Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 405 30 Göteborg

Fax: 031416108

Senaste publikationer

GM1 ganglioside-independent intoxication by Cholera toxin
Jakob Cervin, Amberlyn M Wands, Anna Casselbrant, Han Wu, Soumya Krishnamurthy et al.
PLoS Pathogens, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Study of mucin turnover in the small intestine by in vivo labeling
Hannah Schneider, Thaher Pelaseyed, Frida Svensson, Malin E V Johansson
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Helicobacter pylori SabA binding gangliosides of human stomach
John Benktander, Angela Barone, Miralda Madar Johansson, Susann Teneberg
Virulence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Granule-stored MUC5B mucins are packed by the non-covalent formation of N-terminal head-to-head tetramers
Sergio Trillo-Muyo, Harriet E. Nilsson, Christian V Recktenwald, Anna Ermund, C. Ridley et al.
Journal of Biological Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low levels of anti-secretory factor in placenta are associated with preterm birth and inflammation
A. M. Gustafsson, E. Fransson, A. Dubicke, A. K. Hjelmstedt, G. Ekman-Ordeberg et al.
Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blocking the cleavage of filamin A by calpain inhibitor decreases tumor cell growth
Reza Salimi, Sashidar Bandaru, Sravani Devarakonda, Sevtap Gökalp, Chandu Ala et al.
Anticancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antisecretory Factor Modulates GABAA Receptor Activity in Neurons
V. Bazzurro, E. Gatta, A. Cupello, Stefan Lange, M. Robello
Journal of Molecular Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Angeletti Sarhad, Aishe Forskare aishe.angeletti.sarhad@gu.se
Arike, Liisa Forskare liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Forskare swaraj.basu@gu.se
Benktander, John Postdoktor john.benktander@gu.se
Berg, Margareta Forskare 031-786 5427 margareta.berg@gu.se
Bergström, Joakim Forskare joakim.bergstrom@medkem.gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
C Hansson, Gunnar Seniorprofessor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cervantes Madrid, Diana Forskare diana.cervantes@gu.se
Chen, Eric Amanuens erik.chen@gu.se
Chuang, Tzu-Po Postdoktor tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Postdoktor hector.diaz@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Forskare 031-786 3486 per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Enerbäck, Sven Professor 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Erdinc, Direnis Eu-doktorand direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus lars.e.ericson@anatcell.gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare, biträdande dan.emil.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus anders.hamberger@anatcell.gu.se
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Huang, Shan Postdoktor shan.huang@gu.se
Jachimowicz, Daniel Forskare, biträdande daniel.jachimowicz@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker 031-786 3461 louise.jenninger@gu.se
Jennische, Eva Forskare 031-786 3374 eva.jennische@anatcell.gu.se
Johansson, Ellen Doktorand ellen.johansson@gu.se
Johansson, Malin Universitetslektor malin.johansson@medkem.gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 1 - 10 av 942

2018

GM1 ganglioside-independent intoxication by Cholera toxin
Jakob Cervin, Amberlyn M Wands, Anna Casselbrant, Han Wu, Soumya Krishnamurthy et al.
PLoS Pathogens, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Study of mucin turnover in the small intestine by in vivo labeling
Hannah Schneider, Thaher Pelaseyed, Frida Svensson, Malin E V Johansson
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Helicobacter pylori SabA binding gangliosides of human stomach
John Benktander, Angela Barone, Miralda Madar Johansson, Susann Teneberg
Virulence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Granule-stored MUC5B mucins are packed by the non-covalent formation of N-terminal head-to-head tetramers
Sergio Trillo-Muyo, Harriet E. Nilsson, Christian V Recktenwald, Anna Ermund, C. Ridley et al.
Journal of Biological Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low levels of anti-secretory factor in placenta are associated with preterm birth and inflammation
A. M. Gustafsson, E. Fransson, A. Dubicke, A. K. Hjelmstedt, G. Ekman-Ordeberg et al.
Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blocking the cleavage of filamin A by calpain inhibitor decreases tumor cell growth
Reza Salimi, Sashidar Bandaru, Sravani Devarakonda, Sevtap Gökalp, Chandu Ala et al.
Anticancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antisecretory Factor Modulates GABAA Receptor Activity in Neurons
V. Bazzurro, E. Gatta, A. Cupello, Stefan Lange, M. Robello
Journal of Molecular Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 942

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?