Bild
latinsk text
Länkstig

Latin, examensarbete för magisterexamen

Kurs
LAT230
Avancerad nivå
15 högskolepoäng (hp)
Studietakt
50%
Undervisningstid
Dag
Studieort
Göteborg
Undervisningsform
Campus
Undervisningsspråk
Svenska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-30078
Ansökan stängd

Studietakt
50%
Undervisningstid
Dag
Studieort
Ortsoberoende
Undervisningsform
Distans
Undervisningsspråk
Svenska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-30077

Om utbildningen

Som examensarbete skriver du en magisteruppsats som visar att du behärskar vetenskapliga formalia och kan arbeta självständigt efter vetenskaplig metod. Du deltar aktivt i arbetet inom det latinska seminariet i form av exempelvis redovisningar, medverkan i kritiska diskussioner av vetenskapliga texter och problemställningar.

Behörigheter och urval

Behörighet

För tillträde till kursen krävs godkänt resultat på kursen LAT222, Latin, specialtextkurs, 15 högskolepoäng, eller motsvarande.

Urval

Högskolepoäng, max 165 hp

Rekommenderad studiegång

På vår ämnessida för latin hittar du bland annat information om i vilken ordning man läser kurserna och hur du kan kombinera kurserna till en examen.

Läs mer om rekommenderad studiegång

Efter studierna

Vad händer sedan - plugga vidare, ta ut examen, söka jobb? Hur planerar du dina studier för att få drömjobbet?

Läs mer om efter studierna

Så är det att plugga

Lokaler

Vi finns på Humanisten, Renströmsgatan 6

Läs mer om lokaler