- Hem
- VFU och skolsamverkan
- Informationssida till VFU-avtal
Informationssida till VFU-avtal
Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) regleras genom avtal mellan Göteborgs universitet och medverkande skolhuvudman. Denna informationssida utgör ett komplement till 2024 års VFU-avtal. På sidan samlas aktuella riktlinjer och rutiner för planering, genomförande och uppföljning av VFU.
VFU regleras genom förordning och avtal
Sedan 2022 finns Förordning (2021:1335) om utbildning till lärare och förskollärare som bland annat reglerar de verksamhetsförlagda delarna i lärar- och förskollärarutbildning.
I kapitel 2 § 4 framgår att den verksamhetsförlagda utbildningen ska syfta till att ge praktiska färdigheter i yrkesutövningen och möjlighet att tillämpa teoretiska kunskaper. Detta ska ske genom deltagande i skol- och förskoleverksamhet under handledning. I den verksamhetsförlagda utbildningen ska högskolorna använda sig av övningsskolor och övningsförskolor.
Vid Göteborgs universitet regleras verksamheten med VFU genom avtal med medverkande skolhuvudmän. Från och med 2024 regleras VFU och övningsskolor i fyra separata avtal:
- VFU-samverkansavtal mellan Göteborgs universitet och kommuner i Göteborgsregionen som reglerar VFU-verksamhet och övningsskolor inom grundlärarutbildning, ämneslärarutbildning och yrkeslärarutbildning.
- VFU-samverkansavtal mellan Göteborgs universitet och kommuner i Göteborgsregionen. Avtalet reglerar VFU-verksamhet och övningsförskolor inom förskollärarutbildning.
- VFU-samverkansavtal mellan Göteborgs universitet och skolhuvudmän utanför Göteborgsregionen eller fristående skolhuvudmän som efter ansökan bedöms nå upp till kriterier för övningsskola.
- VFU-avtal mellan Göteborgs universitet och skolhuvudmän som tar emot enstaka studenter och inte kommer att ha övningsskolor.
- För delar av VFU-verksamheten gäller under en övergångsperiod även fortsättningsvis 2019 års VFU-avtal; Avtal avseende verksamhetsförlagd utbildning inom lärarutbildning.
Samtliga avtal återfinns på sidan för VFU-avtal.
Denna informationssida är ett stöd till 2024 års avtalskonstruktion där bland annat samverkansorganisation avseende VFU, stöd för arbetet med övningsskolor, samt funktioner och ansvarsområden inom VFU tydliggörs.
Samverkansorganisation avseende VFU
Göteborgs universitet och skolhuvudmän inom Göteborgsregionen har ett gemensamt ansvar för att studenterna får en verksamhetsförlagd utbildning med hög kvalitet, både avseende innehåll och genomförande. Parterna samverkar inom ramen för en samverkansorganisation som involverar flera olika nivåer och funktioner hos parterna. Nedan beskrivs gemensamma samverkansytor.
Lärarutbildningens samverkansråd
Göteborgs universitet och Göteborgsregionen har tecknat Avsiktsförklaring avseende samverkan inom lärarprofession och skolverksamhet.
Strategisk samverkan mellan parterna hanteras av respektive organisations beslutande organ, Utbildningsvetenskapliga fakultetsstyrelsen vid Göteborgs universitet och Utbildningschefsnätverket vid Göteborgsregionen med stöd av dess beredningsorganisationer och nätverk. Strategisk samverkan i de beslutande organen genomförs regelbundet med representation från den andra parten, under benämningen Lärarutbildningens samverkansråd.
Koordineringen för arbetet mellan parterna säkerställs genom ordförande för Utbildningsvetenskapliga fakultetsstyrelsen och utbildningschef för Göteborgsregionen. Koordineringen syftar till att skapa förutsättningar för hållbara samverkansstrukturer med ambitionen att där det är möjligt och relevant, skapa förutsättningar för ömsesidig representation i respektive parts beredande organ eller nätverk.
Samverkansutskott
Samverkansutskottet består av programledare, programrådsledamöter från aktuellt programråd, representanter från skolhuvudmännen och/eller externa parter samt studentrepresentanter och fungerar som en resurs för programrådet.
