Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 413 90 Göteborg

Fax: 031416108

Senaste publikationer

Global distribution of DNA hydroxymethylation and DNA methylation in chronic lymphocytic leukemia.
Sara Wernig-Zorc, Mukesh Pratap Yadav, Pradeep Kumar Kopparapu, Mats Bemark, Hallgerdur Lind Kristjansdottir et al.
Epigenetics & chromatin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accurate and Sensitive Analysis of Minimal Residual Disease in Acute Myeloid Leukemia Using Deep Sequencing of Single Nucleotide Variations.
Erik Malmberg, Anna Rehammar, Mariana Buongermino Pereira, Jonas Abrahamsson, Tore Samuelsson et al.
The Journal of molecular diagnostics : JMD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation in the hippocampus affects IGF1 receptor signaling and contributes to neurological sequelae in rheumatoid arthritis.
Karin Andersson, Caroline Wasén, Lina Juzokaite, Lovisa Leifsdottir, Malin C. Erlandsson et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

DNA polymerase η contributes to genome-wide lagging strand synthesis.
Katrin Kreisel, Martin K M Engqvist, Josephine Kalm, Liam J. Thompson, Martin Boström et al.
Nucleic acids research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

S-phase cancer associated lncRNAs
Santhilal Subhash, Moustafa Ali Mohamad, Chandrasekhar Kanduri
Cell Cycle, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mitochondrial DNA replication in mammalian cells: overview of the pathway
Maria Falkenberg
Essays in Biochemistry, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

VarGenius executes cohort-level DNA-seq variant calling and annotation and allows to manage the resulting data through a PostgreSQL database
F. Musacchia, A. Ciolfi, M. Mutarelli, A. Bruselles, R. Castello et al.
Bmc Bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glycomics@ExPASy: Bridging the gap
J. Mariethoz, D. Alocci, A. Gastaldello, O. Horlacher, E. Gasteiger et al.
Molecular and Cellular Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Isomeric separation and recognition of anionic and zwitterionic n-glycans from royal jelly glycoproteins
A. Hykollari, D. Malzl, B. Eckmair, J. Vanbeselaere, P. Scheidl et al.
Molecular and Cellular Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 136

Namn Titel Telefon E-post
Adler, Jeremy Forskningsingenjör jeremy.adler@gu.se
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Ali, Mohamad Doktorand/​projektassistent mohamad.ali@gu.se
Angeletti Sarshad, Aishe Forskare aishe.sarshad@gu.se
Ardalan, Arman Postdoktor arman.ardalan@gu.se
Arike, Liisa Forskarassistent liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Azzouz, Mehjar Amanuens mehjar.azzouz@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand/​projektassistent 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Forskare swaraj.basu@gu.se
Benktander, John Postdoktor john.benktander@gu.se
Berg, Margareta Forskare, Med dr, Specialist i ortopedisk kirurgi 031-786 5427 margareta.berg@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
C Hansson, Gunnar Seniorprofessor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cedergårdh, Emil Amanuens emil.cedergardh@gu.se
Cervantes Madrid, Diana Forskare diana.cervantes@gu.se
Chen, Eric Forskare, biträdande erik.chen@gu.se
Chuang, Tzu-Po Postdoktor tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Postdoktor hector.diaz@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Erdinc, Direnis Eu-doktorand (marie curiestip) direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus
Eriksson, Sven-Göran Statistiker sven-goran.eriksson@gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare, biträdande dan.emil.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Jachimowicz, Daniel Forskare, biträdande daniel.jachimowicz@gu.se

Visar 1 - 50 av 136

Visar 1 - 10 av 1002

2019

Global distribution of DNA hydroxymethylation and DNA methylation in chronic lymphocytic leukemia.
Sara Wernig-Zorc, Mukesh Pratap Yadav, Pradeep Kumar Kopparapu, Mats Bemark, Hallgerdur Lind Kristjansdottir et al.
Epigenetics & chromatin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accurate and Sensitive Analysis of Minimal Residual Disease in Acute Myeloid Leukemia Using Deep Sequencing of Single Nucleotide Variations.
Erik Malmberg, Anna Rehammar, Mariana Buongermino Pereira, Jonas Abrahamsson, Tore Samuelsson et al.
The Journal of molecular diagnostics : JMD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Inflammation in the hippocampus affects IGF1 receptor signaling and contributes to neurological sequelae in rheumatoid arthritis.
Karin Andersson, Caroline Wasén, Lina Juzokaite, Lovisa Leifsdottir, Malin C. Erlandsson et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

DNA polymerase η contributes to genome-wide lagging strand synthesis.
Katrin Kreisel, Martin K M Engqvist, Josephine Kalm, Liam J. Thompson, Martin Boström et al.
Nucleic acids research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

S-phase cancer associated lncRNAs
Santhilal Subhash, Moustafa Ali Mohamad, Chandrasekhar Kanduri
Cell Cycle, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mitochondrial DNA replication in mammalian cells: overview of the pathway
Maria Falkenberg
Essays in Biochemistry, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

VarGenius executes cohort-level DNA-seq variant calling and annotation and allows to manage the resulting data through a PostgreSQL database
F. Musacchia, A. Ciolfi, M. Mutarelli, A. Bruselles, R. Castello et al.
Bmc Bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Glycomics@ExPASy: Bridging the gap
J. Mariethoz, D. Alocci, A. Gastaldello, O. Horlacher, E. Gasteiger et al.
Molecular and Cellular Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Isomeric separation and recognition of anionic and zwitterionic n-glycans from royal jelly glycoproteins
A. Hykollari, D. Malzl, B. Eckmair, J. Vanbeselaere, P. Scheidl et al.
Molecular and Cellular Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1002

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?