722 vijay.kumar.nallani@gu.se
Nethander, Maria Statistiker 031-786 9721 maria.nethander@gu.se
Olsson, Britt-Marie Forskare, biträdande 031-786 9711 britt-marie.olsson@gu.se
Pielach, Anna Forskare 031-786 9674 anna.pielach@gu.se
Rekabdar, Elham Forskare, Doktots examen i virologi. Magister examen i molekylärbiologi 031-786 9724 elham.rekabdar@genomics.sahlgrenska.gu.se
Sarwari, Wahida Projektledare wahida.sarwari@gu.se
Segeda, Maria Forskare, biträdande 031-786 9725 maria.segeda@gu.se
Sihlbom, Carina Forskare, Proteomik och masspektrometri 031-786 9790 carina.sihlbom@gu.se
Smedh, Maria Forskare 031-786 9712 maria.smedh@gu.se
Thomsson, Elisabeth Forskare, biträdande 031-786 9716 elisabeth.thomsson@mpe.sahlgrenska.gu.se
Thorsell, Annika Forskare 031-786 9792 annika.thorsell@gu.se
Torinsson Naluai, Åsa Forskare asa.torinsson.naluai@gu.se
Truvé, Katarina Forskare 031-786 9788 katarina.truve@gu.se
Vorontsov, Egor Forskare 031-786 9793 egor.vorontsov@gu.se
Werling, Jens Forskare, biträdande 031-786 5513 jens.werling@gu.se
Zhang, Haijiang Forskare 031-786 9753 haijiang.zhang@gu.se

Visar 1 - 50 av 51

Visar 21 - 30 av 137

2018

Genome Analyses of >200,000 Individuals Identify 58 Loci for Chronic Inflammation and Highlight Pathways that Link Inflammation and Complex Disorders
S. Ligthart, A. Vaez, U. Võsa, M. G. Stathopoulou, P. S. de Vries et al.
American Journal of Human Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Life-Course Genome-wide Association Study Meta-analysis of Total Body BMD and Assessment of Age-Specific Effects
C. Medina-Gomez, J. P. Kemp, K. Trajanoska, J. Luan, A. Chesi et al.
American Journal of Human Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide meta-analysis of 158,000 individuals of European ancestry identifies three loci associated with chronic back pain
P. Suri, M. R. Palmer, Y. A. Tsepilov, M. B. Freidin, C. G. Boer et al.
PLoS Genet, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic Variants Associated with Circulating Fibroblast Growth Factor 23
C. Robinson-Cohen, T. M. Bartz, D. B. Lai, T. A. Ikizler, M. Peacock et al.
Journal of the American Society of Nephrology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Childhood BMI is inversely associated with pubertal timing in normal-weight but not overweight boys.
Maria Bygdell, Jenny Kindblom, Jimmy Célind, Maria Nethander, Claes Ohlsson
The American journal of clinical nutrition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low-Frequency Synonymous Coding Variation in CYP2R1 Has Large Effects on Vitamin D Levels and Risk of Multiple Sclerosis.
Despoina Manousaki, Tom Dudding, Simon Haworth, Yi-Hsiang Hsu, Ching-Ti Liu et al.
American journal of human genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

BMI change during puberty and the risk of heart failure
Jenny Kindblom, Maria Bygdell, Arvid Sondén, Jimmy Célind, Annika Rosengren et al.
Journal of Internal Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiation biomarker screening in blood plasma: the relevance of age and sex bias
Britta Langen, Johan Spetz, John Swanpalmer, Carina Sihlbom, Khalil Helou et al.
64th Annual Meeting of the Radiation Research Society, Chicago, IL, USA, Sep 23–26, 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Genome-wide analysis of genetic determinants of circulating factorVII-activating protease (FSAP) activity
Maja Olsson, Tara M Stanne, Annie Pedersen, Erik Lorentzen, E. Kara et al.
Journal of Thrombosis and Haemostasis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 137

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://www.gu.se/omuniversitetet/enheter/?publicationPageNumber=3&selectedTab=3&departmentId=035803
Utskriftsdatum: 2019-09-16