Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Institutionen för medicin - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Institutionen för medicins profil är att belysa sjukvårdsmässigt viktiga frågeställningar i nära samarbete mellan kliniskt och prekliniskt profilerade forskare. Vi lägger stor vikt vid samarbete med det omgivande samhället, såväl hälsovård som näringsliv.

Vår uppfattning är att vetenskaplig framgång bäst uppnås genom samverkan över disciplingränserna.

Institutionen har runt 400 anställda inom forskning, utbildning och administration. Utöver detta har vi över 300 doktorander i forskarutbildning. 

 

Inom institutionen finns fem avdelningar samt en administrativ enhet:

Senaste publikationer

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International journal of cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Test-retest reliability, agreement, and minimal detectable change in the 6-minute walk test in patients with intermittent claudication.
Anna Sandberg, Åsa Cider, Lennart Jivegård, Joakim Nordanstig, Susanna Wittboldt et al.
Journal of vascular surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A randomized trial to determine the impact of indacaterol/glycopyrronium on nighttime oxygenation and symptoms in patients with moderate-to-severe COPD: the DuoSleep study
S. Lehmann, T. Ringbaek, A. Lokke, L. Grote, Jan A Hedner et al.
International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019 ESC/EAS guidelines for the management of dyslipidaemias: Lipid modification to reduce cardiovascular risk
F. Mach, C. Baigent, A. L. Catapano, K. C. Koskina, M. Casula et al.
Atherosclerosis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparative analysis of obesity-related cardiometabolic and renal biomarkers in human plasma and serum.
Meenu Rohin Rajan, Matus Sotak, Fredrik Barrenäs, Tong Shen, Kamil Borkowski et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcomes of patients with anemia and renal dysfunction in hospitalized heart failure with preserved ejection fraction (from the CN-HF registry)
X. Jin, J. Cao, J. Zhou, Y. Wang, X. Han et al.
IJC Heart and Vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 351 - 400 av 635

