Länkstig

Filmvetenskap fortsättning

Kurspaket
FL200
Grundnivå
30 högskolepoäng (hp)
Studietakt
100%
Undervisningstid
Dag
Studieort
Göteborg
Undervisningsform
Campus
Undervisningsspråk
Svenska
Start/slut
-
Ansökningsperiod
-
Anmälningskod
GU-27065
Ansökan stängd. Sen anmälan öppnar 15 december 2025.

Kort om kurspaketet

Vad kännetecknar en filmgenre? Vad säger svensk filmpolitik om synen på filmkultur i det svenska samhället? På vilka sätt bidrar visuella kulturer till vår uppfattning om oss själva? I detta grundkurspaket i filmvetenskap får du en spännande och bred introduktion till filmens roll i samhället.

Om utbildningen

I det här kurspaketet breddar du dina kunskaper om film och rörliga bilder. Du får en inblick i svensk filmkultur, introduceras till ett genusperspektiv på visuell kultur, och får tränga in i genrestudier. Terminen avslutas med att du skriver en kortare uppsats.

En stor del av kurslitteraturen är på engelska. På kursen Genus och visuella kulturer (FL1091) ges även föreläsningarna på engelska, men du kan välja om du vill skriva hemtentamen på svenska.

I kurspaketet ingår följande delkurser, som även kan sökas som separata kurser. Varje kurs omfattar 7,5 högskolepoäng.

Den student som söker fristående kurser kan välja mellan att läsa Genus och visuella kulturer (FL1091) eller Filmmusik (MV1450). Båda kurserna ges samtidigt och kan ingå i en examen i filmvetenskap.

Behörigheter och urval

Behörighet

För tillträde till kurspaketet krävs 22,5 hp i filmvetenskap.

Urval

Högskolepoäng, max 165 hp

Efter studierna

Efter avslutat grundkurspaket har du möjlighet att studera vidare på fördjupningsnivå. Om du uppnår 90 högskolepoäng i filmvetenskap kan du komplettera med 90 högskolepoäng i andra ämnen för att ta en kandidatexamen i filmvetenskap.

Studier i filmvetenskap ger dig användbar medie- och informationskunnighet och en mediehistorisk kompetens som förbereder dig för ett yrkesliv inom allt från kulturjournalistik, egen medieproduktion och reklam, till filmdistribution, kulturpolitik och utbildningsverksamheter.

Så är det att plugga

Lokaler

Humanistiska fakultetens verksamhet finns i byggnaden Humanisten på Renströmsgatan 6. Institutionen för kulturvetenskaper har sina lokaler på plan 2. Såväl Humanisten som intilliggande Humanistiska biblioteket erbjuder flera studieplatser och grupprum.

Läs mer om lokaler