Hoppa till huvudinnehåll
Länkstig

Sebastian Wejedal tilldelas Juridiska Föreningens pedagogiska pris

Publicerad

Juridiska Föreningens pedagogiska pris Paragrafen 2016 tilldelas Sebastian Wejedall med motiveringen:

Sebastian har genom en föredömligt klar och tydlig undervisning lyckats förmedla djup juridisk kunskap, men samtidigt också ett kritiskt förhållningssätt till densamma.

"Under tre timmars föreläsning höjer Sebastian inte rösten en enda gång, inte heller rör han sig runt i rummet. Trots detta lämnas studenterna såväl berörda som intellektuellt utmanade. Detta är ett bevis på hög retorisk och pedagogisk kvalitet. Sebastian får också oss studenter att på riktigt fundera över våra framtida roller i samhället, och belyser allvarliga brister i maktförhållanden mellan individ och stat. Slutligen visar han ett stort intresse för hur undervisningen tas emot av studenterna, och en omsorg för våra studier. Det sagda motiverar mer en väl ett pedagogiskt pris!".

Juridiska Föreningen delar årligen ut det pedagogiska priset Paragrafen till en lärare vid Juridiska institutionen som varit särskilt uppskattad av studentkollektivet.