Nationella prov i engelska på nivå 1
Här finns information riktad till elever om nationella prov i engelska på nivå 1 i gymnasieskolan och kommunal vuxenutbildning.
De nationella proven i engelska på nivå 1 konstrueras av Göteborgs universitet på uppdrag av Skolverket. Proven avser att pröva elevers kunskaper i engelska, oavsett var, när eller hur man har lärt sig språket. Proven bygger alltså inte på några särskilda undervisningsmaterial. En grundläggande princip är att eleverna ska ges möjlighet att visa så mycket som möjligt av vad de kan. Därför har provet tre olika delprov som i sin tur har olika innehåll. Delprov A består av en muntlig uppgift. Delprov B innehåller flera separata uppgifter som avser pröva läsförståelse och hörförståelse. Delprov C består av en skriftlig uppgift.
Delprov A
Delprov A, Focus: Speaking, består av en muntlig uppgift som ska genomföras i par, i lärarens närvaro. Delprovet består av två delar, Part 1 och Part 2. Till varje del finns inspirationsmaterial.
I Part 1 ska eleverna var för sig berätta om några föreslagna teman från inspirationsmaterialet. I Part 2 ska eleverna tillsammans diskutera olika teman. Det är meningen att eleverna under samtalets gång ska kunna dra nytta av och få stöd i de olika punkterna och förslagen som finns på uppgiftsbladet. Eleverna får cirka 10 minuters individuell förberedelsetid och kan då göra anteckningar på lösblad. I övrigt tillåts inga hjälpmedel.
Delprovet genomförs under en provperiod. Varje skola planerar när under provperioden elevparen ska genomföra provet. För aktuella provperioder, se Skolverkets webbplats.
Provtid: ca 15 minuter per par
Delprov B
Delprovet avser pröva läsförståelse och hörförståelse och består av B1 – Focus: Reading och B2 – Focus: Listening. B1 har en provtid på 90 minuter och B2 på cirka 60 minuter. Delprov B genomförs individuellt och eleverna ges ca 20 minuters rast mellan läs- och hörförståelsedelen. Det är viktigt att som elev noga läsa igenom instruktionerna och att skriva alla svar på engelska.
I gymnasieskolan genomförs delprovet på ett fast provdatum. Se Skolverkets webbplats för aktuella datum.
Delprov C
Delprov C, Focus: Writing, består av en skriftlig uppgift som genomförs individuellt. Eleven ska skriva en sammanhängande text på engelska. I uppgiften ges inspiration till skrivandet, som till exempel citat, bilder eller en lista med förslag på infallsvinklar. Titel, ordantal samt mottagare för texten anges i uppgiftens instruktion.
Det är som elev viktigt att noga läsa hela uppgiften. Det är meningen att eleven under sitt skrivande ska kunna dra nytta av och få stöd i de olika punkterna och förslagen som finns i uppgiften.
I gymnasieskolan genomförs delprovet på ett fast provdatum. Se Skolverkets webbplats för aktuella datum.
Provtid: 80 minuter
Bedömningen av provet
Bedömningen görs utifrån betygskriterierna för respektive färdighet. Elevernas förmåga att förstå och förmedla ett innehåll står i fokus vid bedömningen. När alla delprov har genomförts vägs de olika resultaten samman till ett samlat provbetyg. Ämnesbetyget behöver inte bli det samma som provbetyget, men det sammanvägda provbetyget ska särskilt beaktas vid betygssättningen.
När läraren ger återkoppling till eleven efter provgenomförandet har eleven möjlighet att se provet. Läraren har också möjlighet att beskriva hur provet har bedömts och diskutera resultaten på provens olika delar samt informera om vilken roll provresultaten spelar vid betygssättningen. Återkopplingen ges på ett sådant sätt att provets innehåll inte riskerar att spridas och eleven får därför inte ta med sig provet.