Valbar seminariekurs om diplomati, ekonomiska sanktioner och krig
Om utbildningen
Mäktiga stater strävar ofta efter att få andra stater att lyda dem. Traditionellt sett har forskare betraktat ekonomiska sanktioner som det klassiska medlet för att förmå andra stater att lyda. Repertoaren för staters påtryckningsmedel är dock i själva verket betydligt bredare - den inkluderar ”mjuka” påverkansformer såsom diplomati och förhandlingar, men även krig som kan betraktas som en ”hårdare” form av påtryckningsmedel. Man skulle till och med kunna inkludera kulturella faktorer och idéer bland de medel som stater använder för att maximera sitt inflytande i världen.
I denna kurs studerar vi de olika sätt på vilka makt utövas mellan stater, vi drar lärdomar från historiska exempel, och vi diskuterar vilka strategier som sannolikt kommer att fortsätta att vara populära under 2000-talet.
Behörigheter och urval
Behörighet
För tillträde till kursen krävs godkänt i minst 15 högskolepoäng (hp) på första terminen inom Masterprogrammet i internationell administration och global samhällsstyrning, Masterprogrammet i statsvetenskap eller Master?s Programme in European Studies eller motsvarande kunskaper. Dessutom krävs språkkunskaper motsvarande Engelska 6/Engelska B.