Läs medborgarforskning på distans
Nu finns det en kurs i medborgarforskning, även kallat citizen science, på Göteborgs universitet. Kursen går på kvartsfart och distans och är utformad för dig som antingen vill bredda din akademiska utbildning eller för dig som redan är yrkesverksam.
– De senaste åren har medborgarforskning fortsatt att växa och utvecklas, både som ett komplement till vanlig forskning och som ett viktigt verktyg för myndigheter, kommuner och för allmänheten, säger Christopher Kullenberg, docent i vetenskapsteori och lärare på kursen.
Medborgarforskning är ett specialområde för forskning inom ämnet vetenskapsteori vid Göteborgs universitet med flera pågående projekt.
– Den digitala revolutionen har gynnat medborgarforskningen genom att möjliggöra att hundratusentals människor kan samarbeta både med varandra och med forskare via digitala plattformar, säger Niclas Hagen, universitetslektor i vetenskapsteori och lärare på kursen.
Kursen Medborgarforskning – teori och praktik är helt och hållet nätbaserad och utvecklad i nära samarbete med forskare. Den är unik då kurser i medborgarforskning inte ges vid något annat lärosäte i Sverige, och endast på ett fåtal ställen internationellt. Den går att söka för vem som helst med grundläggande behörighet på antagning.se.
– Upplägget är sådant att deltagarna kan disponera sin studietid väldigt flexibelt. Allt material är digitalt och alla föreläsningar är inspelade. De gånger vi träffas digitalt för att diskutera använder vi Zoom som gör det möjligt att delta från vilken plats som helst, säger Christopher Kullenberg.