Skapa och reglera marknader
Creating and Regulating Markets
Om kursplanen
Betygsskala
Kursens moduler
Inplacering
Huvudområde
Ekonomisk historia
Fördjupning
A1N, Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav
Huvudområde med fördjupning
Behörighetskrav
Behörig att antas till kursen är den som uppfyller villkor för fordringarna för kandidatexamen 180 hp, inklusive ett examensarbete på 15 hp. Dessutom krävs språkkunskaper motsvarande Engelska 6/Engelska B eller motsvarande resultat på ett internationellt erkänt test, till exempel TOEFL, IELTS.
Innehåll
Hur olika marknader skapas och regleras är ett centralt studieområde inom ekonomisk historia. Det är nämligen viktigt för att förstå de moderna marknadsekonomiernas utveckling och industriella om- vandling. Hur marknader uppstår och utvecklias är både ett resultat av aktörers aktiva beslut och av deras omedvetna handlingar och anpassning till institutionella och ekonomiska faktorer.
Statens roll är emellertid också central för marknadsstruktur och marknaders funktion, eftersom staten sätter ramverket för aktörerna. Detta är välkänt sedan länge och har varit föremål för omfattande forskning, men efter finanskrisen 2007 upplevde debatten ett uppsving igen, där speciellt frågor uppmärksammats om hur och i vilken utsträckning politiska beslut påverkar marknadernas funktion och hur beslutsfattarna ska agera för att förhidra kriser.
Mål
Efter godkänd kurs ska studenten kunna:
1. visa övergripande kunskaper om cetrala ekonomiska - historiska debatter och teorier om marknadsutveckling och marknadsreglering
2. visa övergripande kunskaper om marknadsreglering och dess utveckling i ett längre historiskt perspektiv
3. förklara och kritiskt diskutera centrala ekonomisk - historiska teorier och debatter på kursens tema
4. identifiera och värdera källor som är relevanta för empiriskta ekonomisk - historiska studier inom detta forskningsfält
Hållbarhetsmärkning
Former för undervisning
Föreläsningar och seminarier
Undervisningsspråk: engelska
Examinationsformer
Lärandemålen bedöms genom en tentamen och seminarier
Aktivt deltagande på seminarierna är obligatoriskt. Vid frånvaro från seminarier kan kursansvarig lärare bevilja alternativ uppgift, som måste slutföras inom föreskriven tid.
Individuella tentamen ska skrivas individuellt. Samarbete i formulering av text, tabeller, figurer etc. är inte tillåtet.
Om student som underkänts två gånger på samma examinerande moment önskar byte av examinator inför nästa examinationstillfälle, ska sådan begäran inlämnas skriftligt till institutionen och bifallas om det inte finns särskilda skäl däremot (HF 6 kap § 22).
Om student har fått besked om pedagogiskt stöd från Göteborgs universitet med rekommendation om anpassad examination och/eller anpassad examinationsform, kan examinator, i det fall det är förenligt med kursens lärandemål och förutsatt att inte orimliga resurser krävs, besluta att ge studenten en anpassad examination och/eller anpassad examinationsform.
Om kursen har avvecklats eller genomgått en större föränding ska studenten erbjudas minst två examinationstillfällen, utöver ordinarie examinationstillfälle. Dessa tillfällen fördelas under en tid av minst ett år, dock som längst två år efter det att kursen avvecklats/förändrats.
Antalet examinationstillfällen är begränsat till fem.
Om en student har fått besked om att denne uppfyller kraven för att vara student vid Riksidrottsuniversitetet (RIU-student) har examinator rätt att besluta om anpassning vid examination, om detta görs i enlighet med Lokala regler gällande RIU-studenter vid Göteborgs universitet.
Betyg
På kursen ges något av betygen Utmärkt (A), Mycket bra (B), Bra (C), Tillfredställande (D), Tillräcklig (E) och Underkänd (F).
För att erhålla betyget godkänd på en genomgången kurs ska kursens samtliga lärandemål vara uppnådda. Därmed måste samtliga examinationsformer vara godkända. Betyget (A-E) baseras på det totala poängen en student uppnår på tentamen och seminarierna. För godkänd kurs krävs godkänt resultat på uppgiften. För att få ett godkänt betyg (A-E) krävs >= 50 % av poängen.
För godkänd kurs krävs godkänt resultat på uppgiften.För att få ett godkänt betyg (A-E) krävsn.
Skalan har fasta intervaller
A: 85% - 100%
B: 75% - 84%
C: 68% - 74%
D: 60% - 67%
E: 50% - 59%
F: <50%
Kursvärdering
Vid kursens slut genomförs en kursvärdering. Resultatet och eventuella förändringar i kursens upplägg ska förmedlas både till de studenter som genomförde värderingen och till de studenter som ska påbörja kursen.