Välkommen att delta i en kreativ workshop där vi tillsammans utforskar matsystemet och våra invanda sätt att tänka kring mat. I workshopen får du prova att samskapa hållbara och alternativa mat-framtider med hjälp av berättande och utopiska visioner – perfekt för dig som vill utveckla och utmana dig själv och fylla på med hopp, energi och inspiration.
Workshop
Datum
28 aug 2026
Tid
09:00 - 15:30
Plats
Omställningslabbet, Södra Frihamnspiren 15
Medverkande
Camilla Brudin Borg, docent i litteraturvetenskap och ledare för Utopian stories vid Göteborgs universitet. Samt Margaretha Häggström, docent i estetiska uttrycksformer med inriktning mot utbildningsvetenskap vid HDK-Valand, Göteborgs universitet.
Arrangör
Utopian Stories, Göteborgs universitet i samarbete med Göteborgs Stad och Världsnaturfonden WWF.
Utopian Food Stories
Utopian Food Stories är ett projekt i samarbete mellan Utopian Stories som drivs av forskare vid Göteborgs universitet, Världsnaturfonden WWF och Göteborgs Stad. Vi utvecklar just nu ett undervisningsmaterial om mat, framtid och hållbarhet. Under Frihamnsdagarna erbjuder vi en öppen workshop där skolelever och allmänhet får prova spekulativa och kreativa metoder för att utforska och samskapa idéer om hur vi kan äta i framtiden.
Workshop under Frihamnsdagarna
Workshopen är särskilt inspirerande för dig som arbetar med mat och servering inom skola restaurang och matproduktion, men passar alla som vill ha inspiration att tänka nytt om maten.
Plats: Omställningslabbet
Pass 1: kl. 9:00 – 10.30 (Fullbokat)
Pass 2: kl. 10.30 – 12.00 (Fullbokat)
Pass 3: kl. 14:00 –16:00 Finns platser kvar Anmälan - vill du delta under pass 3, kontakta Camilla Brudin Borg: camilla.brudin.borg@lir.gu.se Max antal deltagare per workshop är 16 pers. Drop-in i mån av plats.
Paneldiskussion
Välkommen också till Paneldebatt: Matomställning för alla – hur gör vi framtiden greppbar? Arr. Miljöförvaltningen, Göteborgs stad Var? Frihamnsdagarnas Utescen När? Fredag, 13:00–13:40