Göteborgs universitet
Länkstig

Möt doktorander inom pedagogiskt arbete och ämnesdidaktik

På institutionen arbetar doktorander inom något av ämnena pedagogiskt arbete eller ämnesdidaktik. Här möter du doktorander som arbetar på institutionen och skriver sin avhandling just nu.

Möt Britta Utter, doktorand i pedagogiskt arbete

Britta Utter är sedan hösten 2023 doktorand i pedagogisk arbete vid institutionen.

Hur kommer det sig att du sökte en doktorandtjänst?

– Jag har hela mitt yrkesliv strävat efter att lära mig mer och utvecklas i yrket. Efter 35 år i skolans värld ville jag ge mig själv möjligheten att ägna mig åt detta på heltid och samtidigt bidra till forskningen genom att söka svar på frågor som kommer från min erfarenhet av skolverksamheten.

Vad handlar ditt avhandlingsarbete om? Kan du beskriva det lite kortfattat.

– Mitt avhandlingsarbete handlar om den viktiga läsundervisningen och hur lärares föreställningar om undervisningen formar och formas av det egna arbetet. Jag intervjuar och filmar förstelärare på lågstadiet, som delar med sig av sin erfarenhet och reflekterar över sin (ibland tysta) kunskap. 

Vad är det bästa med att vara doktorand?

– Det bästa är att få ”nörda in sig” i sitt intresse, men också att ingå i en gemenskap av andra med ett liknande intresse. Att genomföra studierna på olika skolor är också väldigt stimulerande och lärorikt.

Kan du försöka beskriva en vanlig vecka på jobbet?

– En vanlig vecka just nu, mitt i doktorandtiden, innehåller nästan allt en doktorand gör. Någon dag är det inbokat intervju på en skola. Praktiska saker behöver fixas som exempelvis inspelningsutrustning. Jag träffar också mina handledare. Viss tid går till seminarier och uppgifter kopplade till kurser som ingår i forskarutbildningen. Resten av tiden ägnas åt skrivande och åter skrivande, varvat med tänkande och läsning kopplat till mitt ämne, min teori och mina metoder.

Jag passar också på att söka inspiration genom att ta del av andras forskning genom att vara med i seminarier som erbjuds inom vår fakultet eller i andra nätverk jag valt att ingå i. Så ser det ut just nu en vanlig vecka.