Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 405 30 Göteborg

Fax: 031416108

Senaste publikationer

Influence of the viscosity of healthy and diseased human mucins on the motility of Helicobacter pylori
C. Su, Médea Padra, M. A. Constantino, Sinan Sharba, A. Thorell et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cracking the Sugar Code by Mass Spectrometry
Ekaterina Mirgorodskaya, Niklas G Karlsson, Carina Sihlbom, Göran Larson, C. L. Nilsson et al.
Journal of the American Society for Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular targeting of various human tumor cell lines with 177Lu-octreotate
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
Annual Congress of the European Association of Nuclear Medicine , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Structural basis for Acinetobacter baumannii biofilm formation
N. Pakharukova, M. Tuittila, S. Paavilainen, H. Malmi, O. Parilova et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma N-glycans in colorectal cancer risk
M. Doherty, E. Theodoratou, I. Walsh, Barbara Adamczyk, H. Stockmann et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical response of the novel activating ALK-I1171T mutation in neuroblastoma to the ALK inhibitor ceritinib.
Jikui Guan, Susanne Fransson, Joachim T. Siaw, Diana Treis, Jimmy Van den Eynden et al.
Cold Spring Harbor molecular case studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mice lacking the mitochondrial exonuclease MGME1 accumulate mtDNA deletions without developing progeria
S. Matic, M. Jiang, Thomas J. Nicholls, Jay Uhler, C. Dirksen-Schwanenland et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 136

Namn Titel Telefon E-post
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alam, Muhammad Wasi Doktorand alam.wasi@gu.se
Angeletti Sarshad, Aishe Forskare aishe.sarshad@gu.se
Arike, Liisa Forskare liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Forskare swaraj.basu@gu.se
Benktander, John Postdoktor john.benktander@gu.se
Berg, Margareta Forskare 031-786 5427 margareta.berg@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Borenäs, Marcus Doktorand marcus.borenas@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor 031-786 3310 magnus.braide@anatcell.gu.se
C Hansson, Gunnar Seniorprofessor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cervantes Madrid, Diana Forskare diana.cervantes@gu.se
Chuang, Tzu-Po Postdoktor tzu-po.chuang@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
de Jesus Vaz Luis, Ana Sofia Eu-postdoc (marie curiestip) ana.luis@medkem.gu.se
Diaz, Hector Postdoktor hector.diaz@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Forskare 031-786 3486 per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Forskare kerryn.elliott@gu.se
Erdinc, Direnis Eu-doktorand (marie curiestip) direnis.cayli@gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus lars.e.ericson@anatcell.gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Gallego Alonso, Pablo Postdoktor pablo.gallego@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare, biträdande dan.emil.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus anders.hamberger@anatcell.gu.se
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Huang, Shan Postdoktor shan.huang@gu.se
Ishak, Layal Postdoktor layal.ishak@gu.se
Jachimowicz, Daniel Forskare, biträdande daniel.jachimowicz@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker 031-786 3461 louise.jenninger@gu.se
Jennische, Eva Forskare 031-786 3374 eva.jennische@anatcell.gu.se
Johansson, Ellen Doktorand ellen.johansson@gu.se
Johansson, Malin Universitetslektor malin.johansson@medkem.gu.se
Juvvuna, Prasanna Kumar Postdoktor prasanna.juvvuna@gu.se

Visar 1 - 50 av 136

Visar 1 - 10 av 952

2018

Influence of the viscosity of healthy and diseased human mucins on the motility of Helicobacter pylori
C. Su, Médea Padra, M. A. Constantino, Sinan Sharba, A. Thorell et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cracking the Sugar Code by Mass Spectrometry
Ekaterina Mirgorodskaya, Niklas G Karlsson, Carina Sihlbom, Göran Larson, C. L. Nilsson et al.
Journal of the American Society for Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular targeting of various human tumor cell lines with 177Lu-octreotate
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
Annual Congress of the European Association of Nuclear Medicine , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Structural basis for Acinetobacter baumannii biofilm formation
N. Pakharukova, M. Tuittila, S. Paavilainen, H. Malmi, O. Parilova et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma N-glycans in colorectal cancer risk
M. Doherty, E. Theodoratou, I. Walsh, Barbara Adamczyk, H. Stockmann et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical response of the novel activating ALK-I1171T mutation in neuroblastoma to the ALK inhibitor ceritinib.
Jikui Guan, Susanne Fransson, Joachim T. Siaw, Diana Treis, Jimmy Van den Eynden et al.
Cold Spring Harbor molecular case studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mice lacking the mitochondrial exonuclease MGME1 accumulate mtDNA deletions without developing progeria
S. Matic, M. Jiang, Thomas J. Nicholls, Jay Uhler, C. Dirksen-Schwanenland et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 952

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?