Namn Titel Telefon E-post
Levin, Malin Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst Malin.Levin@wlab.gu.se
Levin, Malin Universitetslektor Malin.Levin@wlab.gu.se
Li, Huiqi Forskare 031-786 6265 huiqi.li@amm.gu.se
Li, Ying Universitetslektor, biträdande 031-786 6814 ying.li@gu.se
Liang, Victor Projektassistent victor.liang@gu.se
Liljenskog Hill, Ann-Sofie Administrativ samordnare 031-786 6304 ann-sofie.liljenskog.hill@amm.gu.se
Lin, Zheng Forskningsassistent zheng.lin@amm.gu.se
Lind, Agneta Universitetsadjunkt agneta.lind@gu.se
Lind, Marcus Professor/​överläkare marcus.lind@gu.se
Lind, Simon Doktorand simon.lind@gu.se
Lindbom, Malin Forskare Malin.Lindbom@wlab.gu.se
Lindgren, Susanne Forskare 031-342 4827 susanne.lindgren@rheuma.gu.se
Lindkvist, Björn Oavlönad docent, Medicinsk gastroenterologi och hepatologi. Pankreatologi, Exokrin pankreainsufficie... 031-342 7705 bjorn.lindkvist@medic.gu.se
Lindmark, Bertil Professor, gäst bertil.lindmark@gu.se
Lindqvist, Helen Universitetslektor 031-786 3723 helen.lindqvist@gu.se
Lindroos, Anna-Karin Universitetslektor, adjungerad anna.karin.lindroos@medfak.gu.se
Lindström, Ulf Forskarstuderande ulf.lindstrom@gu.se
Lissner, Lauren Professor 031-786 6847 lauren.lissner@gu.se
Ljungberg Persson, Christina Universitetslektor 031-786 2349 christina.ljungberg.persson@gu.se
Lohman Haga, Susanna Yrkeshygieniker 031-786 3129 susanna.lohman@amm.gu.se
Lord, Lotta Forskningsadministratör 031-342 9797 lotta.lord@gu.se
Lorentzon, Mattias Professor/​överläkare, Överläkare 031-343 1979 mattias.lorentzon@medic.gu.se
Lorentzon, Mattias Professor mattias.lorentzon@medic.gu.se
Lundberg, Christina Doktorand christina.lundberg@gu.se
Lundberg, Vanja Forskarstuderande 031-342 3386 vanja.lundberg@gu.se
Lundbäck, Bo Seniorforskare bo.lundback@gu.se
Lundell, Anna-Carin Forskare anna-carin.lundell@rheuma.gu.se
Lundqvist, Annika Forskningsingenjör 1.e Annika.Lundqvist@wlab.gu.se
Lundqvist, Christina Postdoktor christina.lundqvist@rheuma.gu.se
Lyngfelt, Lovisa Amanuens lovisa.lyngfelt@gu.se
Lässer, Cecilia Forskare 031-786 6711 cecilia.lasser@gu.se
Lönnbro-Widgren, Jennie Doktorand 031-342 8837 jennie.lonnbro.widgren@gu.se
Lönnroth, Peter Professor adjungerad peter.lonnroth@gu.se
Lötvall, Jan Professor/​överläkare, Astma,allergi,inflammation, eosinofila celler 031-786 6717 jan.lotvall@gu.se
Löve, Jesper Universitetslektor 031-786 6868 jesper.love@socmed.gu.se
Lövestad, Solveig Universitetsadjunkt 031-786 6526 solveig.lovestad@gu.se
Maack, Karl Utbildningssamordnare 031-786 3261 karl.maack@gu.se
Magnil, Maria Doktorand/​projektass maria.magnil@vgregion.se
Magnusson, Marie Forskningsadministratör 031-343 9822 marie.magnusson@gu.se
Makki, Kassem Forskare kassem.makki@gu.se
Malmgren, Helge Forskare helge.malmgren@filosofi.gu.se
Malmhage, Birgitta Kurssekreterare 031-786 6896 birgitta.malmhage@allmed.gu.se
Malmhäll, Carina Forskningsingenjör 1.e 031-786 6714 carina.malmhall@lungall.gu.se
Mancina, Rosellina Forskare Rosellina.Mancina@wlab.gu.se
Mandalenakis, Zacharias Postdoktor 031-342 1000 zacharias.mandalenakis@gu.se
Manhem, Karin Professor/​överläkare karin.manhem@gu.se
Mannerås Holm, Louise Forskare 031-342 8672 Louise.MannerasHolm@wlab.gu.se
Mannheimer, Clas Professor, Specialistkompetens i geriatrik, internmedicin, kadriologi och algologi/​059 läran om smär... 031-342 1000 clas.mannheimer@gu.se
Mardani Azari, Ismena Doktorand/​projektassistent Ismena.Mardani@wlab.gu.se
Marschall, Hanns-Ulrich Professor/​överläkare hanns-ulrich.marschall@gu.se

Visar 351 - 400 av 635

Visar 1 - 10 av 1159

2020

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International journal of cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Test-retest reliability, agreement, and minimal detectable change in the 6-minute walk test in patients with intermittent claudication.
Anna Sandberg, Åsa Cider, Lennart Jivegård, Joakim Nordanstig, Susanna Wittboldt et al.
Journal of vascular surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A randomized trial to determine the impact of indacaterol/glycopyrronium on nighttime oxygenation and symptoms in patients with moderate-to-severe COPD: the DuoSleep study
S. Lehmann, T. Ringbaek, A. Lokke, L. Grote, Jan A Hedner et al.
International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019 ESC/EAS guidelines for the management of dyslipidaemias: Lipid modification to reduce cardiovascular risk
F. Mach, C. Baigent, A. L. Catapano, K. C. Koskina, M. Casula et al.
Atherosclerosis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparative analysis of obesity-related cardiometabolic and renal biomarkers in human plasma and serum.
Meenu Rohin Rajan, Matus Sotak, Fredrik Barrenäs, Tong Shen, Kamil Borkowski et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outcomes of patients with anemia and renal dysfunction in hospitalized heart failure with preserved ejection fraction (from the CN-HF registry)
X. Jin, J. Cao, J. Zhou, Y. Wang, X. Han et al.
IJC Heart and Vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1159

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?