Samverkansutskottet utgör ett forum för diskussioner avseende lärarprofession och skolverksamhet för programmet som helhet. Utskottet arbetar med programnära samverkansfrågor och utveckling av programmets professionsanknytning. Utskottet kan ge förslag till programutveckling och utgöra avstämningsyta för programutveckling som påverkar skolverksamheter.
För programråd som innehåller verksamhetsförlagd utbildning (VFU) utgör samverkansutskottet ett forum för utveckling och uppföljning av VFU.
VFU-beredningen
I VFU-beredningen ingår programledare för de lärarutbildningar som omfattas av VFU, representanter från skolhuvudmän i Göteborgsregionen samt studentrepresentanter. VFU-beredningen är kopplad till Utbildningsvetenskapliga fakultetens beredning för utbildning (BUGAL) och har i uppdrag att vara informations- och beredningsyta för övergripande VFU-frågor samt samordna utvecklingsarbete inom VFU. VFU-beredningen är innehållsansvarig för Informationssida för VFU-avtal och bereder eventuella förändringar på sidan.
VFU-samordnarråd
VFU-samordnarråden är ett forum för diskussion av utveckling och uppföljning av placeringsarbete. Råden träffas vanligtvis två gånger per år och inbjudan skickas via e-post från ansvarig VFU-handläggare.
Uppföljningsdialoger med skolhuvudmän
Göteborgs universitet ansvarar för att organisera och genomföra återkommande uppföljningsdialoger med var och en av skolhuvudmännen i Göteborgsregionen. Fokus vid dialogerna är uppföljning av VFU-samverkansavtalet och arbetet med övningsskolor. Parterna kan i dialogerna också kommunicera behov av utvecklingsarbete. Vid dialogerna deltar representanter från olika delar av universitetets och skolhuvudmannens verksamheter. Dialogerna äger rum i i början av varje verksamhetsår.
Uppföljningsdialoger med program per examen
Göteborgs universitet ansvarar för att organisera och genomföra uppföljningsdialoger per examen, dvs förskollärarexamen, grundlärarexamen, ämneslärarexamen och yrkeslärarexamen. Vid dialogerna ska representanter från skolhuvudmännen bjudas in. Fokus vid dialogerna är uppföljning av VFU-samverkansavtalet och arbetet med övningsskolor i relation till övergripande mål för och kvalitet i de program som leder till examen. I dialogerna kan också behov av utvecklingsarbete diskuteras. Vid dialogerna deltar representanter från olika delar av universitetets och skolhuvudmannens verksamheter.
Avsiktsförklaring
Övningsskolor
Information om pågående arbete med utveckling och implementering av övningsskolor i samverkan mellan Göteborgs universitet och skolhuvudmän i Göteborgsregionen återfinns på sidan Övningsskolor.
Grundläggande förutsättningar
- På en övningsskola ska ledning, organisation och undervisning såväl som kvalitets- och utvecklingsarbete hålla god kvalitet.
- På varje övningsskola ska det finnas behöriga lärare som motsvarar minst 10 heltidstjänster. Mindre enheter kan samverka i ett övningsskoleområde. Inom ett sådant övningsskoleområde ska det finnas en plan för hur skolorna ska samverka.
- En hög behörighetsgrad bland lärare ska finnas på övningsskolan.
Koncentration och kontinuitet
- På en övningsskola ska det finnas många studenter som handleds av många VFU-handledare. Ett riktvärde är att en övningsskola ska sträva efter ett genomsnittligt mottagande om minst 0,4 studenter per behörig lärare inom grundskolan och 0,7 studenter per behörig lärare inom gymnasieskolan och vuxenutbildningen.
- En övningsskola ska återkommande ta emot studenter, helst flera från samma program, inriktning och kull. Ett riktvärde är att en övningsskola vid varje tillfälle för nytt mottagande bör ta emot minst fyra nya studenter.
- Göteborgs universitet ska eftersträva att VFU-kurslärare arbetar med ett begränsat antal övningsskolor och arbetar i ett kollegialt sammanhang tillsammans med andra VFU-kurslärare
Kompetens
- Samtlig pedagogisk personal på en övningsskola bör genomgå Introduktion för VFU-handledare. Utbildningen lämpar sig även för för att introducera hela övningsskolans personal i arbetet med övningsskolor.
