Somalisk lexikologi, lexikografi och semantik
Kort om kursen
Det här är en kurs för dig som har somaliska som modersmål och är intresserad av språk. Den passar också bra för dig som är modersmålslärare i somaliska.
Du får en allmän teoretisk introduktion till semantik, lexikologi, terminologi och lexikografi sett ur ett somaliskt perspektiv.
Om utbildningen
Vi går grundligt igenom somaliskans ordbildning och du får en orientering om somaliska lexikala hjälpmedel och forskning kring somalisk lexikologi och lexikografi.
De teoretiska kunskaperna tillämpas sedan på somaliska exempel i form av praktiska övningar, till exempel bruket av terminologi i autentiskt textmaterial. Syftet med övningarna är att utveckla förståelse för vad lexikologi är och förmåga att göra självständiga och kritiska bedömningar samt att självständigt urskilja, formulera och lösa problem, i synnerhet med avseende på somalisk lexikografi och korpusbaserad dokumentation av somalisk terminologi.
Under samtliga moment aktualiseras frågor som rör språkvetenskapens relation till standardisering, språkvård och språkpolitik.
Kursen har schemalagd undervisning online.
Behörigheter och urval
Behörighet
För tillträde till kursen krävs godkänt resultat på SOL103 (alternativt SOL130) och SOL160, eller motsvarande.
Urval
Högskolepoäng, max 165 hp
Efter studierna
Vad händer sedan - plugga vidare, ta ut examen, söka jobb? Hur planerar du dina studier för att få drömjobbet?
Så är det att plugga
Lokaler
Vi finns på Humanisten, Renströmsgatan 6