Bild
Konstgjort rev.
De konstgjorda reven sänktes ner för knappt ett år sedan. Flera organismer har redan hittat hem på dem.
Foto: Susanna Strömberg
Länkstig

Slutkonferens LIFE Lophelia – rädda korallrev i Skagerrak

Forskning
Hållbarhet & miljö
Naturvetenskap & IT

Syftet med LIFE Lophelia-projektet är att med hjälp av konstgjorda rev återställa livsmiljöer för den hotade ögonkorallen Lophelia pertusa i Natura 2000 området Kosterfjorden - Väderöfjorden. Under 2024 placerades 160 rev ut. Nu när det dags för slutkonferens i projektet, med presentation av resultat och studiebesök nere i djupet.

Konferens
Datum
2 sept 2025
3 sept 2025
Tid
09:30 - 18:00
08:30 - 16:30
Antal platser
Begränsat antal platser
Kostnad
Konferensen är avgiftsfri men boende kostar 1400 per natt

Medverkande
Anita Tullrot, Ann Larsson, Susanna Strömberg m. fl.
Bra att veta
Målgruppen är förvaltare och forskare som jobbar med marina arter och biotoper med behov av restaurering. Konferensen hålls på engelska. Sista anmälningsdatum är den 4 augusti.

Den första dagen presenteras den metodologiska utvecklingen, förberedande studier, restaurering, övervakning och resultat.  Det blir också presentationer från andra pågående djuphavsrestaureringsprojekt i Europa.

Den andra dagen besöker vi en revplats med båt och tittar på koraller och konstgjorda rev med hjälp av ROV, fjärrstyrd undervattenskamera. Det blir också en workshop om restaurering. 

Det övergripande målet på EU-nivå är att införa restaureringsåtgärder på minst 20 procent av havsområdena senast 2030 och i alla ekosystem som behöver restaureras senast 2050. Hur ska vi uppnå detta? Vad krävs för att vi som forskare och förvaltare ska kunna åstadkomma detta och hur kan vi samarbeta bättre?

Välkommen till konferensen och diskussionen. Vi ser fram mot att få träffa dig. 

/LIFE Lophelia-teamet