- På en övningsskola ska samtliga VFU-handledare ha genomgått eller planera att genomgå handledarutbildning om 7,5 hp. Utbildningen är möjlig att anpassa efter önskemål från övningsskolan. VFU-handledare ska ges förutsättningar i tjänsten att genomföra handledarutbildning.
- VFU-kurslärare ska genomgå PIL-modulen Högskolepedagogiska perspektiv på verksamhetsförlagd lärarutbildning.
- Göteborgs Universitet samordnar regelbundet nätverksträffar för VFU-kursledare, rektorer, VFU-samordnare och VFU-handledare.
Samverkan och samordning
- På en övningsskola ska det finnas etablerade rutiner för mottagande av studenter.
- VFU-handledare ska ges förutsättningar att träffas och samarbeta med kollegor.
- VFU-handledare förväntas delta på digitala VFU-kursmöten i samband med VFU-kurs.
- Göteborgs universitet och skolhuvudmän ska utse samordningsfunktioner för program och övningsskolor.
- Göteborgs universitet erbjuder fortbildningsinsatser riktade mot övningsskolor
- Göteborgs universitet tillhandahåller och uppdaterar aktuellt informationsmaterial avseende övningsskolor
Inblick i praktiknära forskning
- Göteborgs Universitet ska kartlägga och utveckla praktiknära forskningsinsatser som kommer övningsskolor till del
- Göteborgs universitet och Göteborgsregionen arrangerar årligen konferensen Praktiknära forskning i samverkan
Av VFU-samverkansavtalet framgår att Göteborgs universitet ska utse en eller flera funktioner för samordning av arbetet med övningsskolor för respektive program och/eller inriktning.
Uppdragsbeskrivning
- arbeta med övergripande och löpande kommunikation mellan program och övningsskolor
- utveckla former för VFU-kursledarnas arbete med övningsskolor inom programmet/inriktningen
- genom programråd och Samverkansutskott sprida och diskutera hur samarbetet med övningsskolor kan utvecklas inom programmet
- tillsammans med andra program utveckla och kommunicera ett årshjul för samverkansaktiviteter mellan program och övningsskolor
- medverka i arbete med uppföljning avseende samordningsfrågor kopplat till verksamheten med övningsskolor
I dialog med samordningsfunktioner på övningsskolor:
- samordna program- eller inriktningsspecifika VFU-kursmöten i samband med VFU-kurs
- samordna en årlig mötesplats för programmet och dess övningsskolor
- undersöka hur studenters examensarbeten kan kopplas till pågående skolutvecklingsprojekt eller praktiknära forskning
Av VFU-samverkansavtalet framgår att skolhuvudman ska utse en eller flera funktioner för samordning av övningsskolor.
Övningsskolan ansvarar för att
- utse en kontaktperson för övningsskolan och meddela skolhuvudman
- aktuell information kommuniceras till skolledning, berörda lärare, och VFU-samordnare
- implementera rutiner för mottagande av studenter
- uppmuntra VFU-handledare att medverka i VFU-kursmöten vid kursstarter
- presentera skolutvecklingsprojekt eller praktiknära forskning som genomförs på övningsskolan för studenterna
- samordna handledarnas arbete vid övningsskolan
- organisera handledare som genomgått handledarutbildning i gemensamma kollegier
Tillsammans med samordningsfunktioner för program vid Göteborgs universitet:
- bidra i planering och genomförande av ”VFU-kursmöten” vid kursstarter mellan GU och övningsskolan
- bidra i planering av årliga mötesplatser per program och dess övningsskolor
- undersöka om studenters examensarbeten kan kopplas till pågående skolutvecklingsprojekt eller praktiknära forskning
Funktioner och ansvarsområden inom VFU
Den nya avtalskonstruktionen bygger vidare på det VFU-avtal som tecknades 2019. Nedan återfinns ansvarsområden inom VFU för olika centrala funktioner. Nedanstående funktioner och ansvarsområden avser all VFU.
