Länkstig

Om utbildningen

På kursen genomför du en självständig genusvetenskaplig undersökning, vilket mynnar ut i författandet av en masteruppsats. Centralt är tillämpande av metod och analytiskt angreppssätt. Genomförandet av undersökningen bedöms såväl muntligt som skriftligt.

Behörigheter och urval

Behörighet

För behörighet till kursen krävs fil. kand. examen i genusvetenskap eller motsvarande, samt 30 hp på avancerad nivå varav 15 hp utgörs av godkänt resultat på kursen Genusvetenskapliga teoribildning GS2201, 15hp


Så är det att plugga

Lokaler

Humanistiska fakultetens verksamhet finns i byggnaden Humanisten på Renströmsgatan 6. Institutionen för kulturvetenskaper har sina lokaler på plan 2. Såväl Humanisten som intilliggande Humanistiska biblioteket erbjuder flera studieplatser och grupprum.

Läs mer om lokaler