Länkstig

Boksläpp: One by Walking – Transdisciplinary Mobilities and Methodologies

Forskning
Kultur & språk

Följ med oss och fira nätverket One by Walkings nya antologi! Att gå är mer än bara ett sätt att ta sig från en plats till en annan – det är ett kraftfullt sätt att uppleva, reflektera och engagera sig – i oss själva, i andra och i de miljöer vi rör oss i.

Öppet hus
Datum
29 apr 2026
Tid
17:00 - 19:00
Plats
Humanistiska fakulteten, Renströmsgatan 6, Göteborg, in room J236

Följ med oss och fira nätverket One by Walkings nya antologi! 

Att gå är mer än bara ett sätt att ta sig från en plats till en annan – det är ett kraftfullt sätt att uppleva, reflektera och engagera sig – i oss själva, i andra och i de miljöer vi rör oss i.

Program

Med uppläsningar av författare och diskussioner med redaktörerna om aktuella trender inom promenadforskningen. 

Läs mer om programmet och evenemanget på dess engelska sida!

Det kommer att finnas snacks och champagne för att fira!

 

One by Walking: Transdisciplinary Mobilities and Methodologies Redaktörer: Camilla Brudin Borg, Hanna E. Åberg, Roger Norum, Susanne Österlund-Pötzsch, John Martin