Kursansvarig institution ska
- fastställa kursplaner för VFU-kurser efter samråd med aktuellt programråd
- utse VFU-kursledare och VFU-kurslärare med för uppdraget relevant kompetens
- tillse att VFU-kurslärare medverkar i planering och genomförande av VFU-kursmöte i samband med kursstart
- tillse att VFU-kurslärare ges förutsättningar att genomgå relevant kompetensutveckling för uppdraget
- ansvara för att vägledande samtal med student vid underkännande på VFU-kurs genomförs i enlighet med Handläggningsordning vid underkänd VFU-kurs
- övergripande ansvara för studenternas fysiska och sociala arbetsmiljö och samråda med rektor vid aktuell skola/förskola vid utredning av eventuella arbetsmiljöproblem
- efter utredning av eventuella arbetsmiljöproblem åtgärda eventuella brister som är relaterade till studentens utbildning i sin helhet
Rektor för skola/förskola ska
- ha god kännedom om utformning och innehåll av lärarutbildning och skapa goda förutsättningar för den egna verksamhetens medverkan i lärarutbildning. Information om lärarutbildning och VFU vid Göteborgs universitet finns i del 1 av Introduktion för VFU-handledare.
- informera och hålla personal på skolan/förskolan uppdaterad om VFU-studenters VFU
- i samråd med VFU-samordnare utse VFU-handledare med lärarexamen i för student rätt inriktning och ämne/område och med en tjänstgöringsgrad om minst 75 procent av heltid
- skapa förutsättningar för VFU-handledare att genomföra sitt uppdrag. Läs mer om vad som ingår i VFU-handledares uppdrag i fliken "Handledare och samordnare inom VFU".
- se till att studenter har tillgång till kompetent handledning även om ordinarie VFU- handledare är frånvarande
- informera VFU-samordnare vid förändring av VFU-handledarens tjänst
- informera studenter om skolans/förskolans rutiner för mottagande, utdrag ur belastningsregistret och sekretessfrågor
- ansvara för att studenter likt övrig personal har tillgång till en god fysisk och social arbetsmiljö på den egna skolan/förskolan och ansvara för utredning av eventuella arbetsmiljöproblem i samråd med kursansvarig institution
- efter utredning av eventuella arbetsmiljöproblem åtgärda eventuella brister vad gäller arbetsmiljön i den egna verksamheten
VFU-samordnare ska
- VFU-placera student efter samråd med skolledning och arbetslag/ämneslag
- ha god kännedom om utformning och innehåll av lärarutbildning. Som stöd finns sidan Handledare och samordnare inom VFU samt Introduktion för VFU-handledare
- vara kontaktperson för VFU-handledare i frågor som rör VFU-placeringar och mottagande
- följa upp VFU-placeringar inom det egna området och meddela eventuella förändringar till VFU- handläggare
- meddela studenter avseende eventuella förändringar inför kommande VFU
- samråda med student, VFU-kursledare och VFU-handledare om hur VFU kan kompletteras om students frånvaro överstiger 10 %
- informera studenten om skolhuvudmannens rutiner för klädsel och annan personlig utsmyckning
VFU-handledare ska
- genomgå Introduktion för VFU-handledare
- genomgå Handledarutbildning om 7,5 hp
- vara insatt i bedömningsunderlag, kursplaner och andra dokument som används i studentens VFU- kurs. Läs mer.
- tillsammans med rektor välkomna och introducera studenten till verksamheten och arbetslaget/ämneslaget
- handleda studenten under planerade handledningstillfällen och ge stöd i studentens progression mot didaktisk kompetens, läraridentitet och kompetens att hantera läraruppdraget i övrigt
- medverka i trepartssamtal tillsammans med VFU-kurslärare och student
- skyndsamt kontakta VFU-kursläraren om studentens prestationer under VFU indikerar att studenten riskerar att inte nå målen för kursen. Läs mer om rutiner vid problem under VFU.
- lämna in närvarorapportering och bedömningsunderlag till VFU-kursläraren
- i samråd med student, VFU-kursledare och VFU-samordnare möjliggöra kompletterande tid för studentens VFU i de fall frånvaro överstiger 10 %. Läs mer om rutiner vid problem under VFU.
