Bild
Bengt Johansson new book
Länkstig

Varför EU-valen inte blir stora nyheter i Sverige

Sverige har varit medlem i Europeiska unionen (EU) sedan 1995. Men trots 30 år i unionen och sju val till Europaparlamentet har EU-valen fortfarande inte fått något större genomslag i svenska medier. Det visar den första omfattande analysen av EU-valens mediebevakning i Sverige, genomförd av Bengt Johansson, professor i journalistik vid Institutionen för journalistik, medier och kommunikation (JMG) vid Göteborgs universitet.

Boken “EU-valen i medierna: svensk nyhetsrapportering 1995–2024” undersöker hur rapporteringen om EU-val har förändrats under de senaste tre decennierna. Författaren, Bengt Johansson, tittar på vilka frågor som får mest uppmärksamhet i nyhetsflödet, hur publikintresset påverkar bevakningen och vad som händer när skandaler ges större utrymme än långsiktiga politiska frågor. Rapporten ställer också frågan om huruvida svenskarnas alltmer positiva inställning till EU-medlemskapet speglas i mediernas rapportering om Europa.

Viktiga trender över tid

Enligt Bengt Johansson framträder flera centrala mönster i journalistiken ur analysen av den trettioåriga perioden. Studien visar att EU-val konsekvent har behandlats som en fråga av andra rang, medan politiska skandaler fått större uppmärksamhet både i medier och bland publiken. En annan tydlig trend som framkommer i rapporten är journalisternas allt starkare närvaro i den politiska bevakningen.

– Det finns flera trender, men det som ökar mest är journalisternas synlighet i rapporteringen, oavsett vilket mått man använder. Det här är inte unikt för EU-bevakningen utan speglar en generell utveckling inom politisk journalistik, säger Bengt Johansson.

Han understryker också att boken visar på vikten av långsiktig forskning:

– Vi tenderar att glömma snabbt. Den här studien visar hur avgörande det är med systematisk och jämförande forskning över tid för att kunna tolka samhällsutveckling och journalistikens förändringar på ett korrekt sätt.

Digital presentation

Institutet för mediestudier kommer att hålla ett webbinarium den 2 oktober klockan 09.00 där bokens resultat presenteras.

Författaren, Bengt Johansson, diskuterar resultaten tillsammans med en expertpanel:

  • Theresa Küchler, EU-korrespondent för bland annat SvD
  • Michael Kucera, programchef samhälle, SVT
  • Fredrik Sjögren, policyansvarig EU-frågor, Svenskt Näringsliv

Moderator är Ulrika Beck-Friis, föreståndare, Institutet för mediestudier.  Anmäl dig här.

Text: Luiza Lafuente Woellner Dos Santos

Mer information

Läs mer om Bengt Johansson och hans forskning här: https://www.gu.se/om-universitetet/hitta-person/bengtjohansson