Göteborgs universitet
Bild
student i samtal med handledare
Foto: Natalie Greppi
Länkstig

Erbjud VFU-plats

Vill du erbjuda en VFU-plats till våra socionomstudenter? Ta chansen att lära känna och visa en framtida kollega socionomyrket.

Anmäl en VFU-plats

Vi söker ständigt fler samarbeten och arbetsplatser som vill ta emot en framtida kollega. Socionomstudenterna har verksamhetsförlagd utbildning (VFU) varje vår- och hösttermin. 

Du kan när som helst kontakta oss för att erbjuda VFU-plats.

Mejla vår VFU-samordnare för mer information: vfu@socwork.gu.se.

Det här innebär VFU-kursen och så är det att vara handledare

Så går platsfördelningen till

  1. Efter att vi mottagit din anmälan om erbjudande av VFU-plats så registreras detta i datasystemet Praktikplatsen (www.praktikplatsen.se).
  2. Därefter använder studenterna systemet för att få information om vilka verksamheter som de kan välja mellan. 

    Det är därför viktigt att din VFU-plats ger en tydlig beskrivning av verksamheten när du fyller i anmälningsblanketten du får via mejl från VFU-samordnaren. Beskriv även vilka arbetsuppgifter och arbetstider som gäller, samt om det finns särskilda omständigheter som är bra för studenten att veta om.
  3. När platsfördelningen är klar får din VFU-plats ett förslag på en student. Studenten tar kontakt med er för att boka tid för ett möte där ni stämmer av inför VFU-perioden.

Kontakt

Erbjud en VFU-plats
VFU-samordnare

Gå en handledarutbildning

Vi erbjuder kursen Att handleda inom verksamhetsförlagd utbildning (5 hp), SW2453 för dig som är intresserad av att utvecklas i din roll som handledare samtidigt som du fördjupar dina kunskaper som yrkesverksam.