Bild
Kalle Wannerskog, Maria Bodin, Sofia B Olsson och Kenneth Gustavsson på WOW 2026
Kalle Wannerskog (matredaktör på Göteborgs-Posten och samtalsledare), Maria Bodin (marinbiolog Göteborgs universitet), Sofia B Olsson (kock och restaurangchef på VRÅ) och Kenneth Gustavsson (Wine Mechanics) på WOW Talks 2026.
Foto: Jenny Högström Berntson
Länkstig

Framtidens mat diskuterades på Way Out West

Publicerad

Hur ser framtidens hållbara mat ut? Den frågan stod i centrum när marinbiologen Maria Bodin från Göteborgs universitet deltog i ett samtal på Way Out West tillsammans med kocken Sofia B Olsson och entreprenören Kenneth Gustavsson. Under rubriken Eat the Future diskuterades hur forskning, gastronomi och samverkan kan bidra till ett mer hållbart matsystem.

Samtidigt som Zara Larsson uppträdde på festivalens stora scen anordnades Greentopia Table Talks – ett program där forskare, näringsliv och kultur möts för att diskutera hållbarhetsfrågor och framtidens samhällsutmaningar.

En återkommande fråga under samtalet, som leddes av journalisten Kalle Wannerskog, var hur vi kan ta vara på våra resurser på ett mer hållbart sätt. Marinbiologen Maria Bodin betonade forskningens betydelse för att bredda synen på vilka marina resurser som kan bli framtidens mat. Hon berättade bland annat om projektet Scary Seafood, där forskare vid Göteborgs universitet tillsammans med välrenommerade kockar har utforskat potentialen hos ovanliga marina råvaror som tångräkor, alger och sjöpung.

Samarbeten mellan forskare och kockar kan bidra till att fler hållbara råvaror hittar vägen till våra tallrikar och samtidigt öka kunskapen om havets biologiska mångfald, menade Maria Bodin.

Sofia B Olsson, kock och restaurangchef på VRÅ, har arbetat länge för att ta in mer hållbar mat från både hav och land i restaurangköket. Hon lyfte hur gastronomin kan bidra till ett mer hållbart matsystem genom att använda fler lokala råvaror och arter som i dag är underutnyttjade.

– Det blir win-win när vi äter invasiva arter från havet, sa Sofia B Olsson.

Mat som kulturbärare

Samtalet handlade inte bara om nya råvaror utan också om att återupptäcka äldre mattraditioner och lyfta fram det lokala matarvet.

– Som ansvarig för forskarnätverket #matarv blir jag väldigt glad när Sofia B Olsson lyfter önskan om att titta tillbaka och ta vara på våra gamla kunskaper och det lokala matarvet. Hennes tankar om mer lokal matkultur på lyxkrogarna, där Hönökaka och äggost tar mer plats, lovar gott för framtiden, säger Jenny Högström Berntson från Centrum för kritiska kulturarvsstudier.

En tydlig slutsats från samtalet var att omställningen till ett mer hållbart matsystem kräver samverkan mellan forskning, gastronomi och näringsliv. Genom att kombinera vetenskaplig kunskap, kulinarisk kreativitet och ett ökat intresse för lokala och marina råvaror kan nya möjligheter skapas – både för klimatet och för framtidens mat.

– Way Out West är ett så otroligt roligt och spännande forum för att jobba vidare tillsammans med framtidens sjömat, säger Maria Bodin.

en samling föreläsare intervjuas på en scen
Kalle Wannerskog (matredaktör på Göteborgs-Posten), Maria Bodin (marinbiolog Göteborgs universitet), Sofia B Olsson (kock och restaurangchef på VRÅ) intervjuades av Storytel efter WOW Talks.
Foto: Jenny Högström Berntson
Fakta: Greentopia Table Talks 2026

Greentopia Table Talks är en mötesplats där forskare, näringsliv, kultur, offentlig sektor och civilsamhälle samlas för att diskutera hållbarhetsfrågor och hitta nya lösningar på samhällets klimatutmaningar. Under Way Out West 2026 arrangerades samtal om bland annat klimat, mat, gastronomi och hållbar livsstil. Syftet är att skapa nya perspektiv, inspirera till handling och stärka samarbeten mellan olika samhällsaktörer. Greentopia drivs av Göteborg & Co, Luger och Svensk Live och är en del av Göteborgs arbete som FN-hubb för hållbarhet, där staden använder möten och evenemang som verktyg för att främja de globala hållbarhetsmålen.