Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Naturvetenskapliga fakulteten - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Naturvetenskapliga fakulteten

Naturvetenskapliga fakulteten
Box 460
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Webbplats: www.science.gu.se
Epost: info@science.gu.se

Om enheten

Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet arbetar med naturvetenskaplig och matematisk utbildning och forskning.

Fakulteten har 726 anställda och 6 612 studenter (siffror från Årsberättelsen 2014). Fakultetens sju institutioner samlar forskning och utbildning inom biologi, geovetenskaper, fysik, kemi, kulturvård, matematik, miljövetenskap och molekylärbiologi.

Eftersom Göteborg ligger på västkusten har staden blivit ett naturligt säte för marin forskning och utbildning med inslag av kemi, biologi och geovetenskaper. Den redan starka marina profilen stärktes ytterligare när regeringen 2008 beslutade placera kansliet för det nya Havsmiljöinstitutet vid Göteborgs universitet. Vi har tillgång till välutrustade forskningsfartyg och två marina fältstationer på nära håll: Sven Lovén centrum för marina vetenskaper vid Tjärnö utanför Strömstad och vid Kristineberg i Fiskebäckskil.

Visar 801 - 850 av 1024

Namn Titel Telefon E-post
Rådjursöga, Millie Forskningsingenjör 1.e millie.radjursoga@gu.se
Rödström, Eva Marie Forskningssamordnare 031-786 9630 eva.marie.rodstrom@gu.se
Rösel, Delia Forskningsingenjör 1.e delia.rosel@gu.se
Rütting, Tobias Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1874 tobias.rutting@gvc.gu.se
Saedpanah, Fardin Gästlärare 772 3515 fardin.saedpanah@gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se
Sagitov, Serik Professor 031-772 5351 serik.sagitov@gu.se
Salberger, Per Professor 031-772 3580 per.salberger@gu.se
Salih, Amna Kock amna.salih@gu.se
Sallova, Ylber Doktorand ylber.sallova@gu.se
Salmgren, Stiina Personalhandläggare stiina.salmgren@sprak.gu.se
Salo, Riikka Doktorand 031-786 2802 riikka.salo@gu.se
Saltzman, Katarina Universitetslektor 031-786 4304 katarina.saltzman@conservation.gu.se
Saltzman, Katarina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4304 katarina.saltzman@conservation.gu.se
Salvador, Christian Mark Postdoktor christian.mark.salvador@gu.se
Samuelsson Kalm, Håkan Professor 031-772 3568 hakan.samuelsson@gu.se
Sandblom, Erik Professor 031-786 4548 erik.sandblom@bioenv.gu.se
Sandgren, Johan Ekonom 031-772 5318 johan.sandgren@gu.se
Santos, Isaac Professor 031-786 3146 isaac.santos@gu.se
Sarabi, Daniel Doktorand daniel.sarabi@gu.se
Sauvage, Justine Postdoktor 031-786 3056 justine.sauvage@gu.se
Sayol, Ferran Forskare ferran.sayol@bioenv.gu.se
Schachinger, Aila Birgit Forskningsassistent 031-786 1905 aila.schachinger@gu.se
Schagerström, Ellen Postdoktor ellen.schagerstrom@bioenv.gu.se
Scharn, Ruud Doktorand ruud.scharn@gu.se
Schauer, Moritz Universitetslektor, biträdande smoritz@chalmers.se
Schmidt, Falko Doktorand 031-786 9157 falko.schmidt@physics.gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@chem.gu.se
Schnitzer, Barbara Doktorand 031-772 3583 barsch@chalmers.se
Schwarz, Ursula Tekniker 031-786 9517 ursula.schwarz@loven.gu.se
Schäfer, Clara Doktorand clara.schafer@gu.se
Sefbom, Josefin Postdoktor josefin.sefbom@marine.gu.se
Seftigen, Kristina Forskarassistent kristina.seftigen@gvc.gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Selander, Erik Universitetslektor 031-786 2627 erik.selander@marine.gu.se
Sera, Martin Postdoktor 031-772 4990 martin.sera@gu.se
Shannon, April Doktorand april.shannon@gu.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Sillanpää, Kirsikka Eu-doktorand (marie curiestip) kirsikka.sillanpaa@bioenv.gu.se
Silvestro, Daniele Forskarassistent daniele.silvestro@bioenv.gu.se
Siminos, Evangelos Forskarassistent 031-786 9161 evangelos.siminos@physics.gu.se
Simonsson, Isabelle Doktorand isabelle.simonsson@gu.se
Simonsson, Ivar Doktorandanställning 031-772 5348 ivar.simonsson@gu.se
Sircar, Triranta Doktorand 031-786 2512 triranta.sircar@bioenv.gu.se
Sjöberg, Catarina Universitetslektor 031-786 9359 catarina.sjoberg@conservation.gu.se
Sjöberg, Emma Kommunikatör 031-786 9367 emma.sjoberg@gu.se
Sjögren, Peter Professor emeritus 031-772 3511 peter.sjogren@gu.se
Sjöqvist, Axel Doktorand axel.sjoqvist@gu.se
Skönvall, Helena Personalgeneralist, Föräldraledig 031-786 6355 helena.skonvall@science.gu.se
Soussi, Bassam Professor, adjungerad bassam.soussi@gu.se

Visar 801 - 850 av 1024

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?