- kontakta VFU-samordnare och VFU-kurslärare om student uteblir från planerad VFU-period, eller om andra problem uppstår kring en students VFU. Läs mer om rutiner vid problem under VFU.
- meddela VFU-samordnare i händelse av längre frånvaro i tjänsten
VFU-kursledare ska
- ha det övergripande ansvaret för genomförande och examination av VFU-kurs
- Bjuda in VFU-handledare till VFU-kursmöte i samband med kursstart.
- ansvara för att studenter och VFU-handledare i god tid inför kursstart erhåller relevanta kursdokument som beskriver VFU-kursens innehåll, arbetsformer, förläggning i tid och former för examination.
- ansvara för att minst ett praxisseminarium genomförs i varje VFU-kurs i samverkan med VFU-samordnare och/eller VFU-handledare
- ansvara för att kursvärdering erbjuds i varje VFU-kurs och att resultaten av denna tillgängliggörs för studenter, VFU-handledare och VFU-samordnare
- samråda med student, VFU-samordnare och VFU-handledare om ny tid för VFU vid students frånvaro om denna överstiger 10 %
VFU-kurslärare ska
- inför bedömning av VFU-kurs göra bedömningsbesök där så framgår av kursplan
- anordna trepartssamtal med student och VFU-handledare och tillse att samtalet dokumenteras
- efter inhämtande av synpunkter från VFU-handledare bedöma studenter och återkoppla sin bedömning till student och VFU-handledare
- genomgå PIL-modulen Högskolepedagogiska perspektiv på verksamhetsförlagd lärarutbildning
VFU-handläggare ska:
- ansvara för att samtliga lärarstudenter har en VFU-placering
- informera och samverka med VFU-samordnare och skolhuvudmän
- medverka i programråd och VFU-samverkansgrupp
- informera och samverka med VFU-kursledare och VFU-kurslärare
- informera studenter om rutiner och regler för genomförande av VFU
- samordna VFU-samordnarråd
- medverka i vägledande samtal med student vid underkännande på VFU-kurs i enlighet med Handläggningsordning vid underkänd VFU-kurs
Student ska
- kontrollera att kontaktuppgifter i LADOK stämmer
- kontrollera behörighet inför kommande VFU-kurs
- registrera sig på VFU-kurs
- ta del av information om VFU-placering i Studieplans- och VFU-webben
- kontakta VFU-handledare i god tid inför varje VFU-period
- kontakta VFU-samordnare om VFU-handledare inte kan ta emot studenten
- visa utdrag ur belastningsregistret på VFU-skola/förskola
- ta reda på vilka regler som gäller för exempelvis klädsel eller annan personlig utsmyckning på VFU-skola/förskola
- kontakta programstudievägledare för att uppdatera studieplanen om den inte följer ordinarie studiegång
I universitetets VFU-guide för studenter finns mer information om vad som gäller under VFU för student.
Strömmade bedömningsbesök
Nedan följer en beskrivning av hur det strömmade besöket ska genomföras. Tänk på att följa vardera av de anvisade stegen. Det är VFU-kursledare och VFU-kurslärare vid Göteborgs universitet som ansvarar för att säkerställa att VFU-handledaren och studenten får kännedom om denna rutin.
- VFU-kursledare eller VFU-kurslärare vid Göteborgs universitet ansvarar för att med stöd av VFU-handledaren och student ta kontakt med rektor på skolan och säkerställa att ett strömmat besök kan genomföras i enlighet med denna rutin. Rektor och VFU-kurslärare ska också komma överens om hur elever och vårdnadshavare ska informeras om besöket.
- VFU-kursläraren, VFU-handledaren och studenten bestämmer gemensamt vilken lektion som är lämplig att genomföra besöket vid. Exempelvis bör lektioner som rör sådant som kan vara integritetskänsligt för eleverna undvikas
- VFU-kursledare eller VFU-kurslärare ska med stöd av rektor eller VFU-handlare informera elever och vårdnadshavare i god tid innan det strömmade besöket genom att skicka ut bilagan med information.
