Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 413 90 Göteborg

Fax: 031416108

Avd-/sektionschef, inst: Bengt Hallberg

Senaste publikationer

Free lipid and computerized determination of adipocyte size.
Henrik Svensson, Daniel Olausson, Agneta Holmäng, Eva Jennische, Staffan Edén et al.
Adipocyte, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Overexpression of Rac GTPase Activating Protein 1 Contributes to Proliferation of Cancer Cells by Reducing Hippo Signaling to Promote Cytokinesis
X. M. Yang, X. Y. Cao, P. He, J. Li, M. X. Feng et al.
Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minimal residual disease assessed with deep sequencing of NPM1 mutations predicts relapse after allogeneic stem cell transplant in AML.
Erik Malmberg, Sofie J. Alm, Malin Nicklasson, Vladimir Lazarevic, Sara Ståhlman et al.
Leukemia & lymphoma, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of post-translational modifications using solid-phase proximity ligation assay.
Felipe Marques Souza de Oliveira, Stefan Mereiter, Peter Lönn, Benjamin Siart, Qiujin Shen et al.
New biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 136

Namn Titel Telefon E-post
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Ali, Mohamad Doktorand/​projektassistent mohamad.ali@gu.se
Angeletti Sarshad, Aishe Forskare aishe.sarshad@gu.se
Arike, Liisa Forskarassistent liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand/​projektassistent 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Forskare swaraj.basu@gu.se
Benktander, John Postdoktor john.benktander@gu.se
Berg, Margareta Forskare, Med dr, Specialist i ortopedisk kirurgi 031-786 5427 margareta.berg@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
C Hansson, Gunnar Seniorprofessor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cervantes Madrid, Diana Forskare diana.cervantes@gu.se
Chen, Eric Forskare, biträdande erik.chen@gu.se
Chuang, Tzu-Po Postdoktor tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Postdoktor hector.diaz@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Erdinc, Direnis Eu-doktorand (marie curiestip) direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus lars.e.ericson@anatcell.gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare, biträdande dan.emil.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus anders.hamberger@anatcell.gu.se
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Huang, Shan Postdoktor shan.huang@gu.se
Ishak, Layal Postdoktor layal.ishak@gu.se
Jachimowicz, Daniel Forskare, biträdande daniel.jachimowicz@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker 031-786 3461 louise.jenninger@gu.se
Jennische, Eva Forskare 031-786 3374 eva.jennische@anatcell.gu.se
Johansson, Malin Universitetslektor malin.johansson@medkem.gu.se

Visar 1 - 50 av 136

Visar 1 - 10 av 969

2018

Free lipid and computerized determination of adipocyte size.
Henrik Svensson, Daniel Olausson, Agneta Holmäng, Eva Jennische, Staffan Edén et al.
Adipocyte, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Overexpression of Rac GTPase Activating Protein 1 Contributes to Proliferation of Cancer Cells by Reducing Hippo Signaling to Promote Cytokinesis
X. M. Yang, X. Y. Cao, P. He, J. Li, M. X. Feng et al.
Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minimal residual disease assessed with deep sequencing of NPM1 mutations predicts relapse after allogeneic stem cell transplant in AML.
Erik Malmberg, Sofie J. Alm, Malin Nicklasson, Vladimir Lazarevic, Sara Ståhlman et al.
Leukemia & lymphoma, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of post-translational modifications using solid-phase proximity ligation assay.
Felipe Marques Souza de Oliveira, Stefan Mereiter, Peter Lönn, Benjamin Siart, Qiujin Shen et al.
New biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 969

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?