Strövtåg bland entomologiska benämningar
Kultur & språk
Lexfras-seminarium med Lena Rogström och Hans Landqvist, GU.
Seminarium
Lexfras-seminarium med Lena Rogström och Hans Landqvist, GU.
Inom projektet ”Från rön till vetenskap. En studie av etableringen av vetenskapliga genrer på 1700-talet”, finansierat av Stiftelsen Marcus och Amalia Wallenbergs Minnesfond (dnr MAW 2023.0045), undersöker vi texter i Kungliga Vetenskaps Academiens Handlingar. Dessa utgavs mellan 1739 och 1854, och de omfattar 166 digitaliserade volymer (både bilder och pdf-filer).
Projektets övergripande syfte är undersöka och kartlägga utvecklingen av vetenskapliga genrer under 1700-talet. Kartläggningen gäller både lexikala och textuella drag. Inom projektet undersöker vi rön som representerar olika fackområden. Ett av områdena är entomologi, som etableras just under 1700-talet.
Under seminariet presenterar vi först projektet och vårt arbete inom det hittills. Därefter redovisar vi en genomförd studie och en studie under arbete. Dessa gäller just entomologi: hur används PUPPA och KOKONG respektive MASK och LARV i Handlingarna? Slutligen hoppas vi på kommentarer och förslag för vårt pågående och kommande arbete inom projektet.