- Studenten ska vid besöket använda en säker digital mötestjänst som stödjer end-to-end-kryptering. VFU-kursläraren ansvarar för att mötet skapas i enlighet med universitetets riktlinjer för informationssäkerhet.
- Rikta kameran så att enbart studenten syns i bild. Säkerställ att eleverna inte rör sig i det område som visas i bild. Studenten kan med fördel använda en mikrofon/örsnäcka. Om en elev ställer en fråga eller ger en kommentar kan studenten återupprepa detta utan att nämna elevens namn om det behöver komma med i det strömmade materialet.
Nedanstående text inklusive bilaga ska användas av VFU-handledare eller rektor för att informera elever och vårdnadshavare om digitala bedömningsbesök under VFU.
Under denna termin kommer en lärarstudent från Göteborgs universitet att genomföra en del av sin lärarutbildning på din/ditt barns skola. Det handlar om så kallad Verksamhetsförlagd utbildning, (VFU) då lärarstudenten planerar och genomför undervisning.
För att synliggöra lärarstudentens utveckling och kunna utvärdera olika förmågor behöver studenten observeras och bedömas av en lärare från universitetet någon gång under VFU-perioden. För lärarutbildningar som ges på distans genomförs bedömningsbesöket genom strömning. Universitetet använder en säker strömningstjänst med så kallad end-to-end kryptering, vilket innebär att ingen obehörig kommer att få tillgång till strömningen. Inga personuppgifter från strömningen lagras. Om du eller ditt barn har några frågor om det strömmade bedömningsbesöket kan ni kontakta rektor på er skola eller kontaktperson vid Göteborgs universitet. Utförlig information om hanteringen av personuppgifter hittar på Göteborgs universitets webbplats (https://www.gu.se/cess/informationssida-till-vfu-avtal)
Dataskyddsförordningen (GDPR) ställer krav på att du ska få information om hur dina personuppgifter behandlas. I detta dokument beskrivs hur behandlingen går till och vilka rättigheter du har som registrerad.
Vem är ansvarig för behandlingen av dina personuppgifter?
Göteborgs universitet är personuppgiftsansvarig för den behandling som är nödvändig att utföra när universitet utför sitt lagreglerade uppdrag, vilket är forskning, utbildning och samverkan i enlighet med enligt 1 kap. 2 § högskolelagen (1992:1434).
Om du har frågor om behandlingen kan du vända dig till den institution som ansvarar för VFU-kursen vid Göteborgs universitet.
Rättslig grund och ändamål med behandlingen
Universitetet har enligt 1 kap. 2 § högskolelagen (1992:1434) i uppdrag att anordna utbildning. Detta innebär att universitetet har rätt att behandla personuppgifter enligt den rättsliga grunden allmänt intresse eller myndighetsutövning när det är nödvändigt för att utföra sitt utbildningsuppdrag och besluta om betyg för studenterna på genomförda kurser, enligt artikel 6.1 e GDPR.
Av 6 kap. 18 § högskoleförordning (1993:100) framgår att betyg på en helt eller delvis verksamhetsförlagd kurs ska beslutas av examinator vid högskolan. För att examinatorn ska kunna fatta beslutet om betyg måste personuppgifter om studenten och ibland personuppgifter elever som studenten undervisat under kursen. Denna personuppgiftsbehandling sker då med stöd av den rättsliga grunden myndighetsutövning enligt artikel 6.1 e GDPR eftersom det följer av högskoleförordningen att beslut om betyg ska fattas av examinator vid högskolan.
Beskrivning av behandlingen
För att synliggöra lärarstudentens utveckling och kunna utvärdera olika förmågor behöver studenten observeras och bedömas i en autentisk undervisningssituation av en lärare från universitetet någon gång under VFU-perioden. För lärarutbildningar som ges på distans genomförs bedömningsbesöket genom strömning. Kameran som används för strömningen kommer att riktas mot studenten för att elever inte ska medverka i strömningen med bild. Däremot kan ljud från elever förekomma i strömningen. I och med att det är en autentisk undervisningssituation som strömmas kan det på förhand vara svårt att avgöra vilka personuppgifter som kan komma att behandlas. Genom tillämpning av säker strömning via en strömningstjänst med så kallad end-to-end kryptering är bedömningen att tillräckliga åtgärder har vidtagits för att minimera risk för obehörig spridning av personuppgifter. Inga personuppgifter från strömningstillfället kommer att sparas.
