Alumner växer och utvecklas tillsammans i mentorprogrammet
Handelshögskolans mentorskapsprogram för alumner är en exklusiv möjlighet för adepter och mentorer att fokusera på personlig och professionell utveckling. Tack vare starkt engagemang från alumner och stöd från föreningen Handels Vänner skapas meningsfulla relationer mellan tidigare studenter.
Mentorskapsprogrammet startades av den fristående alumnföreningen Handels Vänner 2018. Sedan januari 2025 drivs det i samarbete med Handelshögskolan. Mentorskapsprogrammet, liksom Handels Vänner, är sprunget ur alumnen Axel Adlers tankar om kunskap, jämlikhet och samhällsnytta och bygger vidare på hans vision om att utbildning och erfarenhetsutbyte kan förändra både individer och samhällen.
Programmet är kostnadsfritt och grundar sig på ett ömsesidigt engagemang där både mentorer och adepter deltar aktivt för att skap en genuin utveckling och ett meningsfullt erfarenhetsutbyte. Programmet genomförs på engelska och pågår under ett år. Det innehåller 3-5 gemensamma träffar för hela gruppen och 8-10 träffar med mentor och adept. Mentor och adept får en tydlig ram som hjälp för att dra nytta av sina delade erfarenheter och för att säkerställa en givande, utvecklande och inspirerande relation.
För att bli mentor behöver man ha flera års erfarenhet inom sitt område och helst inneha en ledarroll. För att bli adept ska man ha minst 2 års arbetslivserfarenhet efter sina studier på Handelshögskolan.
Nästa programomgång startar hösten 2026. Ansökan öppnar senhösten 2025. Är du intresserad av att vara med som adept eller mentor? Skicka gärna en intresseanmälan redan nu till malin.helander@gu.se