Välkommen till ett panelsamtal på Göteborgs stadsbibliotek. Samtalet inleds med korta presentationer och följs av ett fördjupat samtal kring hur migration och mångfald framställs i samhällsdebatten och hur dessa berättelser kan utmanas.
I dag domineras samhällsdebatten av föreställningen att skillnader mellan ”svenskar” och ”invandrare” utgör vårt största problem. Politiken präglas av en retorik där migration framställs som ett existentiellt hot. I detta samtal vill vi problematisera vår tids besatthet av ”den misslyckade integrationen”.
Med utgångspunkt i forskning och fältstudier lyfts en annan bild fram – ett Sverige där mångfald redan är en självklar del av vardagen. Fokus riktas mot hur människor lever, navigerar och gör motstånd inom ramen för dessa villkor, och hur de föreställer sig och praktiserar ett samhälle bortom etniska och kulturella gränsdragningar.
Samtalet organiseras inom ramen för Centrum för global migrations (CGM) serie om migration och integration i svensk politik, där aktuella frågor i samband med valet diskuteras. CGM är en del av Göteborgs universitet.
Medverkande
Lisa Åkesson, professor i antropologi, Institutionen för Globala Studier (forskar om transnationell migration, nord-syd migration och vardagens mångfald)
Mostafa Hosseini, doktorand, Institutionen för socialt arbete. Hans forskning undersöker migration och tillhörighet genom kreativa metoder.
Signe Askersjö, postdoktor i migration, avdelningen för samhällsmedicin och hälsa, inom forskningsplattformen Borders in Medicine, Health and Society (forskar om hur migrationspolitiken tar sig in i hälso och sjukvården).
Moderator
Johan Järlehed, Professor i flerspråkighet vid Institutionen för svenska, flerspråkighet och språkteknologi
Om seminarieserien
Under valåret 2026 står frågor om migration och integration högt på den politiska dagordningen. Samtidigt präglas den offentliga debatten av starka motsättningar. Men vad säger forskningen?
Under året arrangerar Centrum för global migration (CGM) vid Göteborgs universitet en seminarieserie där forskare ger olika perspektiv på ett av vår tids mest omdiskuterade ämnen. Deltagarna får ta del av vad forskningen visar och vilka lärdomar som kan dras från verksamheter inom omdebatterade områden i svensk migrationspolitik. Ambitionen är att skapa en mötesplats där akademisk kunskap, professionella erfarenheter och samhälleliga perspektiv kan mötas.
Seminarieserien omfattar olika format, föreläsningar, panelsamtal och seminarier, och riktar sig till allmänheten, studenter, forskare, praktiker och beslutsfattare.
Genom att skapa en mötesplats mellan forskning och offentlig debatt vill seminarieserien bidra till ett kunskapsbaserat samtal om migration och integration i Sverige under valåret 2026.
Höstens program 2026
- 7 september, kl. 18.00-19.30, Göteborgs stadsbibliotek: Seminarium och panelsamtal på Göteborgs stadsbibliotek om unga i förorten, identitet, stigmatisering och sociala villkor.
- 9 oktober, kl. 10.00-12.00, Institutionen för pedagogik och specialpedagogik, Göteborgs universitet, Seminarium vid Institutionen för pedagogik och specialpedagogik om språk, bedömning och medborgarskap: kritiska perspektiv på språkutbildning för invandrare.
- 13 oktober, 18:00-19:00, Göteborgs stadsbibliotek: Seminarium och panelsamtal på Göteborgs stadsbibliotek om den pågående krisen vid Europas gränser: om tystade röster och förbjudna platser.
- 14 oktober, kl. 12.00-13.00, Göteborgs stadsbibliotek: Seminarium och panelsamtal på Göteborgs stadsbibliotek om om språkintroduktion, språktester och villkoren för delaktighet.
- 24 november, kl. 18.00-19.30, Göteborgs stadsbibliotek: Seminarium och panelsamtal på Göteborgs stadsbibliotek om "integrationshets" och mångfald i vardagen.