Metod för insamling
Nedan framgår vilka metoder som kommer att användas för insamlingen i studentens arbete.
X Bild- eller videoupptagning
X Ljudupptagning
Enkät
Intervju
Observation
Annan, ange i fritext:
Vem kommer att kunna ta del av personuppgifterna?
Enbart de personer som är involverade i betygsättningen av studenten vid Göteborgs universitet kommer kunna ta del av personuppgifter som förekommer i strömningen. Det innebär att studenten själv och studentens VFU-kurslärare kommer att ta del av personuppgifterna.
Uppgifter kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen
Eftersom strömmade bedömningsbesök tillämpas kommer inga personuppgifter att sparas, det finns därmed inga personuppgifter att begära ut efter genomfört bedömningsbesök.
Hur länge kommer personuppgifterna att behandlas?
Dina personuppgifter kommer enbart att behandlas under den tid som det strömmade besöket pågår. Efter att bedömningsbesöket har avslutats finns uppgifterna inte längre kvar.
Kommer dina personuppgifter behandlas utanför EU/EES?
Eftersom det strömmade kommer ske med så kallad ”end-to-end-kryptering” kommer inte några personuppgifter vara möjliga att ta del av för leverantören av programvaran. Någon tredjelandsöverföring av direkta personuppgifter kommer därmed inte at ske.
Dina rättigheter enligt GDPR
Dataskyddsförordningen anger att den enskilde har ett antal rättigheter. Nedan anges de mest relevanta rättigheterna. Om du vill läsa en mer utvecklad beskrivning av dina rättigheter enligt GDPR kan du gå in på www.gu.se/om-webbplatsen/behandling-av-personuppgifter.
Rätten till tillgång (registerutdrag)
Som enskild har du rätt att kostnadsfritt en gång per år begära information om vilka personuppgifter som universitetet behandlar om dig. Kontakta oss via dataskydd@gu.se för att begära ett utdrag av dina personuppgifter hos oss.
Rätten till radering
Som enskild har du rätt att få dina personuppgifter raderade i de fall som personuppgifterna inte längre behövs för att uppfylla det ändamål som de samlades in för (rätten att bli bortglömd).
Det kan finnas bestämmelser som anger att personuppgifterna inte får raderas, vilket gör att det då är dessa bestämmelser som gäller och att uppgifterna därför inte kan raderas.
I de fall det finns rättsliga hinder mot radering av personuppgifterna kommer universitetet att begränsa behandlingen av dessa personuppgifter till att endast omfatta behandling i den utsträckning som det finns rättsligt stöd för.
Rätten att invända mot behandling
Som enskild har du i vissa fall rätt att invända mot att universitet behandlar dina personuppgifter. Om det inte finns tvingande skäl för universitetet att fortsätta behandla personuppgifterna, som till exempel för att uppfylla rättsliga krav, kommer universitet att upphöra med behandlingen.
Kontaktuppgifter till dataskyddsombudet
Har du frågor om den specifika behandlingen kan du vända dig till studenten som har samlat in uppgifterna. Studenten har fyllt i sitt namn och kontaktuppgifter under rubriken ”Vem är ansvarig för behandlingen av dina personuppgifter?” i detta dokument.
Om du har frågor om behandlingen eller har klagomål kan du även vända dig till universitets dataskyddsombud på e-post dataskyddsombud@gu.se.
Om du vill läsa mer om hur Göteborgs universitet behandlar personuppgifter generellt och en utvecklad beskrivning av dina rättigheter enligt GDPR kan du gå in på www.gu.se/om-webbplatsen/behandling-av-personuppgifter.
Du har rätt att klaga till Integritetsskyddsmyndigheten (IMY)
Om du anser att universitetet behandlar dina personuppgifter i strid med dataskyddsförordningen har du rätt att lämna in ett klagomål till Integritetsskyddsmyndigheten. Närmare information om hur du går till väga för att lämna ett klagomål finns på Integritetsskyddsmyndigheten webbplats, www.imy.se.