Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 413 90 Göteborg

Fax: 031416108

Senaste publikationer

LncRNAs join hands together to regulate neuroblastoma progression.
Tanmoy Mondal, Chandrasekhar Kanduri
Molecular & cellular oncology, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Structural basis for adPEO-causing mutations in the mitochondrial TWINKLE helicase.
Bradley Peter, Geraldine Farge, Carlos Pardo-Hernandez, Stefan Tångefjord, Maria Falkenberg
Human molecular genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

FOXK1 and FOXK2 regulate aerobic glycolysis.
Valentina Sukonina, Haixia Ma, Wei Zhang, Stefano Bartesaghi, Santhilal Subhash et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GlyConnect: Glycoproteomics Goes Visual, Interactive, and Analytical
D. Alocci, J. Mariethoz, A. Gastaldello, E. Gasteiger, Niclas G. Karlsson et al.
Journal of Proteome Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Copy-choice recombination during mitochondrial L-strand synthesis causes DNA deletions
Örjan Persson, Yazh Muthukumar, Swaraj Basu, Louise Jenninger, Jay Uhler et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiolabeled somatostatin analogue binding and internalization in human tumor cell lines
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
Gothenburg Cancer Meeting 2019, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Global distribution of DNA hydroxymethylation and DNA methylation in chronic lymphocytic leukemia.
Sara Wernig-Zorc, Mukesh Pratap Yadav, Pradeep Kumar Kopparapu, Mats Bemark, Hallgerdur Lind Kristjansdottir et al.
Epigenetics & chromatin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Adler, Jeremy Forskningsingenjör jeremy.adler@gu.se
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Ali, Mohamad Doktorand/​projektassistent mohamad.ali@gu.se
Ardalan, Arman Postdoktor arman.ardalan@gu.se
Arike, Liisa Forskarassistent liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Azzouz, Mehjar Amanuens mehjar.azzouz@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Forskare 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Forskare swaraj.basu@gu.se
Beg, Muheeb Postdoktor muheeb.beg@gu.se
Benktander, John Postdoktor john.benktander@gu.se
Berg, Margareta Forskare, Med dr, Specialist i ortopedisk kirurgi 031-786 5427 margareta.berg@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
C Hansson, Gunnar Seniorforskare 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cedergårdh, Emil Amanuens emil.cedergardh@gu.se
Cervantes Madrid, Diana Forskare diana.cervantes@gu.se
Chrifi, Wail Forskare, biträdande wail.chrifi@gu.se
Chuang, Tzu-Po Postdoktor tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Forskare hector.diaz@gu.se
Durgaryan, Andranik Forskare andranik.durgaryan@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Erdinc, Direnis Eu-doktorand (marie curiestip) direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus
Eriksson, Sven-Göran Statistiker sven-goran.eriksson@gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Fakih, Dalia Postdoktor dalia.fakih@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Giorgetti, Melania Postdoktor melania.giorgetti@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 1 - 10 av 1025

2019

LncRNAs join hands together to regulate neuroblastoma progression.
Tanmoy Mondal, Chandrasekhar Kanduri
Molecular & cellular oncology, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Structural basis for adPEO-causing mutations in the mitochondrial TWINKLE helicase.
Bradley Peter, Geraldine Farge, Carlos Pardo-Hernandez, Stefan Tångefjord, Maria Falkenberg
Human molecular genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

FOXK1 and FOXK2 regulate aerobic glycolysis.
Valentina Sukonina, Haixia Ma, Wei Zhang, Stefano Bartesaghi, Santhilal Subhash et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GlyConnect: Glycoproteomics Goes Visual, Interactive, and Analytical
D. Alocci, J. Mariethoz, A. Gastaldello, E. Gasteiger, Niclas G. Karlsson et al.
Journal of Proteome Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Copy-choice recombination during mitochondrial L-strand synthesis causes DNA deletions
Örjan Persson, Yazh Muthukumar, Swaraj Basu, Louise Jenninger, Jay Uhler et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radiolabeled somatostatin analogue binding and internalization in human tumor cell lines
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
Gothenburg Cancer Meeting 2019, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Global distribution of DNA hydroxymethylation and DNA methylation in chronic lymphocytic leukemia.
Sara Wernig-Zorc, Mukesh Pratap Yadav, Pradeep Kumar Kopparapu, Mats Bemark, Hallgerdur Lind Kristjansdottir et al.
Epigenetics & chromatin, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1025

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?