Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Naturvetenskapliga fakulteten - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Naturvetenskapliga fakulteten

Naturvetenskapliga fakulteten
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.science.gu.se
Epost: info@science.gu.se

Om enheten

Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet arbetar med naturvetenskaplig och matematisk utbildning och forskning.

Fakulteten har 726 anställda och 6 612 studenter (siffror från Årsberättelsen 2014). Fakultetens sju institutioner samlar forskning och utbildning inom biologi, geovetenskaper, fysik, kemi, kulturvård, matematik, miljövetenskap och molekylärbiologi.

Eftersom Göteborg ligger på västkusten har staden blivit ett naturligt säte för marin forskning och utbildning med inslag av kemi, biologi och geovetenskaper. Den redan starka marina profilen stärktes ytterligare när regeringen 2008 beslutade placera kansliet för det nya Havsmiljöinstitutet vid Göteborgs universitet. Vi har tillgång till välutrustade forskningsfartyg och två marina fältstationer på nära håll: Sven Lovén centrum för marina vetenskaper vid Tjärnö utanför Strömstad och vid Kristineberg i Fiskebäckskil.

Visar 151 - 200 av 1013

Namn Titel Telefon E-post
Butlin, Roger Professor, gäst roger.butlin@marine.gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Bäcklin, Oskar Doktorand oskar.backlin@gu.se
Bågmark, Kasper Doktorand kasper.bagmark@gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör 1.e petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare 031-786 2865 louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
C. Andresen, Louise Forskare, Studierektor louise.andresen@gu.se
Cabral Dos Santos, Alex Doktorand alex.cabral@gu.se
Callegari, Agnese Forskare agnese.callegari@physics.gu.se
Calogero, Simone Oavlönad docent 031-772 3562 simone.calogero@gu.se
Caneill, Romain Doktorand romain.caneill@gu.se
Cangren, Patrik Doktorand patrik.cangren@bioenv.gu.se
Cansby, Emmelie Forskningsingenjör emmelie.cansby@gu.se
Cao, Gaolong Forskare gaolong.cao@physics.gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carillo, Juan David Postdoktor juan.david.carillo@gu.se
Carlberg, Josefina Laboratorieassistent 031-786 6517 josefina.carlberg@gu.se
Carlberg, Marcus Utbildningshandläggare 031-786 9854 marcus.carlberg@science.gu.se
Carlsson, Hasse Timvikarie 031-772 3590
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlund, Helene Ekonom 031-772 5363 helene.carlund@gu.se
Carney Almroth, Bethanie Universitetslektor 031-786 3673 bethanie.carney@bioenv.gu.se
Casari, Barbara Studievägledare 031-786 3763 barbara.casari@marine.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Casties, Isabel Forskningsbiträde isabel.casties@bioenv.gu.se
Celander, Malin Professor 031-786 3693 malin.celander@bioenv.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Cervin, Gunnar Forskningsingenjör 1.e 031-786 9689 gunnar.cervin@marine.gu.se
Cervin, Linnea Kommunikatör linnea.cervin@bioenv.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Deliang Professor 031-786 4813 deliang@gvc.gu.se
Chen, Tzu Tung Doktorand 031-786 4470 tzu.tung.chen@gu.se
Cheregi, Otilia Forskare otilia.cheregi@bioenv.gu.se
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Cichelero, Rafael Postdoktor rafael.cichelero@physics.gu.se
Clarke, Adrian K Professor 031-786 2502 adrian.clarke@bioenv.gu.se
Cohen, David Professor Bitr 031-772 3515 david.cohen@gu.se
Collin, Carina Kokerska 031-786 9641 carina.collin@gu.se
Collin, Marita Husmor 031-786 9641 marita.collin@gu.se
Colque, Loredana Personalhandläggare 031-772 3556 loredana.colque@gu.se
Corcoll Cornet, Natàlia Universitetslektor 031-786 4807 natalia.corcoll@gu.se
Costa-Pierce, Barry Professor, gäst barry.costa-pierce@bioenv.gu.se
Coudert-Alteirac, Hélène Postdoktor helene.coudert-alteirac@physics.gu.se

Visar 151 - 200 av 1013

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?