Bild
Assar Gabrielssons pris 2026, tilldelades: Louise Carstam, Ketan Thombare och Ella Eklund
Assar Gabrielssons pris 2026, tilldelades: Louise Carstam, Ketan Thombare och Ella Äng
Foto: AnnalisaFoto AB.
Länkstig

Ella Äng får Assar Gabrielssons Pris 2026

Ella Äng är en av tre forskare som tilldelas Stiftelsen Assar Gabrielssons Pris 2026. Hon får priset i kategorin - Klinisk forskning. Pristagarna belönas med 100 000 kronor vardera som extra forskningsanslag som förvaltas av Sahlgrenska Akademin vid Göteborgs universitet.

De andra pristagarna är Louise Carstam, även hon i kategorin klinisk forskning och Ketan Thombare i kategorin basvetenskaplig forskning. Alla tre har tidigare disputerat vid Göteborgs universitet, och fortfarande verksamma där som forskare. Prisutdelning ägde rum den 19 maj.

Bild
Ella Äng i samband med cermonin 19 maj.
Ella Äng till vänster och Sama Sayin, också forskare vid Institutionen vid kliniska vetenskaper i samband med cermonin 19 maj.
Foto: AnnalisaFoto AB

Ur ”Motiveringar 2026" för Ella Äng
För kliniskt viktig och väl genomförd forskning rörande betydelsen av precisionsmedicinska analyser vid icke-småcellig lungcancer. Studierna ger ny kunskap om hur dessa tumörer bättre kan klassificeras, som underlag för val av behandling. 

Forskning om precisionsmedicin

– Ella Äng forskning fokuserar på prognostiska och prediktiva biomarkörer för att vägleda behandlingsval samt på translationella angreppssätt från bänk till sängkant, med målet att omsätta forskningsfynd till konkret patientnytta. Hon disputerade i november 2025 med en avhandling om KRAS‑muterad icke‑småcellig lungcancer, säger professor Eva Forssell‑Aronsson, professor vid Institutionen för kliniska vetenskaper och ledamot i Assar Gabrielssons Stiftelse.

Ella Äng är klinisk onkolog vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Hon bedriver nu en postdoc med målet att förbättra behandlingsstrategier vid återfall eller progress av lungcancer, i samarbete med professor Johan Botling vid Institutionen för Biomedicin, Göteborgs universitet. 

– Det är självklart väldigt roligt att få detta pris! Känns som ett kvitto på att den forskning jag genomfört är viktig, säger Ella Äng.

Fördjupar forskningen om luncancer
Hur tänker du använda prispengarna?

– Prispengarna kommer att gå till mitt postdocprojekt, TIDE-lung, där jag kommer att fördjupa mig i hur man kan precisera behandlingen även efter första linjens behandling för patienter med icke småcellig lungcancer. Detta projekt gör jag tillsammans med professor Johan Botling.

Forskningen som ligger till grund för din avhandling, på vilket sätt har du gått vidare med den?

– Jag kommer under hösten undersöka mina fynd från avhandlingen, detta genom att använda vårt nationella lungcancerregister. Om utfallet blir detsamma kan det påverka klinisk praxis. Jag kommer även fortsätta undersöka vikten av KRAS och LRP1B som prediktiv markör för immunterpibehandling.

Läs mer om Ella Ängs forskning och avhandling: Hur förändringar i genen KRAS påverkar behandlingsutfall i lungcancer 


Text: Susanne Lj Westergren

Assar Gabrielssons Fond