Göteborgs universitet
Bild
Tre forskare samtalar på scen framför stor publik

Ta del av forskningen

Öppna event, konferenser för branschfolk, poddar, föreläsningar, medverkan i media... Våra forskare förmedlar de senaste rönen i många olika former.

Evenemang

AW med forskare

Stanna till på väg hem, ta en öl och lyssna på initierade expert i frågor som för tillfället är omdebatterade i det offentliga samtalet!

I samarbete med Folkuniversitet arrangerar vi samtal med forskare på scenen Pustervik i centrala Göteborg. Med författaren och journalisten Mattias Hagberg som samtalsledare ger forskare utifrån olika perspektiv fördjupning på dagsaktuella frågor. 

Samtalen arrangeras ungefär en gång per månad och ligger alltid mellan arbete och middag: från 17:30 till 19:00. 

Några ämnen som tagits upp under åren är: Syrien och Mellanöstern, Europa – samarbete eller sönderfall?, Kortare arbetstid, Kärlek dejtande och relationer. 

På 60 minuter

Vidga dina vyer och fördjupa dina kunskaper inom både dagsaktuella och eviga frågor. De publika samtalen På 60 minuter på Världskulturmuseets trappscen är att likna vid en talkshow. Fördjupande och lite mer personliga samtal mellan forskare, författare och journalister. 

Arrangörer är Samhällsvetenskapliga fakulteten, Folkuniversitetet och Världskulturmuseet. Tre samtal per termin. Ofta med möjlighet till mingel med de inbjudna samtalarna efteråt.

Övriga arrangemang

Varje år hålls hundratals seminarier, föreläsningar, konferenser, samtal med mera inom fakulteten, eller med forskare härifrån som deltagare. Många av dem direkt riktade till en publik utanför akademin, alla öppna för allmänheten oavsett.