”Att undervisa handlar om att förstå hur lärande sker”
Som excellent lärare vill Jeanette Hauff få studenter att integrera det hon lär ut – inte bara klara tentan. Med en bakgrund i finansbranschen och forskning inom beteendeekonomi och konsumentpsykologi drivs hon av att generera och sprida kunskap.
– För mig är det avgörande att förstå hur lärande sker. I klassrummet ska vi tillsammans röra oss från okunskap till kunskap. De aktiviteter jag planerar är inte viktiga i sig – de blir meningsfulla först när de stödjer lärandet. Det verkligt intressanta är det som händer i studenternas huvuden, säger Jeanette Hauff, universitetslektor och excellent lärare vid Företagsekonomiska institutionen.
Hon undervisar på masterprogrammet i marknadsföring och konsumtion och är även ansvarig för Graduate School, enheten som ansvarar för Handelshögskolans nio masterprogram.
– En av de lyckligaste stunderna jag upplever som lärare är när jag hör studenter prata med varandra med en vokabulär som jag vet att de inte hade innan kursen. Det betyder att de har integrerat det jag har lärt ut, säger hon.
Stora krav på pedagoger
Jeanette understryker att man som lärare hela tiden behöver tänka på hur universitetet och Handelshögskolan förblir relevant för studenterna. Ett sätt är att ha kontakter med eller erfarenhet från verksamheter utanför akademin.
– Vi tar flera år av unga människors liv och det är ett jätteansvar. Vi behöver kunna verifiera att de teorier som vi ger studenterna är användbara så att vi ger konkreta verktyg. Arbetsmarknaden förändras mycket och snabbt nu, och det ställer oerhörda krav på oss som pedagoger. Vi behöver ha en pågående diskussion hela tiden om vad som är relevant, och ha ett kritiskt förhållningssätt till oss själva.
Psykologiska faktorer som styr
Jeanette arbetade i många år med portföljförvaltning, riskhantering och ledarskap. När hon var vd på ett fondföretag började hon reflektera över att många ekonomer – inklusive hon själv – sällan funderade på de psykologiska faktorer som styr hur människor sparar och investerar.
Hon ville förstå och beskriva hur individer hanterar komplexa tjänster som finansiellt sparande och 2001 började hon forska. Samtidigt arbetade hon parallellt i finansindustrin fram till 2015 och sitter fortfarande i några bolagsstyrelser.
Idag utmärks hennes pedagogik av att idén om hur lärandet ska ske alltid står i fokus.
Lärorik ansökningsprocess
2021 utsågs hon till excellent lärare, vilket innebär att Jeanette är en del av universitetets satsning på att lyfta fram pedagogiskt föredömliga lärare som utvecklar utbildning och inspirerar kollegor. Själva processen att ansöka om att bli excellent lärare gav många lärdomar. Hon uppmanar fler att ta chansen.
– Lärandet är inte något som kommer automatiskt när man blir lärare, och det blir inte heller helt tydligt under de pedagogiska kurserna. De ger ett bra stöd, men det är först när man själv måste sy ihop allt som det verkligen händer något. När jag skrev min ansökan om att bli excellent lärare tvingades jag konkretisera och formulera: vad är egentligen min pedagogik?
Utveckling genom samarbete
Att vara excellent lärare innebär också att ständigt utvecklas och dela med sig av sina erfarenheter. Jeanette arbetar nära kollegan Jonas Nilsson, även han excellent lärare. De sporrar och driver varandra till utveckling.
– Jag tror att det är svårt att inte utvecklas när man är två, det händer någonting i dynamiken, säger hon.
Tillsammans arbetar de för att säkerställa ett kontinuerligt lärande som inte bara tar sikte på en tenta i slutet av kursen. För att uppnå detta har de infört "minitentor", som studenten skriver på papper under ungefär en timme.
– Lärandet sker i olika steg: först läser studenten igenom den litteratur som vi har i den aktuella modulen, nästa steg är att de kommer till en föreläsning där jag eller Jonas talar om den, ofta interaktivt tillsammans med studenterna. Nästa steg är att de talar själva – med varandra – i seminarier. Den sista delen är att de skriver, och i vad vi kallar för progressionstentor visar vad de lärt sig.
Hur har din undervisning förändrats över tid?
– När jag började som lärare var jag väldigt självcentrerad, och på goda grunder för jag ville leverera någonting bra. Man är ofta väldigt kunnig inom det ämne man undervisar i och vill att det ska komma fram. Nu har jag gått till att fokusera mer på lärandet som sker. Det viktigaste är vad studenterna får med sig och jag är mer receptiv för hur det jag säger här landat. Jag går utanför presentationsrollen och ställer enkla frågor som ”Är ni med på det här?” ”Vad tycker du?”.
Att ställa spontana frågor till studenterna är också en metod för att få med sig en stor grupp där det kan vara svårt att skapa personliga relationer med studenterna.
Om du fick säga en sak till framtida studenter, vad skulle det vara?
– Allt i livet blir otroligt mycket lättare om man ägnar sig åt något man är genuint intresserad av. Det är oerhört konkurrenskraftigt att verkligen brinna för något! Det här är helt underskattat, många tror att det räcker med rationell kunskap. Så mitt tips är och att verkligen nörda ner sig i ett ämne. Engagemang och intresse är avgörande för att nå verklig framgång på arbetsmarknaden.
Excellent lärare
- Titeln är ett sätt för Göteborgs universitet att uppmärksamma lärares pedagogiska skicklighet.
- Den som är tillsvidareanställd lärare vid universitetet kan ansöka om att bli prövad för titeln.
- Prövningen sker på fakultetsnivå och grundas på universitetsgemensamma bedömningskriterier.
- Jeanette är en av fem excellenta lärare vid Handelshögskolan.
Källa: PIL-enheten, Göteborgs universitet