Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 405 30 Göteborg

Fax: 031416108

Senaste publikationer

Detection of post-translational modifications using solid-phase proximity ligation assay.
Felipe Marques Souza de Oliveira, Stefan Mereiter, Peter Lönn, Benjamin Siart, Qiujin Shen et al.
New biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An antisense RNA capable of modulating the expression of the tumor suppressor microRNA-34a
J. T. Serviss, N. Andrews, Jimmy Van den Eynden, F. C. Richter, M. Houtman et al.
Cell Death & Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A patient-derived xenograft pre-clinical trial reveals treatment responses and a resistance mechanism to karonudib in metastatic melanoma
Berglind Osk Einarsdottir, Joakim Karlsson, Elin Söderberg, Mattias F Lindberg, Elisa Funck-Brentano et al.
Cell Death & Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ablation of N-acetylglucosaminyltransferases in Caenorhabditis induces expression of unusual intersected and bisected N-glycans
S. Yan, H. Wang, H. Schachter, Chunsheng Jin, I. B. H. Wilson et al.
Biochimica et Biophysica Acta - General Subjects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Calcium-activated Chloride Channel Regulator 1 (CLCA1) Controls Mucus Expansion in Colon by Proteolytic Activity
Elisabeth E. L. Nyström, George M. H. Birchenough, Sjoerd van der Post, Liisa Arike, A. D. Gruber et al.
Ebiomedicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mapping Ribonucleotides Incorporated into DNA by Hydrolytic End-Sequencing.
Clinton D Orebaugh, Scott A Lujan, Adam B Burkholder, Anders R Clausen, Thomas A Kunkel
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Drosophila model of myosin myopathy rescued by overexpression of a TRIM-protein family member
Martin Dahl-Halvarsson, M. Olive, Malgorzata Pokrzywa, K. Ejeskar, Ruth H. Palmer et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Progress in understanding mucus abnormalities in cystic fibrosis airways
J. J. Wine, Gunnar C. Hansson, P. Konig, N. S. Joo, Anna Ermund et al.
Journal of Cystic Fibrosis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of a G-quadruplex forming sequence in the promoter of UCP1
Y. B. Zhao, Jay Uhler
Acta Biochimica Et Biophysica Sinica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Ali, Mohamad Doktorand/​projektassistent mohamad.ali@gu.se
Angeletti Sarshad, Aishe Forskare aishe.sarshad@gu.se
Arike, Liisa Forskare liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand/​projektassistent 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Forskare swaraj.basu@gu.se
Benktander, John Postdoktor john.benktander@gu.se
Berg, Margareta Forskare 031-786 5427 margareta.berg@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
C Hansson, Gunnar Seniorprofessor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cervantes Madrid, Diana Forskare diana.cervantes@gu.se
Chen, Eric Forskare, biträdande erik.chen@gu.se
Chuang, Tzu-Po Postdoktor tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Postdoktor hector.diaz@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Erdinc, Direnis Eu-doktorand (marie curiestip) direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus lars.e.ericson@anatcell.gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare, biträdande dan.emil.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus anders.hamberger@anatcell.gu.se
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Huang, Shan Postdoktor shan.huang@gu.se
Ishak, Layal Postdoktor layal.ishak@gu.se
Jachimowicz, Daniel Forskare, biträdande daniel.jachimowicz@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker 031-786 3461 louise.jenninger@gu.se
Jennische, Eva Forskare 031-786 3374 eva.jennische@anatcell.gu.se
Johansson, Ellen Doktorand ellen.johansson@gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 1 - 10 av 963

2018

Detection of post-translational modifications using solid-phase proximity ligation assay.
Felipe Marques Souza de Oliveira, Stefan Mereiter, Peter Lönn, Benjamin Siart, Qiujin Shen et al.
New biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An antisense RNA capable of modulating the expression of the tumor suppressor microRNA-34a
J. T. Serviss, N. Andrews, Jimmy Van den Eynden, F. C. Richter, M. Houtman et al.
Cell Death & Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A patient-derived xenograft pre-clinical trial reveals treatment responses and a resistance mechanism to karonudib in metastatic melanoma
Berglind Osk Einarsdottir, Joakim Karlsson, Elin Söderberg, Mattias F Lindberg, Elisa Funck-Brentano et al.
Cell Death & Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ablation of N-acetylglucosaminyltransferases in Caenorhabditis induces expression of unusual intersected and bisected N-glycans
S. Yan, H. Wang, H. Schachter, Chunsheng Jin, I. B. H. Wilson et al.
Biochimica et Biophysica Acta - General Subjects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Calcium-activated Chloride Channel Regulator 1 (CLCA1) Controls Mucus Expansion in Colon by Proteolytic Activity
Elisabeth E. L. Nyström, George M. H. Birchenough, Sjoerd van der Post, Liisa Arike, A. D. Gruber et al.
Ebiomedicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mapping Ribonucleotides Incorporated into DNA by Hydrolytic End-Sequencing.
Clinton D Orebaugh, Scott A Lujan, Adam B Burkholder, Anders R Clausen, Thomas A Kunkel
Methods in molecular biology (Clifton, N.J.), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Drosophila model of myosin myopathy rescued by overexpression of a TRIM-protein family member
Martin Dahl-Halvarsson, M. Olive, Malgorzata Pokrzywa, K. Ejeskar, Ruth H. Palmer et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Progress in understanding mucus abnormalities in cystic fibrosis airways
J. J. Wine, Gunnar C. Hansson, P. Konig, N. S. Joo, Anna Ermund et al.
Journal of Cystic Fibrosis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of a G-quadruplex forming sequence in the promoter of UCP1
Y. B. Zhao, Jay Uhler
Acta Biochimica Et Biophysica Sinica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 963

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?