I kriser är vi bättre på att tänka nytt och anpassa oss, men generellt sett har offentliga verksamheter svårt att ställa om, säger Carl Heath, som inom ramen för sina doktorandstudier i tillämpad informationsteknik studerar hur kommuner hanterar den digitala omställningen.
– Jag är intresserad av hur man leder och organiserar innovations- och transformationsarbete på olika sätt inom offentlig sektor. Min avhandling fokuserar på vilka strukturer inom organisationen som påverkar förmågan till förändring och innovation, säger Carl Heath.
En del av två världar
Carl Heath är anställd av RISE, ett statligt forskningsinstitut där han i femton år arbetat med att skapa nytta av forskning hos företag, kommuner och myndigheter. Som samverkansdoktorand kombinerar han numera arbetet på RISE med forskningsstudier. Doktorandstudierna har inneburit en möjlighet för Carl Heath att prova något nytt, och samtidigt få nya insikter om sitt eget arbete.
– Att vara doktorand är att vara i ett lärande som ger mig nya perspektiv, tankar, teori, förankring i forskningsfältet och ett större nätverk inom akademin. Visst finns det utmaningar i att kombinera långsiktig forskning med en mer operativ roll med kortare ställtider, men båda erfarenheterna skapar värde för varandra.
Utmaningarna och vinsterna är liknande för alla samverkansdoktorander vid institutionen, menar Carl Heath, och tillsammans skapar de en egen doktorandkultur där de har stöd av varandra.
– De flesta av oss har jobbat länge och valt att forska som en konsekvens av det arbete vi utfört på annat håll. Det innebär att vi har erfarenhet av det vi studerar, vilket påverkar val av forskningsområde, metod och arbetssätt, säger Carl Heath.
Samhällsengagemang i centrum
Carl Heaths intresse för organisering och ledarskap inom det offentliga grundar sig i ett engagemang för demokrati- och rättvisefrågor som funnits med sedan barnsben. Med studier i statsvetenskap, pedagogik och teknik samt yrkeserfarenhet av utvecklingsfrågor inom offentlig sektor har han en bred grund som utgångsläge, där det specifika forskningsintresset vuxit fram över tid.
– Håller man på med något mycket blir man intresserad av det, och jag har ägnat mycket tid åt att tänka kring dessa frågor. Jag tror inte man ska vara rädd för att prova en forskningsbana men jag tror att det är bra att ha ett engagemang för den större kontexten som forskningen är en del av.
För Carl Heaths del kommer det engagemanget till uttryck bland annat genom ett aktivt deltagande i samhällsdebatten, där han ofta medverkar både som expert i digitaliseringsfrågor och genom egna debattinlägg.
– Min bild är att forskaren tar alldeles för liten plats i samhällsdebatten. Ska vi kunna bygga en stark demokrati och ett starkt samhälle så förutsätter det att vi är överens om fakta, och jag tycker att forskaren har en viktig roll i att föra fram fakta. Sen kan forskare delta i debatter utifrån en särskild position eller värderingar som man behöver vara tydlig med, men forskaren har också en plikt att bidra med det vetenskapliga perspektivet.
Text: Natalija Sako