Göteborgs universitet
Bild
AI-genererad illustration av Humanisten
AI-genererad illustration av Humanisten
Foto: AI-genererad illustration
Länkstig

AI för humaniora och humaniora för AI

AI for Humanities and Humanities for AI (HumAI) är en ny fakultetsövergripande seminarieserie med en rad gästföreläsningar under 2026.

Seminarieserien utforskar båda sidor av den växande relationen mellan artificiell intelligens och humaniora: vad AI kan bidra med till humanistisk forskning, och hur humanistiska perspektiv kan bidra till utvecklingen av mer människocentrerade och ämnessensitiva AI-verktyg och metoder.

Även om många forskare redan arbetar med AI inom områden som lingvistik, språkteknologi och digital humaniora – och trots att AI-verktyg i allt högre grad används i vardagliga akademiska arbetsuppgifter – har stora delar av humaniora ännu inte fullt ut engagerat sig i de möjligheter och utmaningar som AI medför. Denna seminarieserie, finansierad av Humanistiska fakulteten och de nationella forskningsinfrastrukturerna Huminfra och Språkbanken, syftar till att öka medvetenheten om dessa möjligheter, främja kritisk reflektion och stimulera tvärinstitutionell dialog om hur humaniora på ett meningsfullt sätt kan forma och dra nytta av AI.

Seminarierna hålls en gång i månaden – 15:00-17:00, Lisebergssalen (C350), Humanisten. 
Arrangörer är Språkbanken Text, Institutionen för svenska, flerspråkighet och språkteknologi; Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori; Institutionen för historiska studier; och GRIDH, Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion.

Kommande seminariedatum

18 juni: Ted Underwood – hybridföredrag

Chatta med år 1930 – kan en språkmodell förmedla det förflutna? 

Kommersiella chattbottar framför allt tränade på västerländsk – särskilt engelskspråkig – text från internet. När dessa modeller försöker förmedla perspektiv från andra historiska tidpunkter och geografiska platser blir resultatet ofta en karikatyr, präglad av ett utifrånperspektiv. 

I detta föredrag, som ges via zoom, diskuterar den internationellt tongivande digitala litteraturforskaren Ted Underwood utmaningarna med att skapa ”historiska språkmodeller”, som kan återge det förflutna ”inifrån” och även ge oss insikter i hur man hjälper modellerna att förstå kulturell skillnad.

Presentationen utgår från den generativa modellen Talkie-1930, som simulerar ett samtal med någon från år 1930.

Talkie-1930: https://talkie-lm.com/chat

Blogginlägg som presenterar modellen: https://resobscura.substack.com/p/are-vintage-llms-the-start-of-a-new

Ted Underwood är professor i informationsvetenskap och engelska vid University of Illinois, USA, och har skrivit tre böcker om litteraturhistoria och digitala metoder. Han arbetar för närvarande med ChronoLogic, en ”benchmark” för att utvärdera hur en språkmodell kan ”förstå” historiska sammanhang från 1800 till 2000 genom att be modellen att dra slutsatser och lösa problem som en någon vid en viss tidpunkt, med en viss social bakgrund och på en viss plats.

20/8 Chris Haffenden

10/9 Anna Foka 

8/10 Shalom Lappin 

12/11 TBA

3/12 HumAI workshop 

Tidigare föredrag