Engelska: Masteravhandling, litterär inriktning
Kort om kursen
Du arbetar självständigt under handledning med en fördjupad studie av frågor som rör både teori och praktik inom engelsk litteraturvetenskap, vilket resulterar i en 30 hp masteruppsats i ämnet.
Om utbildningen
Med tillämpning av litteraturvetenskaplig teori samt med väsentligt fördjupad kunskap om berörd forskning ska du i en vetenskaplig uppsats på god engelska och med användande av korrekt dokumentationsform utföra och redovisa en avancerad självständig forskningsuppgift inom något område av den engelska litteraturvetenskapen.
Behörigheter och urval
Behörighet
För tillträde till kursen krävs filosofie kandidatexamen inklusive enskilt arbete om minst 15 hp,eller motsvarande i utländsk examen samt minst 30 hp i litteraturvetenskapliga kurser i huvudområdet engelska på avancerad nivå.
Urval
Högskolepoäng, max 165 hp
Rekommenderad studiegång
På vår ämnessida för engelska hittar du bland annat information om i vilken ordning man läser kurserna och hur du kan kombinera kurserna till en examen.
Efter studierna
Vad händer sedan - plugga vidare, ta ut examen, söka jobb? Hur planerar du dina studier för att få drömjobbet?
Så är det att plugga
Lokaler
Vi finns på Humanisten, Renströmsgatan 6