Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 413 90 Göteborg

Fax: 031416108

Prefekt: Sven Enerbäck

Senaste publikationer

Assessment of the Role of C3(H2O) in the Alternative Pathway
K. Fromell, A. Adler, A. Aman, V. A. Manivel, Shan Huang et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extended use of extra corporeal membrane oxygenation as bridge to lung transplantation in two patients
Elin Skansebo, M. Broome, Jesper Magnusson, Gerdt C. Riise, Göran Dellgren
Journal of Cardiothoracic Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Membrane mucins of the intestine at a glance
Thaher Pelaseyed, Gunnar C. Hansson
Journal of Cell Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colorectal cancer cell lines show striking diversity of their O-glycome reflecting the cellular differentiation phenotype
K. Madunic, T. Zhang, O. A. Mayboroda, S. Holst, K. Stavenhagen et al.
Cellular and Molecular Life Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

NIST Interlaboratory Study on Glycosylation Analysis of Monoclonal Antibodies: Comparison of Results from Diverse Analytical Methods
M. L. A. De Leoz, D. L. Duewer, A. Fung, L. Liu, H. K. Yau et al.
Molecular & Cellular Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Adler, Jeremy Forskningsingenjör jeremy.adler@gu.se
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand/​projektassistent Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Arabanian, Laleh Forskare laleh.arabanian@gu.se
Ardalan, Arman Postdoktor arman.ardalan@gu.se
Arike, Liisa Forskarassistent liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Forskare 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Beg, Muheeb Postdoktor 031-786 5445 muheeb.beg@gu.se
Benktander, John Forskare john.benktander@gu.se
Bergh Thorén, Fredrik Professor fredrik.thoren@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cedergårdh, Emil Amanuens emil.cedergardh@gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand/​projektassistent gurdeep.chahal@gu.se
Chuang, Tzu-Po Forskare tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-forskare (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Forskare hector.diaz@gu.se
Dolan, Brendan Forskare brendan.dolan@medkem.gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Professor emeritus per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Enerbäck, Sven Professor, Prefekt 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Erdinc, Direnis Doktorand direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Doktorand mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus
Eriksson, Sven-Göran Statistiker sven-goran.eriksson@gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gabl, Michael Forskare michael.gabl@rheuma.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Garcia Bonete, Maria Jose Postdoktor maria-jose.garcia.bonete@medkem.gu.se
Giorgetti, Melania Postdoktor melania.giorgetti@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Hallberg, Bengt Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus
Hansson, Gunnar C Seniorforskare 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Huang, Chi-Wen Doktorand chi-wen.huang@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker 031-786 3461 louise.jenninger@gu.se

Visar 1 - 50 av 132

Visar 1 - 10 av 1090

2020

Assessment of the Role of C3(H2O) in the Alternative Pathway
K. Fromell, A. Adler, A. Aman, V. A. Manivel, Shan Huang et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extended use of extra corporeal membrane oxygenation as bridge to lung transplantation in two patients
Elin Skansebo, M. Broome, Jesper Magnusson, Gerdt C. Riise, Göran Dellgren
Journal of Cardiothoracic Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Membrane mucins of the intestine at a glance
Thaher Pelaseyed, Gunnar C. Hansson
Journal of Cell Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colorectal cancer cell lines show striking diversity of their O-glycome reflecting the cellular differentiation phenotype
K. Madunic, T. Zhang, O. A. Mayboroda, S. Holst, K. Stavenhagen et al.
Cellular and Molecular Life Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

NIST Interlaboratory Study on Glycosylation Analysis of Monoclonal Antibodies: Comparison of Results from Diverse Analytical Methods
M. L. A. De Leoz, D. L. Duewer, A. Fung, L. Liu, H. K. Yau et al.
Molecular & Cellular Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1090

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?