Arabiska, grundkurs II
Om utbildningen
Kursen ger grundläggande kunskaper i arabiska. Språkträningens fokus ligger på läsfärdighet och hörförståelse, men skriv- och talövningar ingår också. Läromedlet är amerikanskt och förutsätter goda kunskaper i engelska. Målet är att du med lexikonets hjälp på egen hand ska kunna klara standardarabiska texter av enklare slag. Du läser också mera om arabiska språkförhållanden, arabländernas historia och litteratur.
Behörigheter och urval
Behörighet
För tillträde till kursen krävs godkänt resultat på 22,5 av 30 hp i kursen AR1100, Arabiska Grundkurs I, 30 högskolepoäng eller motsvarande kunskaper.
Urval
Högskolepoäng, max 165 hp
Rekommenderad studiegång
På vår ämnessida för engelska hittar du bland annat information om i vilken ordning man läser kurserna och hur du kan kombinera kurserna till en examen.
Läs mer om rekommenderad studiegång
Efter studierna
Vad händer sedan - plugga vidare, ta ut examen, söka jobb? Hur planerar du dina studier för att få drömjobbet?
Så är det att plugga
Lokaler
Vi finns på Humanisten, Renströmsgatan 6