Göteborgs universitet

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

Kontaktinformation

Telefon
Postadress
Göteborgs universitet
Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720, 405 30 Göteborg, Sweden
Besöksadress
Skanstorget 18, 411 22 Göteborg
Leveransadress
Skanstorget 18, 411 22 Göteborg

Epost: student@socav.gu.se
Tel: 031 786 4795 (tor-fre)
Semesterstängt: 7 juli - 9 augusti 2021.

Ulrika Agby Internationell koordinator, Administrative Coordinator for the Master's Programme in Strategic Human Resource Management and Labour Relations
Tel: 031-786 50 10
ulrika.agby@gu.se

Josefine Boström Utbildningsadministratör
Telefon: 031-786 47 95
josefine.bostrom@gu.se

Iréne Carlensberg Utbildningsadministratör/Forskarutbildningsadministratör
Telefon: 031-786 40 98
irene.carlensberg@gu.se

Lena Falk Utbildningsadministratör
Tel: 031-786 48 59
lena.falk@gu.se

Sara Hassanvan Utbildningsadministratör
Telefon: 031-786 40 44
sara.hassanvan@gu.se

Antje Olsén Studievägledare (arbetsvetenskap, personalvetenskap)
Telefon: 031-786 1680
antje.olsen@gu.se

Viktoria Holm Studievägledare (sociologi, socialpsykologi, kriminologi)
Telefon: 031-786 4796
viktoria.holm@gu.se

Ulrika Agby Studievägledare/Internationell koordinator
Tel: 031-786 50 10
ulrika.agby@gu.se

Ledningen vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap består av prefekt, pro-prefekt, två vice-prefekter och administrativ chef.

Anna Peixoto, prefekt
031-786 6140
anna.peixoto@gu.se

Cathrin Wasshede, proprefekt
031-786 5830
cathrin.wasshede@gu.se

Mattias Wahlström, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning
031-786 4830
mattias.wahlstrom@socav.gu.se

Oskar Engdahl, vice prefekt med ansvar för utbildning och bemanning.
031-786 4497
oskar.engdahl@socav.gu.se

Lena Voigt, administrativ chef med ansvar för budget, ekonomiska prognoser, uppföljningsarbete och bokslut.
031-786 6752
lena.voigt@gu.se

Matilda Lindmark, kommunikatör
matilda.lindmark@gu.se

Tone Försund, arbetsmiljöombud för medarbetare
031-786 6498
tone.forsund@socav.gu.se

My Hyltegren, arbetsmiljöombud för doktorander
my.hyltegren@socav.gu.se

Cathrin Wasshede, likabehandlingsombud
031-786 5830
cathrin.wasshede@gu.se

Anna Peixoto, chef med arbetsmiljöansvar
031-786 6140
anna.peixoto@gu.se

Arbetsmiljöombud för studenter: samo.socav@gota.gu.se