Hoppa till huvudinnehåll
Göteborgs universitet

Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap

Kontaktinformation

Telefon
Postadress
Göteborgs universitet
Institutionen för sociologi och arbetsvetenskap
Box 720, 405 30 Göteborg, Sweden
Besöksadress
Skanstorget 18, 411 22 Göteborg
Leveransadress
Skanstorget 18, 411 22 Göteborg

Epost: student@socav.gu.se
Tel: 031 786 4795 (tor-fre)
Semesterstängt: 7 juli - 9 augusti 2021.

Ulrika Agby, utbildningsadministratör och internationell koordinator
Tel: 031-786 50 10
E-post: ulrika.agby@gu.se

Josefine Boström, utbildningsadministratör
Telefon: 031-786 47 95
E-post: josefine.bostrom@gu.se

Lena Falk, utbildningsadministratör
Tel: 031-786 48 59
E-post: lena.falk@gu.se

Sara Hassanvan, utbildningsadministratör
Telefon: 031-786 40 44
E-post: sara.hassanvan@gu.se

Antje Olsén, studievägledare (arbetsvetenskap, personalvetenskap)
Telefon: 031-786 1680
antje.olsen@gu.se

Viktoria Holm, studievägledare (sociologi, socialpsykologi, kriminologi)
Telefon: 031-786 4796
viktoria.holm@gu.se

Ledningen vid institutionen för sociologi och arbetsvetenskap består av prefekt, pro-prefekt, två vice-prefekter och administrativ chef.

Anna Peixoto, prefekt
031-786 6140
anna.peixoto@gu.se

Cathrin Wasshede, proprefekt
031-786 5830
cathrin.wasshede@gu.se

Emma Engdahl, vice prefekt med ansvar för forskning och forskarutbildning.
031-786 3764
emma.engdahl@gu.se

Oskar Engdahl, vice prefekt med ansvar för utbildning och bemanning.
031-786 4497
oskar.engdahl@socav.gu.se

Lena Voigt, administrativ chef med ansvar för budget, ekonomiska prognoser, uppföljningsarbete och bokslut.
031-786 6752
lena.voigt@gu.se

Arbetsmiljöombud
Tone Försund
031-786 6498
tone.forsund@socav.gu.se

Likabehandlingsombud 
Anna Peixoto, prefekt
031-786 6140
anna.peixoto@gu.se

Studentarbetsmiljöombud
samo.socav@gota.gu.se

Miljörepresentant
Gunilla Holmqvist, ekonomiadministratör
gunilla.holmqvist@socav.gu.se
031-786 4822