Handelshögskolans Fredrik Caesar tilldelas Sten-Olof Palm-stipendium
Fredrik Caesar har utsetts till 2025 års Sten Olof Palm-stipendiat. Med ett stort intresse för internationell handel, arbetserfarenhet inom området och en masterexamen i International Business and Trade från Handelshögskolan vid Göteborgs universitet är Fredrik en mycket passande stipendiat.
Stipendiet är instiftat av Göteborgs Köpmannaförbund i samverkan med the Swedish-American Chambers of Commerce (SACC-USA) och Centre for Retailing vid Handelshögskolan i Göteborg. 2025 delas stipendiet ut för 16:e gången. Målsättningen är att stimulera intresset hos studenter för de särskilda förutsättningar, utmaningar och möjligheter som möter parti- och detaljhandeln.
Sten-Olof Palm, som stipendiet är uppkallat efter, var en nestor inom handeln i Göteborg. Han tog sin examen vid Handelshögskolan i Göteborg i början av 1960-talet. Under åren 1965-1993 var han VD för Göteborgs Köpmannaförbund. Han var också en drivande kraft vid bildandet av Handelns forskningsstiftelse 1988 och mycket engagerad i utvecklingen av kontakterna mellan akademin och handeln. Sten-Olof Palm gick ur tiden 2010 i en ålder av 77 år.